Helix będzie rozwijał kolejną część swojego portfolio potencjalnych leków onkologicznych z platformy DOS47 w Polsce. Przeniesiona technologia dotyczy kandydata na lek v-DOS, który opiera się na innowacyjnej technologii leczenia guzów litych, w szczególności raka piersi oraz nowotworów płuc i jelita grubego. Transfer tej części technologii umożliwi przyspieszenie badań i doprowadzenie kandydata na lek v-DOS do końca fazy I/IIa badań klinicznych.
Do rady nadzorczej Helix Polska dołączył prof. Sławomir Majewski, związany od kilku lat z kanadyjską spółką matką. Obecnie jest jednym z jej akcjonariuszy i pełniąc funkcję dyrektora koordynuje badania nad lekami z portfolio produktów Helixa.
Przeniesienie istotnej części technologii DOS47 z Helix BioPharma Kanada do Helix Polska jest kamieniem milowym w dalszym rozwoju innowacyjnej strategii leczenia nowotworów opartej o zmianę mikrośrodowiska w tkance nowotworowej. Pozwoli to na włączenie wybitnych naukowców i klinicystów z polskich ośrodków akademickich i innych do badań przedklinicznych i klinicznych, w wyniku których będzie możliwe szybkie wdrożenie tego typu terapii nie tylko w raku płuca (tu badania kliniczne są zaawansowane), ale także w innych złośliwych nowotworach - stwierdził prof. Sławomir Majewski.
Polscy naukowcy wnieśli istotny wkład w opracowanie nowych zastosowań przełomowych technologii Helixa oraz w przygotowanie protokołu badań klinicznych i ich realizacji. Obecnie, całość rady nadzorczej Helix Polska stanowią Polacy. Przewodniczącym jest Marek Orłowski, twórca spółki Nepentes, która zakupiona została przez koncern Sanofi Aventis. Jest on również akcjonariuszem notowanej w Toronto Helix BioPharma.
W aspekcie komercjalizacji jest to bardzo ważny krok, umożliwiający przyspieszenie realizacji rozpoczęcia II fazy klinicznej w dodatkowych indykacjach raka. Strategią spółki jest zwiększenie wartości poprzez nadanie kandydatom na lek statusu produktu fazy II badań klinicznych - komentuje dr Marek Orłowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Helix Polska, twórca spółki Nepentes.
Helix BioPharma prowadzi badania kliniczne w najlepszych klinikach onkologicznych w Polsce od 2012 r. Przeprowadzane są one w pięciu ośrodkach naukowych w Polsce w celu oceny bezpieczeństwa (faza I), a następnie skuteczności (faza II) kandydatów na lek. Badania prowadzone są również w USA. W 2013 r. powołana została spółka Helix Polska z siedzibą w Warszawie, która kierowana jest przez silny zespół zarządzający, specjalizujący się w obszarze biotechnologii i life science.
Prof. Sławomir Majewski, który dołączył do Rady Nadzorczej Helix Polska jest Prorektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą oraz członkiem korespondentem PAN. Wcześniej był także Prezesem Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV, jest członkiem komitetów redakcyjnych wielu czasopism naukowych polskich i zagranicznych, pełnił funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii i był członkiem Międzynarodowego Komitetu Sterującego firmy Merck w programie badań nad pierwszą szczepionką przeciw rakowi szyjki macicy i innym nowotworom związanymi z zakażeniem wirusami HPV. Działalność naukowa prof. Sławomira Majewskiego została wielokrotnie nagrodzona - w 1992 roku Międzynarodową Nagrodą Naukową w Dziedzinie Dermatologii i Wenerologii im. Emanuele Stablum, w 1998 roku Nagrodą Wydziału Nauk Medycznych PAN, wielokrotnie nagrodami Ministra Zdrowia i Rektora Akademii Medycznej w Warszawie. Otrzymał także Medal Komisji Edukacji Narodowej.
------------
Informacje o Helix BioPharma Corp.
Helix jest firmą z branży biofarmaceutycznej specjalizującą się w dziedzinie leczenia nowotworów. Siedziba Spółki mieści się w Toronto w Kanadzie, natomiast jej polski oddział w postaci spółki zależnej Helix Polska - w Warszawie. Firma aktywnie rozwija innowacyjne produkty stosowane w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych w oparciu o własne zastrzeżone technologie. Inicjatywy firmy, w zakresie opracowania leków, opierają się na dwóch innowacyjnych platformach technologicznych: DOS47, czyli innowacji w leczeniu złośliwych guzów litych oraz BIPHASIX, wykorzystywanej w leczeniu przedrakowych zmian szyjki macicy.
Helix BioPharma Corporation jest obecnie notowana na giełdzie w Toronto oraz we Frankfurcie. Strategia biznesowa Spółki zakłada maksymalizację jej wartości poprzez rozwój L-DOS47 oraz innych kandydatów na leki w oparciu o platformę technologiczną DOS47, poprzez nadanie im statusu produktu fazy II badań klinicznych.
KOMENTARZE