Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Firma Bayer kładzie większy nacisk na prace badawczo-rozwojowe
22.12.2008
Grupa Bayer zwiększa aktywność w zakresie prac badawczo-rozwojowych pomimo obecnego kryzysu finansowego i ekonomicznego.
„Obecnie naszym zadaniem jest podążanie odpowiednim kursem. Jedynie dzięki innowacjom nasza firma może pobudzać wzrost, który jest niezbędny do zapewnienia długoterminowego sukcesu.” — powiedział Werner Wenning, prezes zarządu firmy Bayer AG, w przemówieniu wygłoszonym w obecności 130 dziennikarzy podczas konferencji prasowej „Innowacje z perspektywy firmy Bayer 2008” w Leverkusen.

W roku 2008 budżet firmy przeznaczony na prace badawczo-rozwojowe wynosi około 2,8 mld EUR. „Jest to największy budżet na prace badawczo-rozwojowe w sektorze chemicznym i farmaceutycznym w Niemczech oraz stanowi około 5% wszystkich wydatków na badania i rozwój w całym przemyśle niemieckim” — wyjaśnił Wenning. W przyszłości firma Bayer będzie nadal koncentrować się na pracach badawczo-rozwojowych.

Wszystkie firmy z grupy Bayer są dobrze przygotowane do zareagowania na obecne tendencje społeczne — szczególnie na zwiększającą się liczbę ludności na świecie oraz zmniejszające się ilości zasobów. Popyt na żywność i opiekę zdrowotną będzie się zwiększać. Ochrona klimatu w przyszłości także pozostanie priorytetem. „Firma Bayer może przyczynić się do sprostania tym wyzwaniom” — powiedział dr Wolfgang Plischke, członek zarządu firmy Bayer AG odpowiedzialny za innowację, technologię i ochronę środowiska.

Przygotowywanych jest wiele produktów farmaceutycznych. 50 projektów znajduje się obecnie w fazach testów klinicznych od I do III. Ponadto firma planuje dziesięć nowych aktywnych składników środków ochrony roślin, których całkowita wartość szczytowa sprzedaży na rynku od roku 2008 do roku 2012 może wynieść ponad 1 mld EUR. Główny przedmiot prac badawczo-rozwojowych firmy w obszarze zaawansowanych technologicznie materiałów stanowią rozwiązania zapewniające większą ochronę klimatu.

W tym kontekście prezes firmy Bayer Werner Wenning wezwał do kompleksowej, globalnej ochrony patentów. „Ochrona własności intelektualnej stanowi konieczną podstawę dla wprowadzania nowatorskich rozwiązań. Niezawodna, globalna ochrona praw do własności intelektualnej jest niezbędna dla przedsiębiorstw wprowadzających innowacje, takich jak Bayer”. W 2007 r. firma Bayer złożyła wnioski patentowe dotyczące ogółem 774 wynalazków. Około 40 procent sprzedaży firmy osiągnięto dzięki opatentowanym produktom i procesom.

Bayer HealthCare: koncentracja na chorobach wymagających nowatorskich rozwiązań
Jednym z wyróżniających się wynalazków firmy Bayer jest środek przeciwkrzepliwy Xarelto®, który jest najdokładniej sprawdzonym inhibitorem czynnika Xa w badaniach klinicznych. Planuje się, że ponad 60 000 pacjentów weźmie udział w programie badań klinicznych leku Xarelto®, który został zarejestrowany przez organy regulujące w Kanadzie i Unii Europejskiej w 2008 r. Produkt, przyjmowany w formie tabletek, może być obecnie podawany dorosłym pacjentom w celach profilaktycznych przy żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej występującej po planowanej operacji wszczepienia endoprotezy całkowitej stawu biodrowego lub kolanowego. Badania kliniczne kolejnych zastosowań znajdują się obecnie w zaawansowanej fazie. Wartość szczytowa sprzedaży tego nowatorskiego leku może wynieść ponad 2 mld EUR.

Poczyniono także postępy w leczeniu nowotworów. Wraz z lekiem Nexavar®, zatwierdzonym do leczenia raka nerek i wątroby oraz testowanym obecnie w ponad 200 badaniach klinicznych w zakresie zastosowania do terapii innych form raka, firma Bayer rozszerzyła zakres prac badawczych o onkologię. Przykłady działań w tym zakresie to między innymi strategiczna współpraca z Niemieckim Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu oraz przejęcie biotechnologicznej firmy DIREVO z siedzibą w Kolonii, która uzupełnia działania firmy Bayer w zakresie przygotowań przedklinicznych oraz zapewnia doświadczenie w badaniach biotechnologicznych. Bayer Schering Pharma jest jedną z dziesięciu czołowych firm prowadzących badania biologiczne na świecie.

Innym biofarmaceutykiem w III fazie badań klinicznych, od roku 2007, jest aktywny składnik VEGF Trap-Eye przeznaczony do terapii postaci wysiękowej zwyrodnienia starczego plamki. Poczyniono także postępy w pracach nad dwoma aktywnymi składnikami służącymi do terapii układu krążenia: riociguat jest przeznaczony do leczenia zakrzepowo-zatorowego i tętniczego nadciśnienia płucnego, a cinaciguat do leczenia ostrej niewyrównanej niewydolności serca.


Wenning: W Niemczech badania muszą być wspierane poprzez zwolnienia podatkowe
Firma Bayer zatrudnia 11 800 pracowników prowadzących nowatorskie prace badawczo-rozwojowe. Ponad 60 procent z nich pracuje w Europie — w tym 6300 osób w Niemczech, które są największym ośrodkiem badawczym Grupy. „Dla firmy badawczo-rozwojowej zlokalizowanej w Niemczech szczególnie ważne jest rozszerzanie przez ten kraj możliwości wprowadzania nowatorskich rozwiązań” — powiedział Wenning. Wezwał on polityków, aby poza zapewnianiem konwencjonalnych metod wspierania projektów wprowadzili większe zwolnienia podatkowe z przeznaczeniem na prace badawczo-rozwojowe. Ma to zostać osiągnięte poprzez umożliwienie odliczania większych kosztów związanych z pracami badawczo-rozwojowymi — tak jak ma to już miejsce w niektórych krajach europejskich. W ten sposób stworzy się dodatkową motywację do inwestowania w innowacje, a w konsekwencji w przyszłość kraju.

Prezes firmy Bayer odniósł się także do konieczności położenia większego nacisku na edukację, wzywając polityków do priorytetowego traktowania działań w tym zakresie. Wenning wyraził swoje zaniepokojenie przedłużającymi się dyskusjami dotyczącymi wprowadzania nowych technologii oraz inwestycji w infrastrukturze przemysłowej i oświadczył, że nie ma możliwości dalszego opracowywania rozwiązań technologicznych, jeśli nie zostaną one w odpowiednim stopniu zaakceptowane przez społeczeństwo. W podnoszenie świadomości społecznej w tym zakresie muszą zaangażować się zarówno politycy, jak i przemysłowcy. „Zdolność do utrzymania się danego kraju na rynku w przyszłości zależy od stopnia przyjęcia nowych technologii przez jego społeczeństwo. Nie powinniśmy mówić wyłącznie o zagrożeniach związanych z nowymi technologiami, zapominając jednocześnie o szansach, jakie mogą oferować” — dodał Wenning.

Współpraca i strategiczne partnerstwo zapewniają doskonałe wyniki badań
Członek zarządu firmy Plischke podkreślił znaczenie doskonałych wyników badań jako podstawy do wprowadzania wszystkich nowatorskich rozwiązań. „Sukces naszych prac badawczych jest w decydującym stopniu zdeterminowany przez kreatywność i wydajność naszych pracowników. Z każdym rokiem coraz trudniej jest o nowe odkrycia, a tworzenie nowatorskich rozwiązań jest coraz bardziej skomplikowane. Coraz częściej innowacje nie mogą istnieć bez powiązań między partnerami zarówno wewnątrz firmy, jak i poza nią”.

Plischke dodał: „Chcemy stać się bardziej otwarci na partnerstwo zewnętrzne poprzez efektywną współpracę z najlepszymi ośrodkami na świecie w każdej dziedzinie badań”. Firma Bayer będzie rozwijać sieć badawczą w nadchodzących latach poprzez współpracę z odnoszącymi sukcesy firmami zewnętrznymi w celu uzupełnienia i wspierania własnych doświadczeń.

Źródło: Bayer
KOMENTARZE
Newsletter