Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Finansowanie współpracy naukowej z zagranicą
26.10.2007
W związku z nowelizacją ustawy o zasadach finansowania nauki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydało 25 września rozporządzenie zmieniające zasady finansowania współpracy naukowej z zagranicą.



Pierwszym rodzajem międzynarodowej współpracy naukowej są projekty międzynarodowe współfinansowane. Są to programy Unii Europejskiej, bądź partnerskie, współfinansowane bezzwrotnie z zagranicznych środków finansowych – przykładowo są to projekty w ramach 7 Programu Ramowego, lub Euroatomu. Jeżeli interesuje nas tego rodzaju współpraca, kierownik naszej jednostki naukowej powinien przygotować zarówno odpowiedni wniosek jak i kopię kontraktu bądź umowy z zagranicznym partnerem naukowym, razem z wykazem osób uczestniczących w projekcie i aneksem, zawierającym informacje o podziale kosztów pomiędzy współpracującymi ze sobą instytucjami. Wszystkie dokumenty należy złożyć do Departamentu Spraw Europejskich z dopiskiem „Projekt UE współfinansowany” (jeśli projekt dotyczy programu unijnego), lub do Departamentu Współpracy Międzynarodowej przy MNiSW.

Po złożeniu wniosku, odpowiednia komisja Rady Nauki rozpatrzy propozycję pod kątem wagi badań naukowych dla rozwoju nauki w Polsce, możliwości praktycznego wykorzystania wyników przeprowadzonych badań, oraz prestiżu samej jednostki naukowej, następnie tak oceniony wniosek jest akceptowany lub odrzucany przez ministra. Warto pamiętać, że finansowanie projektu może objąć całość kosztów krajowych, ale nie więcej niż 60 proc. kwoty udziału w przedsięwzięciu, maksymalny okres finansowania projektu to 5 lat, z możliwością przedłużenia o dwa lata. Jeżeli przyznano naszej jednostce naukowej mniej środków od wnioskowanych, mamy 30 dni od dnia otrzymania decyzji na przesłanie poprawionego kosztorysu i harmonogramu, uwzględniającego zmiany w decyzji. Warto na to zwrócić uwagę, gdyż niezłożenie skorygowanego kosztorysu i harmonogramu oznacza rezygnację z dofinansowania.

Innym rodzajem partnerskich projektów naukowych są projekty międzynarodowe niewspółfinansowane, czyli badania lub prace prowadzone z partnerem zagranicznym w ramach inicjatyw międzynarodowych, umów międzynarodowych o współpracy naukowej, konkursy, czy chociażby wykorzystywanie przez polskich badaczy międzynarodowych urządzeń badawczych. Zainteresowani powinni złożyć wniosek według wzoru w czterech egzemplarzach, oraz informacje o programie międzynarodowym którego dotyczy projekt i partnerach uczestniczących w jego realizacji. Jeżeli wniosek dotyczy grupy jednostek naukowych, składający wniosek musi przedstawić pełnomocnictwo do występowania w ich imieniu według wzoru. Podobnie jak w powyższym przypadku wszystkie dokumenty należy złożyć do odpowiedniego Departamentu MNiSW. Jeżeli projekt nie dotyczy programu Unii Europejskiej, wniosek składamy z dopiskiem „Projekt międzynarodowy niewspółfinansowany”.

W odróżnieniu od poprzedniego rodzaju projektów, kryteria oceny wniosków są dużo ostrzejsze. Komisja Rady Nauki weźmie pod lupę naukową, społeczną i gospodarczą wartość projektu, innowacyjność projektu w porównaniu do istniejących, możliwość wykorzystania w praktyce pozyskanej wiedzy z badań, kwalifikacje naukowców, oraz wyposażenie jednostki naukowej i planowane koszty na aparaturę naukową. Sprawdzana będzie również solidność instytucji we wcześniejszych projektach finansowanych ze środków rządowych, oraz znaczenie projektu dla międzynarodowej współpracy naukowo-technicznej. Podobnie jak w przypadku projektów współfinansowanych, decyzję o akceptacji wniosku podejmuje minister.

Trzecią możliwością współpracy, na którą wskazuje MNiSW, są działania wspomagające jednostki naukowe, w szczególności chodzi o punkty kontaktowe programów ramowych UE, przygotowywanie wniosków projektowych do programów UE, oraz inicjatywy na rzecz większego uczestnictwa instytucji naukowych w programach badawczych. Jeżeli nie reprezentujemy jednostki naukowej, musimy pamiętać o złożeniu do Departamentu Spraw Europejskich dodatkowych dokumentów, takich jak odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, statut w przypadku spółek handlowych, kopię sprawozdania finansowego za poprzedni rok, czy oświadczenia o niezaleganiu ze składkami i wpłatami budżetowymi. Wzory wniosków dla każdej z tych inicjatyw prezentujemy poniżej.

Może się zdarzyć, że na mocy zawartych umów międzynarodowych konieczne będzie opłacanie składek na rzecz instytucji lub organizacji międzynarodowych. Żeby otrzymać dofinansowanie na składki, powinniśmy wysłać wniosek razem z informacjami o realizacji zadań strony polskiej w instytucjach lub organizacjach międzynarodowych do Departamentu Współpracy Międzynarodowej. Przy ocenianiu pod uwagę będzie brany naukowy charakter i znaczenie na arenie międzynarodowej instytucji do których mają wędrować składki, oraz ewentualne korzyści dla strony polskiej z członkostwa w organizacji, lub w programie prowadzonym wspólnie z instytucją międzynarodową.

Ważne dokumenty:

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie zasad finansowania współpracy naukowej z zagranicą

Wniosek o przyznanie środków dla projektów międzynarodowych współfinansowanych

Wniosek o przyznanie środków
dla projektów międzynarodowych niewspółfinansowanych

Wzór pełnomocnictwa dla reprezentanta grup jednostek naukowych

Wniosek o przyznanie środków na punkt kontaktowy programu unijnego

Wniosek o przyznanie środków w celu przygotowywania wniosków projektowych do unijnych programów

Wniosek o przyznanie środków inicjatywom na rzecz szerszego uczestnictwa w programach naukowych

Wniosek o dofinansowanie składek na instytucje i organizacje międzynarodowe

Informacje kontaktowe:

Departament Współpracy Międzynarodowej
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa
tel.: (22) 628-67-76
e-mail: dwm.sekretariat@nauka.gov.pl
Więcej informacji kontaktowych...

Departament Spraw Europejskich
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa
tel.: (22) 52-92-250
e-mail: sekretariat.dse@nauka.gov.pl
Więcej informacji kontaktowych...

Źródło: Portal Innowacji / MNiSW
KOMENTARZE
Newsletter