Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Direct CaptureTM – innowacyjna technika chromatograficzna do szybkiego oczyszczania biomolekuł
12.06.2013

Proces izolacji i oczyszczania biomolekuł z mieszaniny pofermentacyjnej drobnoustrojów lub kultur komórkowych zwykle wymaga przeprowadzenia dezintegracji komórek, a następnie pozbycia się pozostających całych komórek oraz ich dużych fragmentów na drodze filtracji lub wirowania. Tymczasem na rynku dostępna jest komercyjnie opatentowana technologia o nazwie Direct CaptureTM, która pozwala znacznie zredukować czas procesu i pozyskiwać biomolekuły nawet bezpośrednio z mieszaniny pofermentacyjnej.

Sterogene Bioseparations to firma założona w Arkadii, w Los Angeles w 1985 roku, która obecnie posiada także ośrodki badawczo-rozwojowe w Carlsbad niedaleko San Diego, oraz na Węgrzech. Firma rozpoczynała od działalności polegającej na zwalczaniu wirusów w produktach zawierających ludzkie osocze. W odpowiedzi na potrzeby rynku, rozwinęła się szeroka gama produktów i usług marki Sterogene, z których wszystkie zarejestrowane są przez FDA w ramach Drug Master File (DMF), posiadają certyfikat cGMP oraz ISO 9001.

Direct CaptureTM to jedna z technologii marki Sterogene Bioseparations. Jest to technika chromatograficzna wykorzystywana do izolacji biomolekuł z mieszaniny pofermentacyjnej lub kultur komórkowych. O innowacyjności i unikalności metody świadczą jej niewątpliwe zalety. Technologia ta, wykorzystując złoże CellThruTM upakowane w kolumnie chromatograficznej, umożliwia przemieszczanie się komórek bądź ich szczątek pomiędzy cząstkami ziarna fazy stałej. Ta cecha sprawia, że w chwili obecnej technologia nie ma na rynku żadnego odpowiednika. Specjalna konstrukcja kolumny, w której upakowane jest złoże CellThruTM, pozwala na przesuwanie się komórek względem złoża, które to, odpowiednio zmodyfikowane selektywnymi ligandami, wyłapuje i zatrzymuje pożądane molekuły z mieszaniny.

“Pory w złożu CellThru™ pozwalają rozpuszczalnym biocząsteczkom, na przykład białkom i przeciwciałom, na penetrację złoża, przy czym jest to niemożliwe w przypadku większych cząstek, takich jak komórki lub ich resztki – te przemieszczają się także wzdłuż złoża, ale pomiędzy większymi ziarnami w upakowanej przestrzeni" – mówi Alistair Hurst, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Sterogene Bioseparations.

Technologia Direct CaptureTM wykorzystuje chromatografię z przepływem radialnym fazy ruchomej, co niesie ze sobą kolejne zalety. Przede wszystkim proces jest skalowalny liniowo, co oznacza łatwość zmiany skali procesu pozyskiwania danej biomolekuły od poziomu laboratoryjnego do technicznego. Co więcej, możliwa jest także daleko idąca redukcja etapu przygotowania próby poddawanej oczyszczaniu chromatograficznemu – liza komórek prowadzona jest tylko w razie konieczności wynikającej z natury pożądanej biomolekuły. To w oczywisty sposób skutkuje znacznym skróceniem procesu, a przy tym zwiększeniem odzysku i wydajności. Dostępne są kolumny o objętości od 5 ml do 1200 litrów.

Co ważne, dostępne są także kolumny jednorazowe różnych rozmiarów. Zastosowanie jednorazowych elementów w chromatografii zapobiega ryzyku kontaminacji pomiędzy kolejnymi procesami i znakomicie podnosi bezpieczeństwo produktu końcowego. Niestety wzrasta koszt procesu, a przy tym konieczna jest dostępność jednorazowych kolumn i właściwych dla nich złóż. Mimo to za stosowaniem kolumn i złóż jednorazowych niewątpliwie przemawia minimalizacja ryzyka pojawienia się zanieczyszczeń w trakcie regeneracji złoża czy pomiędzy kolejnymi procesami oczyszczania.

Poza złożami typu CellThruTM, Sterogene Bioseparations oferuje klientom także szeroki wachlarz innych produktów, między innymi złoża agarozowe o różnym usieciowaniu (UniFlowTM, SuperFlowTM, UltraFlowTM), złoża o różnej wielkości ziarna (od 1 µm do 1 mm), złoża do chromatografii powinowactwa, wykluczania i wiele innych. Co więcej firma oferuje klientom ogromne możliwości personalizacji złóż, nawet z projektowaniem odpowiednich ligandów in silico.

Direct CaptureTM wydaje się być technologią szalenie atrakcyjną z punktu widzenia biotechnologa, ze względu na liczne zalety odróżniające tę metodę od innych, wykorzystywanych dziś powszechnie. Znacząca minimalizacja niezbędnych przygotowań próby przed oczyszczaniem chromatograficznym, takich jak wirowanie czy filtracja, pozwala skrócić czas procesu, a przez to zwiększyć zyski z produkcji. Zastosowane innowacyjne rozwiązanie pokazuje, że chromatografia jako ogół technik pozostaje w ciągłym rozwoju.

 

Direct CaptureTM  w akcji

 

 

Ewa Sankowska

KOMENTARZE
Newsletter