Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Eksperci: innowacje przesądzą o konkurencyjności gospodarki
27.12.2007
Gdy za kilka lat Polska zacznie tracić pozycję "kraju taniej siły roboczej", jakim jest dziś dla zagranicznych inwestorów, o atrakcyjności inwestowania może przesądzić m.in. otwartość na innowacje.


Wśród innych kluczowych dla konkurencyjności gospodarki i atrakcyjności inwestycyjnej czynników wymieniają m.in. dostęp do wysokiej klasy specjalistów i infrastruktury badawczej oraz sprawną sieć wspierania innowacji i transferu technologii. O skutecznym wdrażaniu innowacji w regionalnej gospodarce oraz mechanizmach wsparcia innowacyjnych firm i instytucji dyskutowano w Katowicach podczas konferencji "Innovate Now!". Śląskie było pierwszym województwem w kraju, które przyjęło regionalną strategię innowacji i rozpoczęło budowę Śląskiego Systemu Innowacji, służącego jej wdrożeniu. Do 2013 r. tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego na wspieranie przedsiębiorczości i innowacji przeznaczono blisko 350 mln euro, z czego ponad 296 mln euro ze środków UE. Część zadań w tym zakresie będzie też można sfinansować w ramach działań służących budowie społeczeństwa informacyjnego, na co przeznaczono 176,5 mln euro, w tym 150 mln euro z funduszy europejskich.

Środki na wspieranie innowacji są także w zarządzanych centralnie programach sektorowych. Menedżer regionalnego systemu innowacji Luk Palmen przypomniał, że prace w tym zakresie trwają na Śląsku od sześciu lat. Ostatnie trzy lata były okresem konsultacji tworzenia spójnej sieci instytucji - podmiotów otoczenia biznesu, placówek badawczo- rozwojowych, uczelni - wspierających innowacyjność. Najbliższe sześć lat, dzięki m.in. unijnym środkom, ma być czasem praktycznej weryfikacji przyjętego planu. Na Śląsku jest ponad sto ośrodków badawczych i instytucji wspierających biznes, które chcą pomagać małym i średnim firmom, wspierając ich konkurencyjność i innowacyjność. Wdrażanie innowacji do praktyki wciąż napotykało jednak bariery. Teraz, dzięki unijnym środkom na wsparcie innowacyjności, śląskie firmy i instytucje będą mogły otrzymać konkretne pieniądze, np. na zakup i wdrożenie technologii czy patentów. We wdrażaniu innowacji mają pomóc m.in. istniejące centra transferu technologii i komercjalizacji wynalazków, instytucje finansujące przedsięwzięcia małych i średnich firm, branżowe punkty konsultacyjne, placówki doradcze, fundusze stypendialne, branżowe ośrodki technologiczne, parki technologiczne itp.

Eksperci podkreślają, że dziś w sytuacji gdy koniunktura sprzyja większości przedsiębiorstw, rosną wprawdzie przychody firm, ale i koszty ich działalności. Aby utrzymać konkurencyjność potrzebne są więc nowe rozwiązania, pozwalające firmom na opanowanie kosztów i dalsze zwiększanie przychodów. Dlatego przedsiębiorstwa muszą stać się bardziej innowacyjne niż kiedyś. Za najbardziej skuteczny mechanizm rozwoju innowacyjności uznaje się m.in. tworzenie sieci współpracy różnych firm i instytucji, np. klastrów gromadzących firmy, instytucje publiczne i prywatne wokół wspólnych interesów. W większości przypadków takie sieci skupiają się na różnych formach wymiany wiedzy, kształceniu pracowników, marketingu branżowym, lobbingu, a także na realizacji wspólnych prac badawczych i inwestycji.


Żródło: PAP - Nauka w Polsce
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter