Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Granty EUROSTARS
04.03.2008
Zasady przyznawania grantów dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w ramach programu EUROSTARS muszą być przejrzyste i niebiurokratyczne, stwierdzili deputowani.
28 lutego Komitet Parlamentu Europejskiego ds. Przemysłu poddał głosowaniu zmiany do programu Komisji Europejskiej EUROSTARS.

Program EUROSTARS powstanie by finansować działania w dziedzinie badań i rozwoju (B+R) inicjowane przez MŚP. UE wspiera tę inicjatywę grantem wysokości 100 milionów euro z siódmego programu ramowego (7PR), a dodatkowe 8364;300 milionów euro wpłynie z 27 państw, które zaangażowały się w inicjatywę.

„Jeżeli chodzi o wdrożenie, wspólny program EUROSTARS powinien być realizowany w sposób przejrzysty i niebiurokratyczny, aby ułatwić udział MŚP.", napisał deputowany do Parlamentu Europejskiego z Austrii Paul Rübig w swoim projekcie raportu. „Wkład Wspólnoty powinien zatem przybierać formę płatności ryczałtowych, a w przypadku, gdy płatność ryczałtowa nie jest zgodna z programami krajowymi, powinno być stosowane finansowanie w formie jednolitych stawek."

Zgodnie z inną zmianą monitorowanie realizacji programu „winno być efektywne pod względem kosztów i nie powinno niepotrzebnie obciążać MŚP uczestniczących w programie". Raport podkreśla również wagę bezzwłocznej płatności na rzecz MŚP: „Ponieważ MŚP są wyjątkowo mocno dotknięte przez opóźnione płatności, Wspólnota musi unikać spóźnionych wpłat opracowując skuteczny system monitorowania."

Deputowani poruszyli również temat proporcji, w jakich koszty projektu powinny zostać poniesione przez MŚP. Komisja proponuje aby zobligować MŚP do pokrycia co najmniej 50% kosztów związanych z B+R w ramach projektu. Jednakże, deputowani obawiają się, iż przy tym z góry ustanowionym pułapie wiele MŚP prowadzących działalność w zakresie B+R zostanie wykluczonych z programu.

Zamiast tego proponują oni aby w ramach każdego projektu, MŚP prowadzące działalność w zakresie B+R przeprowadzały co najmniej 50% wszystkich działań B+R. Deputowani mają nadzieję, że umożliwi to udział MŚP bardziej zorientowanym na rynek.

Deputowani są żywo zainteresowani by wkład UE w inicjatywę był wyraźnie widoczny. Odnośna zmiana mówi o „odpowiednich środkach uznania dla wkładu Wspólnoty we wspólny program EUROSTARS, ogólnie w ramach programu, jak i w indywidualnych projektach". Sugerują oni, że może to zostać osiągnięte poprzez umiejscowienie loga Wspólnoty na publikowanych materiałach.

Na zakończenie, deputowani domagają się utworzenia bazy danych zawierającej wyniki projektów i udostępniającą informacje przez co najmniej dwa lata. „Opracowanie europejskiej bazy danych badań i innowacji ma duże znaczenie" czytamy w umotywowaniu do tej zmiany.

Według p. Rübig, jako że realizacja programu EUROSTARS jest już zaawansowana, panuje ogólna zgoda co do tego, że powinno nastąpić szybkie przyjęcie sprawozdania. Mając to na uwadze, ma on nadzieję, że raport zostanie przyjęty przez Parlament Europejski w kwietniu.

Więcej informacji na stronie:
http://www.eurostars-eureka.eu/

Źródło:CORDIS

KOMENTARZE
Newsletter