Całkowity opis genomu Hevea brasiliensis został opublikowany na łamach BMC Genomics. Wśród zidentyfikowanych 70 000 genów, około 12,7% zyskało miano unikatowych, szczególnych dla biosyntezy gumy i jej pochodnych, a także procesów formowania drewna kauczukowego. Ponadto geny te odpowiadają za odporność rośliny na patogeny, ale co najważniejsze poznane zostały sekwencje odpowiadające za uczulanie.
Kauczuk od dawna jest niezbędnym towarem, używanym w produkcji światowej z uwagi na swoje lepkie i elastyczne właściwości. Guma jest bowiem substancją o licznych splątanych ze sobą włóknach. Biopolimer ten ulega łatwemu rozciąganiu i powrotowi do pierwotnej postaci z uwagi na zmianę układu splątania. Właściwość ta okazała się niezwykle użyteczna z punktu widzenia nauk technicznych, stała się również materiałem na użytek koncernów medycznych i związanych z branżą. Te ostatnie zajęły się wytwarzaniem artykułów zawierających pochodne lateksowe, np. rękawic ochronnych. Nic dziwnego, że opisywane badania były popierane przez światowych producentów gumy, kauczuku i lateksu. Poznanie źródła wywołującego alergię i późniejsza jego eliminacja pozwoli bowiem na produkcję artykułów całkowicie bezpiecznych w użytku. Właściciele koncernów mają nadzieję na pozbycie się również problemu związanego z hodowlą drzew kauczukowych, które atakowane są nierzadko przez patogena grzybowego, wywołującego zarazę gumy. Skala problemu jest poważna, gdyż hodowle takie stanowią główne źródło produkcyjne naturalnej gumy. Infrastrukturę związaną z przeróbką i produkcją pochodnych gumy szacuje się na miliardy dolarów, a umiejscowiona jest ona w 93% w krajach azjatyckich.
Kordynatorzy projektu dotyczącego zsekwencjonowania genomu drzewa kauczukowego podkreślają jego znaczenie w rozwoju badań nad uzyskaniem wysokowydajnych roślin Hevea brasiliensis. Ma to doprowadzić do uzyskania oczekiwanej, zwiększonej produkcji gumy w skali globalnej. Z punktu widzenia biotechnologii najważniejszymi korzyściami płynącymi z przeprowadzonych badań są pozyskanie roślin odpornych na choroby i produktów niepowodujących alergii u ludzi.
Izabela Kołodziejczyk
Źródło: http://phys.org
372928.jpg
KOMENTARZE