Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Helix BioPharma Corp. podpisała umowę licencyjną z Helix Polska w celu rozwoju terapii przeciwnowotworowych w Polsce
Helix BioPharma Corp. podpisała umowę licencyjną z Helix Polska w celu rozwoju terapii prze
W powiązaniu ze złożeniem wniosku o dofinansowanie z Funduszy Europejskich, Helix BioPharma, kanadyjska spółka biofarmaceutyczna zajmująca się rozwojem innowacyjnych leków onkologicznych przeniosła, na mocy umowy licencyjnej, część technologii DOS47 do spółki zależnej Helix Polska. Do rady nadzorczej polskiej spółki dołączył prof. Sławomir Majewski, który jest akcjonariuszem Helix BioPharma i jednym z kilku uznanych Polaków zaangażowanych w przedsięwzięcie.

 

Helix będzie rozwijał kolejną część swojego portfolio potencjalnych leków onkologicznych z platformy DOS47 w Polsce. Przeniesiona technologia dotyczy kandydata na lek v-DOS, który opiera się na innowacyjnej technologii leczenia guzów litych, w szczególności raka piersi oraz nowotworów płuc i jelita grubego. Transfer tej części technologii umożliwi przyspieszenie badań i doprowadzenie kandydata na lek v-DOS do końca fazy I/IIa badań klinicznych.

Do rady nadzorczej Helix Polska dołączył prof. Sławomir Majewski, związany od kilku lat z kanadyjską spółką matką. Obecnie jest jednym z jej akcjonariuszy i pełniąc funkcję dyrektora koordynuje badania nad lekami z portfolio produktów Helixa.

Przeniesienie istotnej części technologii DOS47 z Helix BioPharma Kanada do Helix Polska jest kamieniem milowym w dalszym rozwoju innowacyjnej strategii leczenia nowotworów opartej o zmianę mikrośrodowiska w tkance nowotworowej. Pozwoli to na włączenie wybitnych naukowców i klinicystów z polskich ośrodków akademickich i innych do badań przedklinicznych i klinicznych, w wyniku których będzie możliwe szybkie wdrożenie tego typu terapii nie tylko w raku płuca (tu badania kliniczne są zaawansowane), ale także w innych złośliwych nowotworach - stwierdził prof. Sławomir Majewski.

Polscy naukowcy wnieśli istotny wkład w opracowanie nowych zastosowań przełomowych technologii Helixa oraz w przygotowanie protokołu badań klinicznych i ich realizacji. Obecnie, całość rady nadzorczej Helix Polska stanowią Polacy. Przewodniczącym jest Marek Orłowski, twórca spółki Nepentes, która zakupiona została przez koncern Sanofi Aventis. Jest on również akcjonariuszem notowanej w Toronto Helix BioPharma.

W aspekcie komercjalizacji jest to bardzo ważny krok, umożliwiający przyspieszenie realizacji rozpoczęcia II fazy klinicznej w dodatkowych indykacjach raka. Strategią spółki jest zwiększenie wartości poprzez nadanie kandydatom na lek statusu produktu fazy II badań klinicznych - komentuje dr Marek Orłowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Helix Polska, twórca spółki Nepentes.

Helix BioPharma prowadzi badania kliniczne w najlepszych klinikach onkologicznych w Polsce od 2012 r. Przeprowadzane są one w pięciu ośrodkach naukowych w Polsce w celu oceny bezpieczeństwa (faza I), a następnie skuteczności (faza II) kandydatów na lek. Badania prowadzone są również w USA. W 2013 r. powołana została spółka Helix Polska z siedzibą w Warszawie, która kierowana jest przez silny zespół zarządzający, specjalizujący się w obszarze biotechnologii i life science.

Prof. Sławomir Majewski, który dołączył do Rady Nadzorczej Helix Polska jest Prorektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą oraz członkiem korespondentem PAN. Wcześniej był także Prezesem Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV, jest członkiem komitetów redakcyjnych wielu czasopism naukowych polskich i zagranicznych, pełnił funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii i był członkiem Międzynarodowego Komitetu Sterującego firmy Merck w programie badań nad pierwszą szczepionką przeciw rakowi szyjki macicy i innym nowotworom związanymi z zakażeniem wirusami HPV. Działalność naukowa prof. Sławomira Majewskiego została wielokrotnie nagrodzona - w 1992 roku Międzynarodową Nagrodą Naukową w Dziedzinie Dermatologii i Wenerologii im. Emanuele Stablum, w 1998 roku Nagrodą Wydziału Nauk Medycznych PAN, wielokrotnie nagrodami Ministra Zdrowia i Rektora Akademii Medycznej w Warszawie. Otrzymał także Medal Komisji Edukacji Narodowej.

------------

Informacje o Helix BioPharma Corp.

Helix jest firmą z branży biofarmaceutycznej specjalizującą się w dziedzinie leczenia nowotworów. Siedziba Spółki mieści się w Toronto w Kanadzie, natomiast jej polski oddział w postaci spółki zależnej Helix Polska - w Warszawie. Firma aktywnie rozwija innowacyjne produkty stosowane w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych w oparciu o własne zastrzeżone technologie. Inicjatywy firmy, w zakresie opracowania leków, opierają się na dwóch innowacyjnych platformach technologicznych: DOS47, czyli innowacji w leczeniu złośliwych guzów litych oraz BIPHASIX, wykorzystywanej w leczeniu przedrakowych zmian szyjki macicy.

Helix BioPharma Corporation jest obecnie notowana na giełdzie w Toronto oraz we Frankfurcie. Strategia biznesowa Spółki zakłada maksymalizację jej wartości poprzez rozwój L-DOS47 oraz innych kandydatów na leki w oparciu o platformę technologiczną DOS47, poprzez nadanie im statusu produktu fazy II badań klinicznych.

Źródła

Helix Polska sp. z.o.o., 8.01.2016 r., informacja prasowa

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
Cleanroom Pass
2021-12-02 do 2021-12-02
3
4
5
7
BHP w pomieszczeniach Cleanroom
2021-12-07 do 2021-12-07
9
MEDmeetsTECH#12
2021-12-09 do 2021-12-09
BioTech Daily 2021
2021-12-09 do 2021-12-09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter