Na czele listy znalazły się m.in.
- "Adamed” – spółka farmaceutyczna,
- „GlaxoSmithKline Pharmaceuticals”,
- Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich,
Firmy oceniane były w pięciu kategoriach łącznie obejmujących:
- nakład na badania naukowe i rozwój
- innowacyjność rynkową i procesową
- liczbę zarejestrowanych patentów
- powiązania z instytucjami badawczymi
- udział w programach badawczych
- zastosowanie rozwiązań informatycznych i nowatorskich rozwiązań rynkowych
- dynamikę sprzedaży w kraju i za granicą
- zdolność tworzenia miejsc pracy
- wprowadzanie nowych produktów i usług
- efektywność wykorzystywania aktywów
- nagrody, wyróżnienia, medale i certyfikaty zdobyte na wystawach w kraju i za granicą
Metodologia ocen jest opracowana i zastrzeżona przez INE PAN. Uwzględnione są w niej studia makro- i mikroekonomiczne oraz dane jakościowe i ilościowe. Jakościowe i trudno mierzalne opracowują eksperci. W tych przypadkach stosowane jest też podejście dynamiczne uwzględniające ciągłość i porównywalność ocen z roku na rok i między poszczególnymi przedsiębiorstwami. Z kolei dane ilościowe uzyskiwane są od samych przedsiębiorstw oraz brane ze statystyk.
Taki sposób oceniania pozwala na uwzględnianie firm działających w różnych branżach. Różnorodność uwzględnianych czynników pozwala też brać pod uwagę zarówno międzynarodowe koncerny, małe i średnie przedsiębiorstwa jak i mikrofirmy. To stanowi o wyjątkowości raportu. Tego roku dodatkowo wyodrębniono kilka podrankingów m.in. regionalnych, małych i średnich firm, mikroprzedsiębiorstw, branżowych, a także najbardziej innowacyjnych produktów i usług.
Sporządzony dokument jest cennym źródłem informacji dotyczących działań naszych przedsiębiorstw w zakresie innowacji. Przedstawiciele Międzynarodowej Sieci Naukowej uważają, że opracowanie przyczyni się w Polsce do wzrostu znaczenia problematyki dotyczącej innowacji i rozwoju. Raport dodatkowo zawiera ponad 20 artykułów naukowców z INE PAN, Międzynarodowej Sieci Naukowej, Centrum Analiz Statystyczno-Ekonomicznych, Wydziału Zarządzania i Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej, Instytutu Państwowych Problemów Techniki PAN oraz Politechniki Warszawskiej.
Źródło: PI
KOMENTARZE