Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Immunologia w Lublinie
22.10.2008
Zakład Immunologii Klinicznej został powołany przez JM Rektora Akademii Medycznej w Lublinie prof. dr hab. n. med. Mariana Kazimierza Klamuta w 1994 roku.
Koordynatorem Zakładu został prof. dr hab. n. med Andrzej Górski – kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej Instytutu Transplantologii Akademii Medycznej w Warszawie. W 1995 roku funkcję p. o. Kierownika Zakładu Immunologii Klinicznej objął dr n. med. Jacek Roliński, który po habilitacji, w 2000 roku został Kierownikiem Zakładu.

Zakład Immunologii Klinicznej prowadzi bardzo aktywną działalność naukową. Podstawowymi kierunkami badań od początku istnienia Zakładu są apoptoza oraz immunologia nowotworów. Rezultatem tych badań są próby kliniczne immunoterapii z zastosowaniem komórek dendrytycznych w przewlekłej białaczce limfocytowej B-komórkowej prowadzone we współpracy z Kliniką Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku AM w Lublinie od 2001 roku. Do dnia dzisiejszego do prób klinicznych włączono 21 pacjentów. W Zakładzie przeprowadzono także immunoterapie pacjentów z guzami litymi takimi jak rak płuca, glejak wielopostaciowy, czerniak złośliwy, rak jajnika, rhabdomyosarcoma. Od 2003 Zakład Immunologii Klinicznej prowadzi współpracę z profesorem Michaelem Schmittem z Laboratorium Immunologii Nowotworów Uniwersytetu w Ulm w zakresie diagnostyki i immunoterapii pacjentów z ostrą białaczką szpikową. Wyniki tych badań zostały opublikowane w tak prestiżowych pismach jak: Blood (IF=9.782), Leukemia (IF=5.81), Annals of Oncology (IF=4.335), Cancer Biology and Therapy (IF=3.279), Haematologica (IF=3.226), International Journal of Oncology (IF=3.056) i Cytometry (IF=2.698).

Z badań prowadzonych w Zakładzie Immunologii Klinicznej korzystają liczne Kliniki i Zakłady lubelskiej Akademii Medycznej. W rankingu jednostek Wydziału Lekarskiego AM w Lublinie, które uzyskały najwyższą punktację za publikacje naukowe, Zakład Immunologii Klinicznej trzykrotnie w roku 2000, 2001 i 2005 zajął I miejsce.

Od stycznia 2005 do czerwca 2006 roku w Zakładzie realizowany był również projekt „Innowacyjne badania źródłem nowych produktów i technologii w ochronie zdrowia”, dofinansowywany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu 2 – Wzmocnienie Zasobów Ludzkich w Regionach ZPORR 2004-2006, Działanie 2.6 – Regionalne Strategie Innowacyjne i transfer wiedzy.

Zakład Immunologii Klinicznej jest siedzibą Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej oraz Polskiego Towarzystwa Cytometrii.

na podstawie materiałów http://immunologia.am.lublin.pl/

KOMENTARZE
Newsletter