Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Genomed zakupił pierwszy w Polsce system GS Junior
11.10.2010
Genomed zakupił pierwszy w Polsce system GS Junior umożliwiający wdrożenie najnowszej technologii sekwencjonowania genomów do diagnostyki genetycznej.
Genomed jako pierwszy w Polsce wdroży do celów diagnostycznych system GS Junior. Najnowsze urządzenie do sekwencjonowania genomowego, zostało wprowadzone na rynek w tym roku przez Grupę Roche. Charakteryzuje je sprawdzona technologia, duża szybkość działania, a przede wszystkim obniżenie kosztów wykonywanych badań.

System GS Junior umożliwia korzystanie ze sprawdzonej technologii sekwencjonowania DNA opartej na pirosekwencjonowaniu. Skuteczność metody potwierdzono już na starszym modelu sekwenatora genomowego 454 FLX. Urządzenie, które zakupiła Genomed Sp. z o.o., znacznie upraszcza proces i obniża koszt sekwencjonowania genomowego. Po pozytywnych testach maszyny spółka zyska większą efektywność i rentowność przeprowadzanych badań DNA.

Najnowszy sekwenator genomowy umożliwi szybszy, bardziej kompleksowy i dokładniejszy odczyt danych zawartych w naszym genomie. Kupno urządzenia wprowadzi nas w kolejny, bardziej zaawansowany etap technologiczny. Genomed został założony przez naukowców – specjalistów w dziedzinie technologii genomowej, którzy od momentu powstania firmy upowszechnili metodę sekwencjonowania DNA w celach diagnostycznych. Polega ona na bezpośrednim odczycie sekwencji kodu genetycznego indywidualnego pacjenta i charakteryzuje się najwyższą skutecznością i dokładnością. Do tej pory proces ten polegał na dzieleniu każdego genu na kilka-kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt fragmentów i ich niezależnej analizie w oddzielnych reakcjach – każdej w osobnej kapilarze. Bezkonkurencyjną przewagą GS Juniora jest możliwość odczytywania kilku tysięcy fragmentów DNA jednocześnie. To z kolei powinno przełożyć się na krótszy czas oczekiwania na wynik, niższą cenę oraz większą kompleksowość przeprowadzanych przez Genomed badań sekwencji DNA. W szczególności dotyczy to diagnozowania chorób wielogenowych lub spowodowanych mutacjami w niezwykle długich genach (takich, jak np. mukowiscydoza lub nowotwory piersi). Wdrożenie systemu GS Junior jest także kamieniem milowym w planowanym przez nas wprowadzeniu w Polsce w ciągu najbliższych dwóch lat „Personal Genomics” - technologii odczytywania i analizy całych genomów ludzkich – mówi dr hab. Marek Zagulski, Prezes Zarządu Genomed Sp. z o.o.

System GS Junior oferuje rozwiązania „end-to-end” – od przygotowania próbek i generowania sekwencji do analizowania danych. Niezawodne protokoły wraz z niezwykle łatwą obsługą, powodują, iż system GS Junior będzie prawdopodobnie najlepszym z dostępnych narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych w pracy laboratoryjnej. Zarówno proces opracowania danych, jak i ich odczyt, będą trwały krócej, tym samym będą też tańsze. W całym procesie wykorzystane zostaną podstawowe urządzenia laboratoryjne, bez konieczności zakupu dodatkowego sprzętu. System GS Junior wykonuje sekwencjonowanie i odczyt danych w ciągu 10-godzinnego cyklu pracy.

Najnowocześniejsza technologia jest w naszej pracy kluczem dla dalszego dynamicznego rozwoju. W dziedzinie genomiki ważne jest śledzenie i wdrażanie nowych technologii oraz oprogramowania, na których będą mogli bazować biolodzy, diagności laboratoryjni oraz lekarze (genetycy kliniczni). GS Junior to pierwsza w Polsce maszyna, która dzięki sprawdzonej technologii, podniesie efektywność wykonywanych analiz sekwencji DNA. Pomoże w ten sposób wielu pacjentom w poznaniu źródeł ich chorób i ostrzeżeniu przez możliwością wystąpienia określonych schorzeń. Wdrożenie zaawansowanej technologii w prywatnej firmie diagnostycznej jest możliwe dzięki najwyższym kwalifikacjom naszego interdyscyplinarnego zespołu. Ta technologia wymaga współpracy ekspertów od biologii molekularnej (genomiki), diagnostyki genetycznej, lekarzy i bioinformatyków. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania do celów diagnostycznych stajemy się nie tylko konkurencyjni na rynku europejskim, lecz także wyprzedzamy inne, rodzime laboratoria genetyczne. – dodaje dr hab. Anna Boguszewska-Chachulska, członek Zarządu Genomed Sp. z o.o.

System GS Junior obsługuje sekwencjonowanie próbek z różnych materiałów wyjściowych, w tym genomowego DNA ludzkiego i bakteryjnego. Dzięki temu maszyna może także znaleźć zastosowanie w identyfikacji całych bibliotek patogenów (bakterii, grzybów i wirusów) oraz ich analizie jakościowej i ilościowej.

Źródło: Informacja prasowa
KOMENTARZE
Newsletter