Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dolny Śląsk (bio)gospodarczym tygrysem
25.11.2008
Główny Urząd Statystyczne podsumował wyniki gospodarcze polskich regionów. Okazuje się, że pod względem wzrostu gospodarczego Dolny Śląsk jest absolutnym liderem. Co wpływa na tak dynamiczny rozwój regionu?


Dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią o 11,5 procentowym wzroście PKB na Dolnym Śląsku. W stolicy regionu, Wrocławiu, PKB zwiększył się o 12,2 procent, a w podregionie legnickim o 19,2 proc. W poprzednim rankingu liderem było województwo Mazowieckie. Tym razem centralny region Polski okazał się gorszy aż o 2,5 procent. Tak imponująca skalą wzrostu mogą pochwalić się jedynie kraje nazywane azjatyckimi tygrysami.

To właśnie takie inwestycje będą najlepszym fundamentem wzrostu w kolejnych latach. W sytuacji światowego kryzysu finansowego inwestycje w centra badawcze i rozwojowe mają jeszcze większa wartość dla Wrocławia i całego regionu. Na szczególną uwagę zasługuje EIT+

półka Wrocławskie Centrum Badan EIT+ (udziałowcy: Miasto Wrocław - większościowy, samorząd Dolnego Śląska, 5 największych uczelni Wrocławia) działa od stycznia 2008, minione miesiące to budowa zespołu, przygotowanie pierwszych projektów oraz nawiązywanie kontaktów z partnerami z nauki i przemysłu z Polski i z zagranicy. Braliśmy czynny udział w trzech międzynarodowych targach innowacyjnych (Łódź, Frankfurt, St. Gallen), w wielu konferencjach naukowych i o tematyce innowacyjnej. Przygotowujemy się do udziału w dwóch kolejnych targach w najbliższym miesiącu - dowiedział się portal www.biotechnologia.pl od profesora Mirosława Millera, Prezesa EIT+ - Przygotowujemy inwestycje Kampus Pracze. I etap, rekonstrukcja jednego z 9 budynków jest już przygotowany, inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Finansowanie I etapu realizowane jest ze środków Miasta Wrocław, głównego udziałowca EIT+. Projekt Centrum Badań jest w fazie realizacji studium wykonalności i projektu funkcjonalnego. Będą one gotowe do końca roku, wniosek składamy w styczniu, negocjacje z Ministerstwem i Komisją Europejską oraz projekt architektoniczny i techniczny będą przygotowywane w 2009 roku. Rozpoczęcie inwestycji przewidujemy w I kw. 2010. W ramach inwestycji na Kampusie Pracze rewitalizowane będą trzy kolejne budynki i budowany będzie jeden nowy obiekt. Na zagospodarowanie pozostałych obiektów szukamy inwestorów prywatnych z sektora B+R z Polski i z zagranicy. Prowadzimy obecnie intensywne rozmowy z potencjalnymi partnerami.

Dzięki staraniom o organizację EXPO czy EIT Wrocław stał się rozpoznawalnym miastem w Europie. Teraz miasto kandyduje do jednego z węzłów wiedzy w ramach Europejskiego Instytutu Technologicznego. Węzeł wiedzy we Wrocławiu z pewnością idealnie wpisałby się w strategię rozwoju opartą na współpracy biznesu i nauki. 

materiały EIT+, infromacje własne


 
KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter