Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po raz drugi ogłosiło listę laureatów Programu „Top 500 Innovators”. W Konkursie wyłoniono 80 laureatów, którzy wyjadą do Kalifornii, by odbyć staż wśród „światowych liderów innowacji sztuki zamiany wyników badań naukowych w biznesowy sukces”.[1]
Przeczytaj również:
Szansa na rozwój dla polskich naukowców! Projekt ICEGB
Amgen Scholars – program badawczy dla młodych naukowców. Rusza kolejna edycja!
„Top 500 Innovators” jest „największym w historii program szkoleniowym dla osób zajmujących się badaniami naukowymi i komercjalizacją ich wyników.”[2] Program ten „pomoże zrewolucjonizować polskie myślenie o współpracy nauki z gospodarką (…) Wspólnie budujemy nową kulturę innowacyjności.” – mówi Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka.
Program jest finansowany przez MNiSW (na ten cel przeznaczono 30 milionów złotych). Istotą Programu jest wyłonienie grona pełnych zapału, naukowców i menedżerów, którzy będą mieli możliwość poznawać najnowsze metody, głównie komercjalizacji wyników ich badań, które są już stosowane w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach, a ponadto uczestniczyć w zajęciach i wykładach oraz szkolić się u boku wybitnych naukowców i innowatorów ze świata nauki i biznesu.
W pierwszej edycji Programu staże odbyły się w Stanford University oraz University of California w Berkeley, gdzie 80 naukowców mogło poznawać najnowsze rozwiązania dotyczące zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacji ich efektów, jak również przebywać w gronie ludzi biznesu oraz przedstawicieli venture capital. Po powrocie do Polski, laureaci założyli stowarzyszenie, dzięki któremu na większą skalę, mogą wspierać swoim doświadczeniem ośrodki rozwojowo-badawcze i przedsiębiorstwa oraz przekazywać wiedzę dotyczącą promowania dotąd nie spotykanych w kraju innowacyjnych rozwiązań, stosowanych w nauce.
W drugiej odsłonie Programu Ministerstwo rozpatrzyło 363 wnioski. Oprócz formalnej oceny nadesłanych wniosków, Ministerstwo zaprosiło 251 kandydatów do kolejnego etapu konkursu - rozmowy kwalifikacyjnej.Jury brało pod uwagę innowacyjność badań nad którymi pracowali naukowcy, ich motywację oraz dotychczasowe osiągnięcia. Z tego grona wyłoniono 80 finalistów z ponad 50 instytucji naukowych, którzy wyjadą na Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. W czołówce laureatów znaleźli się naukowcy z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ sp. z o.o., Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Instytutu Biologii Doświadczalnej, Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz wielu innych ośrodków naukowo-badawczych i przedsiębiorstw.
Ministerstwo zapowiedziało, iż do 2015 roku na zagraniczne staże pojedzie łącznie 500 naukowców do uczelni z czołówki rankingu Academic Ranking of World Universities, na którego czele widnieją takie uniwersytety, jak Harvard, Stanford, Massachusetts Institute of Technology (MIT), Berkeley, Cambridge, Caltech, Princeton, Columbia, czy Oxford.
Ministerstwo zapowiada, iż kolejni młodzi naukowcy będą mogli aplikować do trzeciej edycji Konkursu już od początku 2013 roku, by mieć możliwość zdobywania wiedzy i doświadczenia boku światowej sławy naukowców i przedsiębiorców.
Anna Staszewska
[1]Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/aktualnosci/aktualnosci/artykul/mlodzi-polscy-naukowcy-po-raz-kolejny-wyruszaja-na-podboj-usa/(13.10.2012r.)
[2]Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/inicjatywy/top-500-innovators/(13.10.2012r.)
KOMENTARZE