Dializa otrzewnowa w uproszczeniu prowadzi do oczyszczenia organizmu ze szkodliwych substancji i zachodzi poprzez naturalną powłokę organizmu jaką jest otrzewna. Hiszpańskim naukowcom udało się wykazać, że zabieg ten może zapobiegać nieodwracalnemu zjawisku obumierania neuronów, które zachodzi w następstwie udaru niedokrwiennego.
Okazuje się, że dializa otrzewnowa powoduje obniżenie poziomu neuroprzekaźnika, jakim jest glutaminian, zarówno we krwi, jak i w śródmiąższowym płynie mózgowym. Obecność glutaminianu jako cząsteczki sygnalizacyjnej prowadzi do obumierania komórek tkanki nerwowej, a także wpływa na wystąpienie niekorzystnych zmian w przylegającej zdrowej tkance, przez co zniszczony obszar bywa bardzo rozległy.
Wykorzystując szczury jako organizmy modelowe, badacze udowodnili, że redukcja poziomu glutaminianu we krwi na drodze dializy otrzewnowej wiąże się także z obniżeniem tego poziomu w płynach mózgowych. W efekcie osiągnięto zmniejszenie obszaru objętego udarem. Za pomocą rezonansu magnetycznego udało się wykazać, że uratowana od nieodwracalnych zmian tkanka mózgowa pozostała funkcjonalna.
Jak dotąd nie istnieje efektywny sposób leczenia pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu, dlatego dializa otrzewnowa może okazać się cennym ratunkiem dla chorych.
KOMENTARZE