Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dodatkowy miliard złotych na naukę
01.04.2005
Na badania naukowe w Polsce rząd chce przeznaczyć dodatkowy miliard złotych z budżetu państwa - zapowiada minister nauki i informatyzacji prof. Michał Kleiber.
Rząd w projekcie budżetu na rok 2006 chce zwiększyć nakłady na badania naukowe. W tegorocznym budżecie na ten cel przeznaczono ok. trzech miliardów złotych, w przyszłorocznym kwota ta ma wzrosnąć do ok. czterech miliardów.

Postanowienie takie podjęła w czwartek Rada Rozwoju Nauki i Technologii - organ doradczy premiera - na inauguracyjnym posiedzeniu. Pieniądze będą rozdzielane zgodnie z ustawą z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki. Tak jak dotychczas, jednostki naukowe będą dostawały fundusze na swoją bieżącą działalność, a poszczególne grupy uczonych będą mogły się starać o granty na projekty badawcze. Według prof. Kleibera, oprócz kryteriów merytorycznych o przyznawaniu pieniędzy będą decydowały również możliwości pozyskania na badania środków pozarządowych, np. z prywatnych firm. "Przedsiębiorstwo, które chce wdrożyć nową technologię i potrzebuje funduszy, aby zlecić badania naukowe, będzie się zwracać do nas i ma szansę dostać dofinansowanie" - mówi prof. Kleiber. Jest to sposób, aby zachęcić prywatnych przedsiębiorców do inwestowania w badania naukowe. Już teraz Ministerstwo Nauki i Informatyzacji koordynuje wiele takich projektów z różnych dziedzin nauki. Rada Rozwoju Nauki i Technologii jest organem opiniodawczo- doradczym Rady Ministrów i premiera w sprawach dotyczących strategii rozwoju nauki i technologii. Została powołana 31 stycznia 2005 r. na mocy zarządzenia Prezesa Rady Ministrów. Jej zadaniem jest zaplanowanie rządowych działań związanych z poprawą sytuacji sektora B+R (badań i rozwoju) w Polsce. Należy do niej premier oraz ministrowie: nauki i informatyzacji, gospodarki, edukacji narodowej i sportu oraz finansów, a także szefowie: Rady Nauki, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz prezes Polskiej Akademii Nauk. Podczas czwartkowego spotkania przedyskutowano obecny stan sektora naukowego w Polsce i rozważano najważniejsze założenia rządowej strategii rozwoju nauki. "Rada ta powstała, ponieważ Polska znalazła się w sytuacji, kiedy można planować długofalowe działania. Przede wszystkim mamy ustabilizowaną sytuację gospodarczą, czyli wzrost gospodarczy i uregulowane finanse publiczne" - wyjaśnia minister. Podkreśla też, że jako członek Unii Europejskiej Polska jest zobowiązana do wspierania nauki i zwiększania nakładów budżetowych na jej rozwój. Poza tym w Polsce co roku studia kończy wielu zdolnych ludzi, którzy przynajmniej przez pewien czas chcą pozostać na uczelniach i prowadzić badania. "To wszystko sprawia, że według mnie, mamy szansę osiągnąć wielki sukces - zarówno jeśli chodzi o osiągnięcia naukowe, jak i korzyści gospodarcze z nich wynikające. Musimy sobie tylko w tym pomóc" - mówi prof. Kleiber.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2023>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter