Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Granty na granty - ogłoszenie MNiSzW
02.03.2007
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił ustanowienie przedsięwzięcia: "Granty na granty".
To wsparcie w zakresie przygotowania wniosków projektowych do programu szczegółowego "Współpraca" 7. Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie Badań, Rozwoju Technologicznego i Demonstracji (2007-2013). Wnioski można składać do 30 kwietnia 2007.

Beneficjentami przedsięwzięcia mogą być jednostki naukowe i inne jednostki organizacyjne (w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. Nr 238, poz. 2390 z późn. zm.)), pod warunkiem spełniania kryteriów uczestnictwa w 7. PR. W przypadku przedsiębiorstw, konieczne jest przedstawienie aktualnego (wydanego najwyżej 3 miesiące przed złożeniem wniosku) odpisu z KRS lub zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej, potwierdzającego prowadzenie w sposób ciągły badań naukowych i prac rozwojowych.

Cele przedsięwzięcia:
  • zwiększenie udziału polskich jednostek naukowych i innych uprawnionych podmiotów pełniących rolę koordynatorów wniosków projektowych składanych w ramach programu szczegółowego „Współpraca” 7. Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie Badań, Rozwoju Technologicznego i Demonstracji (2007-2013), zwanego dalej 7. PR, poprzez wspieranie fazy przygotowawczej wniosków projektowych;
  • upowszechnienie wśród jednostek naukowych informacji na temat wniosków projektowych programu szczegółowego „Współpraca” 7. PR, wymagających utworzenia międzynarodowego konsorcjum.

Planowane efekty przedsięwzięcia:
  • zwiększenie liczby wniosków, koordynowanych przez polskie jednostki naukowe, składanych w ramach ww. programu szczegółowego 7. PR;
  • zwiększenie wysokości środków pozyskiwanych we wnioskach projektowych składanych w ramach ww. programu szczegółowego 7.PR, koordynowanych przez polskie jednostki naukowe;
  • przyspieszenie integracji polskich jednostek naukowych z Europejską Przestrzenią Badawczą.

Obszary wsparcia objęte przedsięwzięciem:
  • tworzenie sprzyjających warunków dla polskich jednostek naukowych do ubiegania się o dofinansowanie dla wniosków projektowych składanych w ramach ww. programu szczegółowego 7. PR,
  • ułatwienie polskim koordynatorom prowadzenia działań merytorycznych i organizacyjnych, w tym uzupełniających badań naukowych, niezbędnych do przygotowywania wniosków projektowych składanych w ramach ww. programu szczegółowego 7. PR.

Przedsięwzięcie obejmuje dofinansowanie następujących rodzajów zadań:
  • uzupełniających badań naukowych w przedmiocie planowanego tematu wniosku, do których można zaliczyć m.in. sporządzanie i zlecanie analiz, a także przeprowadzenie uzupełniających studiów, w tym literatury fachowej; sporządzanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku projektowego; w części D wniosku należy podać uzasadnienie konieczności przeprowadzenia badań uzupełniających (tzn. w jaki sposób przyczynią się do opracowania wniosku projektowego),
  • prac koordynacyjnych, czyli kosztów: podróży służbowych, obsługi biura koordynatora projektu, organizacji spotkań roboczych, wynajmu pomieszczeń (inne koszty o charakterze koordynacyjnym, niezbędne do przygotowania projektu wniosku będą wymagać podania we wniosku krótkiego uzasadnienia); do kosztów prac koordynacyjnych nie zalicza się kosztów wynagrodzeń (zarówno osobowych, jak i bezosobowych).

Stosunek kosztów prac koordynacyjnych do kosztów uzupełniających badań naukowych powinien kształtować się w relacji 70% do 30% kosztów ogółem.


Wysokość finansowania dla beneficjentów jest zróżnicowana w zależności od rodzaju i wielkości koordynowanego projektu i wynosi w przypadku:
projektów współpracy - projektów integrujących o dużej skali (Collaborative Projects - large-scale integrating project) - do 200 000 zł;
projektów współpracy - projektów badawczych o małej lub średniej skali (Collaborative projects - small or medium scale focused research project) - do 150 000 zł;
sieci doskonałości (Networks of Excellence) - do 100 000 zł.

Nie jest konieczne wykazywanie przez beneficjenta wkładu własnego.

Finansowanie ze środków finansowych na naukę będzie przyznane na pokrycie kosztów prac przygotowawczych, wskazanych we wniosku, poniesionych nie wcześniej niż na 3 miesiące przed terminem złożenia wniosku w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego i nie później niż w dniu złożenia do Komisji Europejskiej właściwego wniosku projektowego (call for proposals).

