Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Finansowanie Nauki – niezależne od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
18.01.2011

Zgodnie z reformą wprowadzoną przez Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego – prof. Barbarą Kurdycką, powołane zostały dwa nowe organy decydujące finansowaniu polskiej nauki: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki. Placówki mają za zadanie m.in. podwyższenie jakości prac naukowych oraz zwrócenie uwagi na młodych naukowców, mających często trudności z uzyskaniem samodzielności badawczej.

  Dotychczas wnioski dotyczące przyznawania funduszy naukowych rozpatrywane były przez Departament Wdrożeń i Innowacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od dnia 1 stycznia 2011 r. zadania związane z zarządzaniem oraz finansowaniem badań naukowych zostały przekazane do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jednostką wspierającą jej działania ma być Narodowe Centrum Nauki (NCN), które jest jeszcze na etapie organizacji. Na siedzibę NCN wybrano Kraków, natomiast zarząd NCBiR mieści się w Warszawie.

Głównym założeniem nowopowstałych instytucji jest wsparcie polskich jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych.

Do zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki należeć ma:

  • finansowanie badań podstawowych realizowanych w formie projektów badawczych, projektów badawczych dla doświadczonych naukowców oraz stypendiów doktorskich i staży po uzyskaniu stopnia naukowego doktora;
  • nadzór nad realizacją ww. badań naukowych;
  • współpraca międzynarodowa w ramach finansowania działalności w zakresie badań podstawowych;

Do wyżej zamieszczonych celów szczegółowych dodatkowe funkcje obu jednostek to upowszechnianie w środowisku naukowym informacji o ogłaszanych przez placówki konkursach; inspirowanie i monitorowanie finansowania badań podstawowych ze środków pochodzących spoza budżetu państwa; inne zadania zlecone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym opracowywanie programów badawczych ważnych dla kultury narodowej.

Minister Barbara Kurdycka wierzy w zasadność powołania wyżej opisanych placówek. "Wierzę, że nowy organ reprezentowany przez Państwa będzie się kierował najbardziej szlachetnymi i merytorycznymi intencjami, sprzyjającymi rozwojowi nauki w Polsce na nowych zasadach" - zwróciła się do członków Rady NCN w dniu inauguracyjnego posiedzenia Rady, 15 grudnia 2010 r. Na inauguracyjnych spotkaniach w obu jednostkach wyraziła zadowolenie i pogratulowała nowowybranym członkom Rad. W skład zarządów Centrów weszli przedstawiciele środowisk naukowych, społeczno-gospodarczych i finansowych oraz administracji publicznej, od których doświadczenia i wiedzy, według słów minister, będzie zależeć kształt polskiej nauki, zwłaszcza w zakresie wdrożeń oraz to, czy olbrzymi potencjał naukowy, jaki tkwi w polskich badaczach będzie odpowiednio wykorzystywany.

Choć pierwsze posiedzenia nowo wybranych Rad Nadzorczych już się odbyły, jednostki te nadal są na etapie wdrażania nowych przepisów. Świadczyć o tym może m.in. fakt trwającego konkursu na Dyrektora Narodowego Centrum Nauki. O kolejnych zmianach i reorganizacjach w obu jednostkach, będziemy informować na bieżąco.

Więcej informacji na temat członków oraz specyfiki pracy urzędów znaleźć można pod adresem: www.ncn.gov.pl oraz www.ncbir.pl

Nowe zasady przyjmowania wniosków można znaleźć na stronie: bezpośredni link
 

Źródło: www.nauka.gov.pl
 

oprac. Justyna Grzelak

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter