Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
III edycja konkursu BIOIDEA zakończona
15.06.2012

Jagiellońskie Centrum Innowacji zakończyło III edycję konkursu BIOIDEA!

Konkurs skierowany był do młodych doktorów, studentów studiów doktoranckich, oraz magisterskich z obszaru life science, charakteryzujących się przede wszystkim ponadprzeciętną pomysłowością. Nagrodą główną było 40 tys. zł.

Główną ideą konkursu BIOIDEA organizowanego przez JCI Venture i Jagiellońskie Centrum Innowacji  jest promocja ambitnych i zdolnych ludzi studiujących na uczelniach w całej Polsce, prowadzących innowacyjne projekty badawcze z zakresu medycyny, biologii, biotechnologii, farmacji oraz nanotechnologii. Jak mówią organizatorzy „Wspieramy wszystkich, którzy mają zapał, by ideę przekuć w sukces!”.

Celem konkursu było wyłonienie przez członków Komisji Konkursowej najlepszej koncepcji dotyczącej rozwinięcia projektu związanego z badaniami naukowymi, wynalazkami, innowacyjnymi pomysłami, produktami i inicjatywami dotyczącymi branży nauk przyrodniczych i biomedycznych, które może dysponować potencjałem komercyjnym.

Po raz pierwszy w historii konkursu „BIOIDEA” gremium jurorskie JCI Venture zdecydowało się nagrodzić dwie uczestniczki, przyznając autorkom znakomitych projektów z dziedziny biotechnologii i chemii wyróżnienia. Panie Anna Maassen za pracę „Identyfikacja enzymu odpowiedzialnego za syntezę tlenku azotu w roślinach”oraz Monika Gołda za „Opracowanie inteligentnej powłoki polimerowej pochodzenia naturalnego o właściwościach leczniczych do zastosowań biomedycznych” zostały wyróżnione i uhonorowane nagrodami - czytnikami e-booków AMAZON KINDLE.  Pierwszego miejsca komisja nie przyznała.

- Głównym celem prowadzonych przeze mnie badań na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest opracowanie „inteligentnej” powłoki polimerowej, chroniącej przed korozją powierzchnie implantów ortopedycznych i służącej jako nośnik substancji leczniczych. Dotychczasowe badania wskazują, że zastosowanie pokrycia polimerowego typu silan + parylen stanowi znakomitą ochronę powierzchni metalowych przed korozją w warunkach symulujących płyny fizjologiczne. Przystosowanie tej powłoki do przyłączenia cienkiej warstwy biodegradowalnego polimeru zawierającej substancję leczniczą, znacząco zwiększy jej funkcjonalność. Badania mają na celu wygenerowanie nano- oraz mikroporów na powierzchni warstwy parylenu C, stanowiących miejsca dla substancji leczniczej (nanopory), oraz zwiększających adhezję komórek na powierzchni (mikropory). Sukces prowadzonych badań pozwoli nas tworzenie nowej generacji implantów z „inteligentną” powłoką polimerową na powierzchni. Poprzez dedykowaną funkcjonalizację będzie ona pełniła nie tylko funkcję przeciwkorozyjną, ale także stwarzała możliwość domiejscowego, kontrolowanego uwalniania substancji leczniczej do organizmu pacjenta i zapopobiegania powikłaniom pooperacyjnym. Wyróżnienie w konkursie BIOIDEA 2012 sprawia mi ogromną satysfakcję. Cieszy mnie fakt, że nie tylko środowisko naukowe dostrzega celowość podjętej przeze mnie tematyki badawczej. Obecnie biotechnologia jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki, zatem uzyskane wyróżnienie potwierdza wysoką konkurencyjność i zasadność prowadzonych przeze mnie badań. - powiedziała nam wyróżniona w konkursie Monika Gołda.

- Cieszymy się, że kolejna edycja konkursu BIOIDEA organizowanego przez JCI Venture oraz Jagiellońskie Centrum Innowacji spotkała się zainteresowaniem ze strony młodych, ambitnych naukowców, którzy wierzą w swoje nowatorskie pomysły z obszarów biotechnologii, chemii, farmacji, nanotechnologii i szukają sposobów na ich realizację. Brokerzy technologii oceniający zgłoszenia, byli pod pozytywnym wrażeniem zaawansowania naukowego podejmowanych kwestii oraz możliwościami aplikacyjnymi proponowanych rozwiązań. Korzystając z okazji, chcielibyśmy jednak zachęcić do większej aktywności panów, gdyż zdecydowana większość projektów została przedstawiona przez uczestniczki i to do nich też trafiły przyznane wyróżnienia. Mamy nadzieję, że wyróżnienia i nagrody zachęcą najlepszych do kontynuowania badań, a ich rezultaty zobaczymy jako publikacje w prestiżowych czasopismach, lub jako produkty wprowadzane na rynek. – powiedział nam pan Paweł Szydłowski, Dyrektor Inwestycyjny JCI Venture.

 

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2027>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter