Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Gekony i małże inspiracją do stworzenia lepszego kleju
20.07.2007
Naukowcy z Northwestern University uzyskali nowe tworzywo o właściwościach przylegających. W ten sposób bandaże mogą utrzymać się po wystawieniu na działanie wody, a co więcej można je ściągnąć w dowolnej chwili i używać wielokrotnie.
Klej jest utworzony przez 400 nm szerokości silikonowe kolumienki pokryte polimerem, naśladującym adhezyjne białko małż. Ten nowy materiał może znaleźć zastosowanie nie tylko w bandażach, ale także w plastrach dostarczających leków i tych stosowanych do gojenia ran pooperacyjnych.
Wielu naukowców chce również stworzyć kleje, naśladujące maleńkie włoskowate przylgi pod palcami gekonów, które umożliwiają im poruszanie się po ścianach, sufitach czy też szybach. Chociaż węglowe nanorurki stanowiące filary tworzywa doprowadziły do utworzenia jednego z najmocniejszych tworzyw, to traciło ono swoje adhezyjne właściwości na mokrych powierzchniach. Grupa naukowców prawdopodobną przyczynę niepowodzenia upatrywała w działaniu ciśnienia podczas kontaktu z woda, powodującego załamywanie się nanorurek.


www.nanotechnology.com
KOMENTARZE
Newsletter