Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Fascynujące skutki zielonej rewolucji
Ten Kongres zainteresuje nie tylko przedsiębiorców, naukowców czy samorządowców. Oprócz paneli i dyskusji zostaną zaprezentowane spektakularne przykłady ekologicznych rozwiązań: samochody elektryczne, wolna od chemii żywność, sposoby na czystą wodę i walkę ze smogiem czy opracowana w Łodzi unikatowa technologia produkcji biopaliw. Na ekologii można zarobić, a biogospodarka to branża z olbrzymim potencjałem.

 

 

Łódzkie jest w Polsce liderem „zielonej rewolucji” i nieprzypadkowo najważniejszy w kraju Kongres Biogospodarki już po raz szósty odbywa się właśnie w Łodzi. Już w poniedziałek 24 września, w Hotelu Ambasador Premium przy ul. Kilińskiego 145 kilkaset uczestników z Polski, Europy i świata będzie brać udział w merytorycznych dyskusjach i zwiedzać część wystawienniczą.

A tu będzie co oglądać. Ci, którzy myślą o zakupie ekologicznego auta chętnie przetestują ładowarkę do samochodu elektrycznego. Uwagę przykują zapewne stylowe torby wykonane ze zużytych banerów reklamowych albo meble z drewna z odzysku.

 Na uwagę zasługuje prezentacja łódzkiej firmy Biotechnika, która odniosła bezprecedensowy sukces w USA. Amerykanie wybudują w Grand Forks w Dakocie Północnej innowacyjną biorafinerię całkowicie w oparciu o technologię i projekt inżynierów z Łodzi. To największa w Polsce sprzedaż na rynek zagraniczny autorskiej technologii związanej z energią odnawialną. Amerykanie wykorzystają polską technologię do produkcji bioetanolu (dodawanego do paliwa alkoholu etylowego) oraz biogazu. Jako surowiec wykorzystają odpady z pobliskiej cukrowni American Cristal Sugar, największego w USA producenta cukru oraz odpady pochodzące z zakładów firmy JR Simplot, jednego z największych na świecie producentów frytek. To rozwiązanie zainteresuje zapewne przedsiębiorców z województwa łódzkiego, dla których rolnicze odpady obecnie są kłopotem, a mogą się stać źródłem dochodów.

Swoimi osiągnięciami, regionalnymi produktami i bio-firmami na swoich stoiskach pochwalą się gminy z województwa łódzkiego. Będzie również można skosztować naprawdę zdrowej, ekologicznej żywności, bez chemii i sztucznych polepszaczy.

Na wykładach i panelach nudno też nie będzie. Genialna metoda oczyszczenia wody w stawach i jeziorach zainteresuje zapewne samorządowców, bo to idealny sposób, by z zapuszczonego zbiornika wodnego uczynić lokalną atrakcję. Spektakularnym przykładem było oczyszczenie zbiorników Arturówka, za które Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali prestiżową nagrodę „The Best LIFE projects”

Zakres poruszanych tematów jest bardzo szeroki – od ściśle specjalistycznych, po interesujące niemal każdego. Podczas Forum Antysmogowego poznamy innowacyjne sposoby walki ze smogiem w Warszawie czy Krakowie. Dowiemy się także, czy Polska nadąża za światowymi trendami zrównoważonej konsumpcji i jak się ma u nas Homo Vitalis – człowiek dbający o siły witalne organizmu. W zachodnich stanach USA już prawie 20% populacji uprawia jogę, w Polsce ponad 300 tysięcy. Liczba osób preferujących diety roślinne zbliża się w naszym kraju do 1,5 miliona, wartość rynku żywności ekologicznej osiąga miliard złotych. To ciekawa perspektywa dla nowo powstających przedsięwzięć gospodarczych.

W poniedziałek podczas wieczornej Gali poznamy najlepszą Biogminę w województwie łódzkim. Oceniany będzie nacisk na ochronę środowiska, inwestycje w poprawę jakości życia i zielone technologie. W ubiegłym roku laureatami tego konkursu zostały gminy Rzgów i Rząśnia.

Udział w Kongresie Biogospodarki jest bezpłatny. Wciąż jeszcze można się zarejestrować na stronie internetowej wydarzenia. Tam też trwa głosowanie, w którym mieszkańcy mogą wybierać najlepszą Biogminę. Dla internautów biorących udział w głosowaniu organizatorzy przygotowali wyjątkową nagrodę: bio-filiżankę wykonaną z... fusów z kawy.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu samorządu województwa łódzkiego. Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi.

KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter