Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy oddychanie przez nos wpływa na naszą pamięć?
To, w jaki sposób oddychamy może wpływać na to, jak dobrze nasze wspomnienia są skonsolidowane (wzmocnione i ustabilizowane). Naukowcy twierdzą, że jeśli będziemy oddychać nosem, a nie ustami po próbie opanowania zestawu zapachów, to zdecydowanie lepiej je zapamiętamy.

Badania nad tym, jak oddychanie wpływa na mózg stają się coraz bardziej popularną dziedziną w ostatnich latach, a nowe metody umożliwiają więcej badań, z których wiele koncentruje się na ludzkiej pamięci. Szwedzcy naukowcy twierdzą, że uczestnicy eksperymentu, którzy oddychali przez nos lepiej utrwalili swoje wspomnienia.

Ich badanie pokazuje, że lepiej pamiętamy zapachy, gdy oddychamy przez nos, kiedy pamięć jest konsolidowana, a proces ten odbywa się między uczeniem się a odzyskiwaniem pamięci. Co więcej to pierwszy raz, kiedy pokazano takie wyniki.

Jednym z powodów, dla których zjawisko to nie było wcześniej badane, jest to, że najczęściej spotykane zwierzęta laboratoryjne, takie jak szczury czy myszy, naturalnie nie są w stanie oddychać przez usta.

Na potrzeby badania naukowcy przebadali dwanaście różnych zapachów w różnych warunkach. Grupie badawczej kazano oddychać przez nos i usta przez godzinę. Po tym czasie, uczestnikom przedstawiono stary i nowy zestaw dwunastu zapachów i poproszono o określenie, czy każdy z nich występował w sesji szkoleniowej czy też nie i jest dla nich nowym zapachem. Wyniki pokazały, że kiedy uczestnicy oddychali nosem między czasem uczenia się i rozpoznawania, przypominali sobie o zapachu znacznie szybciej.

Następnym krokiem jest zmierzenie tego, co faktycznie dzieje się w mózgu podczas oddychania i jak jest ono powiązane z pamięcią. Wcześniej było to praktycznie niemożliwe, ponieważ elektrody musiały być wkładane bezpośrednio do mózgu, jednak naukowcom udało się obejść ten problem i teraz rozwijają nowy sposób pomiaru aktywności w żarówce węchowej oraz mózgu bez konieczności wstawiania elektrod.

Wcześniejsze badania wykazały, że receptory w opuszce węchowej wykrywają nie tylko zapachy, ale także zmiany samego przepływu powietrza. W różnych fazach wdechu i wydechu aktywowane są inne części mózgu. Jednak występowanie synchronizacji oddychania i aktywności mózgu oraz jej wpływ na nasz mózg, a co za tym idzie nasze zachowanie, są nadal nieznane. 

Pamiętajmy, że tradycyjna medycyna niejednokrotnie podkreślała znaczenie oddychania i idea dotycząca wpływu oddychania na nasze zachowanie tak naprawdę nie jest nowa. W rzeczywistości wiedza ta istnieje od tysięcy lat w takich dziedzinach jak chociażby medytacja, ale nikt nie zdołał udowodnić naukowo, co tak naprawdę dzieje się w mózgu. Naukowcy posiadają teraz narzędzia, które mogą ujawnić nową wiedzę kliniczną.

Źródła

Artin Arshamian, Behzad Iravani, Asifa Majid, Johan N. Lundström. Respiration modulates olfactory memory consolidation in humans. The Journal of Neuroscience, 2018; 3360-17

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter