Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Grant Embo Young Investigator dla badaczki z UW
15 tys. euro i dostęp do zaplecza Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej otrzyma dr hab. Joanna Sułkowska z Uniwersytetu Warszawskiego, kierująca Interdyscyplinarnym Laboratorium Modelowania Układów Biologicznych w Centrum Nowych Technologii UW. Przyznano jej prestiżowy grant Young Investigator Programme na analizę białkowych zapętleń.

Granty Young Investigator Programme przyznawane są przez Europejską Organizację Biologii Molekularnej (EMBO) liderom grup badawczych z dziedziny nauk przyrodniczych, których dokonania reprezentują najwyższy poziom naukowy. 

Do grona laureatów dołączyła dr hab. Joanna Sułkowska z Centrum Nowych Technologii UW. Otrzymała ona grant YIP na analizę białkowych zapętleń - poinformował PAP w komunikacie prasowym Uniwersytet Warszawski. Prof. Joanna Sułkowska jest jedyną osobą w Polsce, która zdobyła zarówno grant Young Investigator Programme EMBO, jak i EMBO Installation Grant (w 2014 roku).

Laureaci grantu YIP EMBO otrzymują dostęp do zaplecza Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej w Heidelbergu (European Molecular Biology Laboratory) oraz finansowanie w wysokości 15 tys. euro. Mogą również brać udział w szkoleniach dla naukowców oraz starać o dodatkowe pieniądze dla współpracowników, na badania lub wyjazdy na konferencje.

W tej edycji konkursu Young Investigator Programme do EMBO wpłynęły 224 wnioski, spośród których przyznano granty 28 naukowcom z 11 krajów - czytamy w komunikacie prasowym UW.

- Obecne badania pokazują, że złe funkcjonowanie białek może wynikać z ich złego zapętlenia – opowiada cytowana w komunikacie prasowym badaczka. - Z kolei znane są inne białka pełniące tę samą funkcję, ale występujące w dwóch różnych gałęziach drzewa ewolucji: w bakteriach i eukariotach. Okazuje się, że te białka są zawęźlone w bakteriach, a w eukariotach są odwęźlone. Naszym celem jest wykorzystanie tej unikalnej cechy, czyli zapętlenia, do zaprojektowania nowych antybakteryjnych związków, czyli antybiotyków - dodaje.

Wstępowanie nieprawidłowego zapętlenia może wpływać na występowanie np. choroby Parkinsona czy otyłości. W związku z tym, prowadzone przez prof. Sułkowską badania mogą przydać się w medycynie i nanotechnologii, pomagając w konstruowaniu maszyn molekularnych.

Nie jest to pierwsze wyróżnienia dla badaczki. Jest m.in. laureatką ubiegłorocznego konkursu "L’Oreal Polska dla Kobiet i Nauki". W tym roku trafiła na listę International Rising Talents kompilowaną przez UNESCO spośród 250 laureatek krajowych konkursów programu "L’Oreal UNESCO For Women in Science". Ponadto jest laureatką konkursów grantowych Sonata Bis Narodowego Centrum Nauki, Ideas Plus Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Homing Plus i Inter Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, the Banff International Research Station for Mathematical Innovation and Discovery oraz American Biophysical Society. (PAP)

 

autor: Katarzyna Florencka

Nauka w Polsce

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2026>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter