Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Geny chroniące rośliny kapustne przed wirusem
07.11.2007
Zaproponowano nową metodę hodowli roślin kapustnych, w tym brokułów, kapusty i rzepaku, aby były one odporne na groźnego dla nich wirusa. Rośliny te często są atakowane przez wirus mozaiki rzepy (Turnip Mosaic Virus - TuMV), co oznacza zazwyczaj poważne straty dla hodowców. Wyniki badań, opublikowane ostatnio w Journal of General Virology, wskazują możliwość rozwiązania tego problemu.

Naukowcy z Warwick HRI w Wielkiej Brytanii sprawdzili funkcje szeregu różnych genów, odpowiedzialnych w roślinach za reakcję na infekcję wirusową. Zaobserwowano dwie najczęściej występujące strategie obrony: zabijanie własnych komórek, do których wniknął wirus, bądź ograniczanie przemieszczania się wirusa w organizmie roślinnym, aby nie mógł infekować kolejnych liści. Badacze zlokalizowali również rzadziej występujące geny kumulatywne, które uniemożliwiają rozprzestrzenianie się wirusa, hamując jego replikację zaraz po wniknięciu do rośliny – taka forma zwalczania szkodnika okazuje się najskuteczniejsza. Geny te znajdują się jedynie u nielicznych gatunków roślin- odmiany uprawne ich nie posiadają, dlatego nie mogą się skutecznie bronić przed pasożytem. Dużą zaletą tych genów jest to, że zapewniają długotrwałą i trudną do przełamania przez wirusa ochronę o szerokim spektrum działania.

„Wirus mozaiki rzepy może powodować znaczące straty ekonomiczne. Jednak poprzez wprowadzenie nowoodkrytych genów do odmian uprawnych, korzystając przy tym z tradycyjnych metod hodowli, rolnicy uchronią swoje uprawy przed infekcją TuMV.” - stwierdza Dr John Walsh, kierujący tym projektem. Z kolei profesor Simon Bright, dyrektor Warwick HRI, zwraca uwagę na korzyści zarówno dla hodowców, jak i dla konsumentów, które płyną z przeprowadzonych badań. Profesor Bright podkreśla, że poprzez realizację podobnych projektów można osiągnąć wymierne korzyści w produkcji roślinnej.


www.bio.com
KOMENTARZE
Newsletter