Wniosek o przyznanie środków finansowych na przygotowanie wniosku projektowego określa załącznik nr 33 do rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę (Dz. U. Nr 161, poz.1359) (plik .doc do pobraniaclik to open this PDF file). Do wniosku należy dołączyć formularz „Opis propozycji projektu do programu szczegółowego ‘Współpraca’ 7. PR” (plik .doc do pobraniaclik to open this PDF file).

Obsługą przedsięwzięcia zajmuje się Departament Spraw Europejskich Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ocena wniosków o przyznanie środków w ramach przedsięwzięcia i podejmowanie decyzji w sprawie przyznania środków odbywać się będzie zgodnie z § 82 ust. 3 w/w rozporządzenia i składać się będzie z:
oceny pod względem formalnym wzoru wniosku oraz formularza „Opis propozycji projektu do programu szczegółowego ‘Współpraca’ 7. PR”; wnioski niespełniające wymogów formalnych zostaną odesłane do wnioskodawcy z wezwaniem do uzupełnienia wniosku, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania;
oceny wniosku i wydania opinii przez Interdyscyplinarny Zespół ds. Grantów Przygotowawczych Rady Nauki, powołany na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy o zasadach finansowania nauki, na podstawie opinii 2 recenzentów wybranych zgodnie z dziedziną nauki właściwą dla planowanego wniosku projektowego;
przedłożenia Ministrowi propozycji Zespołu w sprawie przyznania środków finansowych na uczestniczenie w przedsięwzięciu.

Pierwszeństwo w rozpatrywaniu będą miały wnioski o najwcześniejszych terminach wezwań do składania wniosków (call for proposals), zgodnie z ogłoszeniem Komisji Europejskiej.

Wnioski oceniane będą według następujących kryteriów:
  • wartość naukowa przygotowywanego projektu; wkład nowej wiedzy do istniejącego stanu nauki lub technologii;
  • korzyści dla gospodarki i społeczeństwa Polski, w szczególności udział polskich partnerów przemysłowych;
  • zgodność projektu z tematyką Programu Pracy (Work Programme) odpowiedniego obszaru tematycznego 7. PR i ogłoszonego przez Komisję Europejską wezwania do składania wniosków (call for proposals);
  • potencjał naukowy i organizacyjny zespołu składającego wniosek i zaangażowanych zespołów partnerskich (w tym kategorie jednostek naukowych); jakość naukowa konsorcjum, jego międzynarodowy charakter oraz gotowość partnerów do uczestnictwa powinny być potwierdzone, np. listem intencyjnym;
  • doświadczenie wnioskodawcy w dotychczasowych konkursach 5. i 6. PR;
  • zaawansowanie organizacyjne w przygotowaniu projektu (podział zadań między partnerami konsorcjum, struktura zarządzania, narzędzia badawcze, zaangażowane zasoby).

Za spełnienie każdego kryterium wniosek może uzyskać od 0,00 do 5,00 punktów z dokładnością do 0,25 punktu (30 pkt łącznie). Finansowane będą wnioski, które otrzymają najwyższą sumę punktów, pod warunkiem otrzymania co najmniej 4,00 punktów za każde kryterium.

Środki finansowe na uczestniczenie w przedsięwzięciu będą przyznane decyzją Ministra i przekazane jednostce naukowej, w całości, po podpisaniu umowy, zgodnie z § 82 ust. 4 w/w rozporządzenia. W treści umowy określone zostaną warunki realizacji, finansowania i rozliczania wykonania zadań.

Warunkiem rozliczenia otrzymanych środków finansowych będzie dokument wystawiony przez Komisję Europejską, potwierdzający przyjęcie wniosku projektowego do oceny merytorycznej (evaluation summary report). Brak dopuszczenia wniosku do oceny merytorycznej skutkować będzie koniecznością zwrotu otrzymanego finansowania, w całości, na rachunek Ministerstwa. Natomiast brak zakwalifikowania projektu do finansowania przez Komisję, mimo dopuszczenia do oceny merytorycznej, nie będzie stanowił przesłanki do zwrotu otrzymanego finansowania krajowego.

Zgodnie z § 82 ust. 2 w/w rozporządzenia, wnioski o przyznanie środków finansowych na uczestniczenie w przedsięwzięciu Ministra mogą być składane nie później niż dwa miesiące od dnia ogłoszenia przedsięwzięcia, tj. do dnia 30 kwietnia 2007 r.

Kompletne wnioski należy przesyłać na adres Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Departament Spraw Europejskich – ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa lub składać w sekretariacie Departamentu – pok. 250.

Kontakt:
Katarzyna Walerowicz
główny specjalista w Wydziale Programów Badawczych UE
tel. 0 22 52 92 246;
fax. 0 22 52 92 781
e-mail: katarzyna.walerowicz@mnisw.gov.pl

Przedsięwzięcie realizowan jest na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390 z późn. zm.).


Źródło: MNiSzW
KOMENTARZE
Newsletter