Zapewne u niejednej pani pojawia się lekki uśmiech na samą taką propozycję. Takiego obrotu sprawy nie spodziewał się zapewne też Antoine Lavoiser, który udowodnił, że diament to z chemicznego punktu widzenia po prostu węgiel. Sprawa jest jednak dużo bardziej poważna. Potencjalne leczenie nanodiamentami dotyczy bowiem kobiet dotkniętych odmianami nowotworu opornego na stosowaną terapię celowaną, w szczególności potrójnie negatywnego raka piersi (TNBC). TNBC jest bardziej agresywną i częstszą niż inne postacie nowotworów, a ponadto charakteryzuje je większy odsetek śmiertelności. Z pomocą przychodzi wspomniana terapia nanodiamentami zaproponowana przez naukowców z Weintraub Center of Reconstructive Biotechnology.
Nanodiamenty mają średnicę od 4 do 6 nm i swoim kształtem przypominają małe piłeczki. Cząsteczki tworzą skupiska po związaniu leku i precyzyjnie dostarczają go w miejsce występowania nowotworu, znacznie poprawiając efekt jego działania. Opracowana metoda zapewnia wszechstronność, z jednej strony zmniejsza toksyczne efekty związane z leczeniem, a z drugiej pośredniczy w znacznej redukcji guza. Zespół zastosował połączenie kilku substancji szeroko stosowanych na powierzchni nanodiamentów w tym wysokotoksyczną Epirubicynę powszechnie używaną w chemioterapii. Nowy związek poprzez przylgniecie do błony komórkowej i skojarzenie z przeciwciałami został ukierunkowany na receptory naskórkowego czynnika wzrostu, których to nadmierna ilość znajduje się na TNCB.
Cząsteczka zastosowana w badaniu nosi nazwę NDLP czyli nanodiamentowy lipid hybrydowy. Jak wskazują wyniki badań, daje ona bardzo dobre rezultaty na myszach. Podczas monoterapii epirubicyną zaobserwowano liczne efekty uboczne takie jak niewydolność serca oraz obniżoną liczba białych krwinek, co bezpośrednio jest związane z możliwością wystąpienia białaczki. Co ciekawe, wszystkie myszy poddane leczeniu tylko epirubicyną zmarły przed zakończeniem badania. W drugiej grupie, gdzie zastosowano epirubicynę dostarczoną poprzez NDLP-sy przetrwały leczenie i widoczny był u nich regres choroby. Wszystko brzmi bardzo dobrze, ale prawdziwą wartość terapii można ocenić dopiero gdy nowe rozwiązania będą zaadaptowane do leczenia ludzi.
Krzysztof Bulenger
Źródła:
- http://www.sciencedaily.com/releases/2013/04/130415172308.htm
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Diament
KOMENTARZE