Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dane medyczne dostępne dla europejskich naukowców
Parlament Europejski wprowadził nowelizację ustawy o dostępnie naukowców do danych medycznych pacjentów. Zwolennicy zmiany twierdzą, że ułatwi to pracę naukową w analizie przypadków, prowadzenie rejestru chorób czy funkcjonowanie biobanków.

 

Nowelizacja zakończyła trzyletnią kampanię środowisk naukowych, które w 2012 r. spotkały się z odmową na wprowadzenie proponowanych zmian regulujących zasady ochrony prywatności w procesie gromadzenia, przechowywania i wymiany danych medycznych. Nowelizacja z marca 2015 r. umożliwiła dostęp do danych medycznych w sprecyzowanym zakresie, po uzyskaniu zgody wydanej przez określone podmioty naukowe. Obecna nowelizacja zapewnia dostęp do danych medycznych i znosi wymóg uzyskania specjalnej zgody, o ile zachowane są zasady etyki i poufności. - Badania naukowe są teraz ułatwione najbardziej jak to możliwe, w każdym możliwym aspekcie – mówi Jan-Philipp Albrecht, członek Parlamentu Europejskiego uczestniczący we wprowadzaniu nowelizacji.

W Polsce o dostępie naukowców do danych medycznych zrobiło się głośno w 2012 r., kiedy to Narodowy Fundusz Zdrowia za sprawą nakazu generalnego inspektora ochrony danych osobowych, został zobligowany do udostępnienia danych pacjentów niezbędnych do celów naukowych. Publikacja wyników takich badań nie może jednak umożliwiać identyfikacji osób, których dane zostały przetworzone.

Dostęp naukowców do danych medycznych umożliwi rzetelne prowadzenie analiz statystycznych, badań epidemiologicznych, rejestru chorób czy funkcjonowanie biobanków.

KOMENTARZE
Newsletter