Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Gen-Probe stawia 50.000.000 dolarów na inwestycje w Pacific Biosciences
30.06.2010
Firmy będą współpracować w celu rozwoju nowych zintegrowanych systemów diagnostyki klinicznej w oparciu o Pacific Biosciences' Single Molecule Real Time (SMRT) platform i ekspertyzy Gen-Probe.
Gen-Probe specjalizuje się w rozwoju produkcji oraz sprzedaży szybkich i dokładnych testów kwasu nukleinowego (NAT). Ma w tej dziedzinie ponad 20 lat doświadczenia. Gen-Probe potrzebowała partnera biznesowego, którego celem jest wdrożenie metod szybkiego sekwencjonowania, mających bez wątpienia znaczny potencjał aplikacyjny.

Wspólnie z Pacific Biosciences będą pracować nad rozwojem technologii testowania kwasów nukleinowych, służących do detekcji określonych sekwencji kodu genetycznego.

"Wierzymy, że doświadczenie Gen-Probe w manipulowaniu inżynierią systemów i przygotowywania próbek, w połączeniu z ich możliwościami w sprawach klinicznych i prawnych, pomoże nam na maksymalne wykorzystanie nowych technologii na korzyść zdrowia ludzkiego." - powiedział Hugh Martin, przewodniczący i dyrektor generalny Pacific Biosciences

Technika opracowana przez Pacific Biosciences to Single Molecule Real-Time Sequencing. Jak sama nazwa wskazuje opiera się ona na wykorzystaniu pojedynczej cząsteczki polimerazy DNA, pracującej w trybie ciągłym. Sekwencjonowanie przebiega w małej komorze o średnicy 10 nm i objętości wynoszącej 20 zeptolitrów, utworzonej na cienkiej metalowej warstewce nadrukowanej na kwarcową płytkę. Każdy taki chip zawiera kilka tysięcy takich komór. Dzięki takiemu poziomowi miniaturyzacji możliwy jest pomiar aktywności pojedynczej cząsteczki polimerazy, przytwierdzonej kowalencyjnie do ściany komory.

Do syntezy DNA wykorzystuje się dNTP znakowane fluorescencyjnym ugrupowaniem, dołączonym do końcowego atomu fosforu. Gdy do komory reakcyjnej wprowadza się pasujący substrat zachodzi inkorporacja nukleotydu przez cząsteczkę polimerazy przez co fluorofor znajduje się przez w zasięgu detekcji o rząd wielkości dłużej niż czas potrzebny na dyfuzję cząsteczki z komory reakcyjnej. Po włączeniu nukleotydu do łańcucha DNA zachodzi dyfuzja znakowanego pirofosforanu i proces się powtarza. Podstawową zaletą tej techniki jest szybkość – synteza zachodzi z szybkością 10 par zasad na sekundę. Teoretycznie możliwe jest więc (za pomocą jednego chipu) zsekwencjonowanie ponad miliona par zasad w ciągu minuty, co stanowi niebywały postęp w tej dziedzinie.


red. Blanka Majda
KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2027>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter