Umowa GSK z uniwersytetem jest drugą, jaką firma zawarła z poznańskimi uczelniami; w 2005 roku podobną podpisano z Politechniką Poznańską. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to jedna z największych uczelni w Polsce - na 13 wydziałach pracuje 2,6 tys. pracowników naukowych, którzy opiekują się ponad 50 tys. studentów.
"To pierwszy krok w kierunku wykorzystania naszego potencjału naukowego przez przedsiębiorstwa" - powiedział szef Uczelnianego Centrum Innowacji i Transferu Technologii UAM prof. Jacek Guliński.
Badania właściwości fizycznych i chemicznych nowych związków, takie jak analiza DCS czy badania rentgenograficzne oraz opracowanie nowej metodologii pomiarów to tylko niektóre cele, jakie stawia przed sobą zespół badaczy z Poznania. Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) łączą siły z przemysłem farmaceutycznym aby intensyfikować prace
badawczo-naukowe.
Porozumienie między uczelnią a firmą GlaxoSmithKline Pharmaceuticals (GSK) obejmuje ponadto praktyczne kształcenie studentów i doktorantów oraz stypendia naukowe dla studentów. Jak informuje Marzena Barańska z Uniwersytetu im. Adama
Mickiewicza w Poznaniu, z ramienia Uniwersytetu umowę będzie realizować Uczelnianie Centrum Innowacji i Transferu Technologii UAM.
„Polska wydaje na prowadzenie badań naukowych zaledwie około 0,5 proc. PKB. Nawiązywanie współpracy z przedstawicielami sfery gospodarki jest zatem tym cenniejsze. Potrzebą wspólnego przygotowywania i wdrażania projektów naukowych
zainteresowane są zatem obie strony” – zapewnia rektor UAM prof. dr hab. Stanisław Lorenc.
Jego zdaniem, współpraca pomiędzy ośrodkami naukowymi a przemysłem służy rozwojowi polskiej nauki i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, a jednocześnie stwarza szanse na wykorzystanie nowych źródeł finansowania projektów – przede wszystkim środków unijnych.
„Prawdziwa innowacja jest oparta na trzech filarach: badaniach i rozwoju, wiedzy oraz edukacji. Wierzymy, że nasze partnerstwo pokaże, w jaki sposób można budować w sposób efektywny regionalne systemy innowacji, tak istotne w rozwoju gospodarczym Wielkopolski” – mówi Izabela Wachowiak, dyrektor fabryki GSK w Poznaniu.
W ramach współpracy z GSK powstawać będą projekty badawcze, na których realizację strony umowy będą starały się uzyskać środki unijne. Wspólne inicjatywy pozwolą również wykorzystać potencjał GSK i UAM. Połączenie nowoczesnych technologii i doświadczenia GlaxoSmithKline w produkcji leków oraz potencjału naukowego i kadrowego UAM ma, zdaniem Marzeny Barańskiej, służyć tworzeniu pozytywnego klimatu dla integracji polskiej nauki z europejskim przemysłem innowacyjnym.
Współpraca obejmuje także przedsięwzięcia dotyczące kształcenia absolwentów. Podczas staży zawodowych studenci zdobywać będą wiedzę o prowadzeniu projektów badawczo-rozwojowych oraz pracach analitycznych. W ramach umowy pracownicy GSK będą natomiast mogli uczestniczyć w seminariach tematycznych organizowanych przez UAM.
„Włączenie praktyki zawodowej w proces kształcenia studentów w jednym z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkujących leki, stanowić będzie cenny kapitał dla absolwentów poznańskiego uniwersytetu, rozpoczynających karierę zawodową” – uważa Barańska. W latach 2005-2006 ponad 200 osób odbyło staże i praktyki w GSK.
PAP – Nauka w Polsce
KOMENTARZE