Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
HiProMine zmierza na NewConnect – pierwsza spółka foodtech zadebiutuje na giełdzie
HiProMine zmierza na NewConnect – pierwsza spółka foodtech zadebiutuje na giełdzie

Producent alternatywnych materiałów paszowych (białka, oleju) oraz ekologicznego nawozu, wytwarzanego poprzez innowacyjną, autorską technologię hodowli przemysłowej owadów, zadebiutuje 14 lipca br. na rynku NewConnect. Jednocześnie HiProMine realizuje inwestycje, które mają zapewnić firmie skokowy wzrost. 

Fot. Od lewej Damian Józefiak, członek zarządu i Michał Pokorski, prezes zarządu, źródło: HiProMine/Facebook

 

Największy polski producent alternatywnego białka, tłuszczu oraz nawozu pochodzenia owadziego jest w trakcie realizacji dużego programu inwestycyjnego, którego celem jest start masowej produkcji. Pierwszy etap – budowa największej w Europie wylęgarni – została rozpoczęta na jesieni 2021 r. i będzie zakończona w 2022 r. Spółka przygotowuje się też do startu nowego zakładu tuczu i przetwórstwa, o wydajności do 25 tys. ton. Zakończenie tej inwestycji spodziewane jest pod koniec 2023 r. Plan rozwoju HiProMine zakłada, że uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego zwiększy 40-krotnie potencjał sprzedażowy spółki. Realizowane projekty są współfinansowane m.in. ze środków pozyskanych w drodze emisji akcji przeprowadzonej w 2021 r. o wartości 26 mln zł oraz w 2022 r. w wysokości 20 mln zł.

– HiProMine rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii, zarówno na poziomie korporacyjnym, stając się spółką publiczną, notowaną na giełdzie, jak i biznesowym, wkraczając w etap produkcji masowej. Nasz model biznesu wpisuje się w założenia Zielonego Ładu, a w szczególności w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. Nasza technologia pozwala efektywnie energetycznie, przy ograniczonym zużyciu wody, przetwarzać odpady zielone na białko i tłuszcz pochodzenia owadziego, które następnie znajdą zastosowanie jako pasza m.in. w hodowli ryb i zwierząt oraz wsad do karmy dla zwierząt domowych. Działamy na dynamicznie rozwijającym się i mającym ogromne perspektywy rynku. Stale rosnące, globalne zapotrzebowanie na białko zwierzęce, połączone z ograniczeniami jego podaży, głównie ze względu na wyczerpywanie się zasobów naturalnych i zmiany klimatyczne, będzie sprzyjać rozwojowi HiProMine. Dzięki zgromadzonej wiedzy, opracowanym technologiom i know-how mamy predyspozycje ku temu, by stać się czołowym graczem na europejskim rynku. Jednocześnie chcąc być konkurencyjnym wobec innych firm, musimy zwiększyć nasze moce produkcyjne. Dlatego w Robakowie budujemy największe w Europie centrum genetyczne rozrodu i hodowli Hermetia illucens oraz zdecydowaliśmy o budowie kolejnego zakładu produkcyjnego w Karkoszowie. Będzie to największy tego typu zakład w Europie – komentuje Michał Pokorski, prezes zarządu HiProMine.

Założona w 2015 r. innowacyjna spółka specjalizuje się w wytwarzaniu białka i tłuszczu pochodzenia owadziego, powstających na drodze biokonwersji m.in. odpadów zielonych oraz odsortu warzyw i owoców. Spółka zajmuje się pionowo zintegrowaną przemysłową hodowlą owadów z gatunku Hermetia illucens, począwszy od własnego materiału genetycznego, po produkt końcowy. Produkcja odbywa się w modelu modułowym, co daje możliwość łatwego jej skalowania. Firma posiada własne linie produkcyjne, będące efektem wielu projektów badawczo-rozwojowych, zrealizowanych przez doświadczony zespół B+R. Oferta HiProMine skierowana jest głównie na rynek karm dla zwierząt domowych i pasz dla hodowli ryb, a także zwierząt gospodarskich i ekologicznego nawozu. Klientami spółki są m.in. firmy z Niemiec, Czech, Litwy, Izraela, Japonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, czy Norwegii, działające w branżach związanych z produkcją materiałów paszowych oraz karm i przysmaków dla zwierząt domowych. HiProMine jest jedyną spółką na terenie Polski oferującą produkty pochodzenia owadziego w ilościach przemysłowych i jednym z kilku tego typu podmiotów na rynku europejskim.

KOMENTARZE
Newsletter