Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Cyber oko – Polski Wynalazek 2013
19.03.2013

18 marca nastąpiło rozstrzygnięcie rywalizacji pomiędzy ośmioma rozwiązaniami technologicznymi, które wzięły udział w ostatnim etapie konkursu „Polski wynalazek 2013”.

W finałowym etapie uczestniczyło ośmiu finalistów:

1) krioNgine - pojazd zeroemisyjny

2) Fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji

3) BioHydrogen - urządzenie do produkcji prądu elektrycznego z paliw i biopaliw

4) Cyber-Oko

5) Technologia Rozpoznawania Mowy

6) CyberRyba – podwodny robot mobilny z napędem falowym

7) Cybernetics Artificial Cell

8) SAFE STEP

Główną nagrodą w konkursie było 50.000 zł. Dodatkowo zwycięzca otrzymał prestiżową statuetkę, zaprojektowaną przez prof. Janusza Pastwę z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Każdy widz TVP1, który śledził wczorajszą relację z finału konkursu wie, iż bezspornie, zwycięskim wynalazkiem okazało się rozwiązanie pt. Cyber-Oko

Cyber-oko opracowane przez grupę badaczy z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej będzie służyć do diagnozy i terapii pacjentów pozostających w śpiączce. Prace nad wynalazkiem przebiegały we współpracy z zakładem opiekuńczo-leczniczym fundacji „Światło” w Toruniu.

Jego ideą jest integracja techniki śledzenia wzroku, analizy fal mózgowych EEG i komputerowego interfejsu aromatowego celem badania stanu świadomości.

Cyber oko to jest systemem, pozwalającym m.in. na komunikowanie się z komputerem jedynie za pomocą wzroku. Wiele osób, unieruchomionych wskutek poważnych obrażeń fizycznych czeka na takie rozwiązanie. Sterowanie komputera za pomocą wzroku i potencjałów elektrycznych mózgu, zbieranych ze skóry głowy może dać tym osobom szansę komunikacji z otoczeniem.

Jednostkami, które mogą wykorzystać możliwości jakie niesie ze sobą Cyber-oko są zakłady opiekuńczo-lecznicze, domy opieki, a także prywatne domy. Rozwiązanie to można będzie wykorzystać na etapie diagnozy w celu określenia stanu świadomości pacjenta, jak również w terapii i rehabilitacji pacjenta, by pobudzać jego funkcje poznawcze oraz stymulować zmysły.

Dodatkową zaletą Cyber-oka jest możliwość komunikowania się z otoczeniem poprzez wybór poleceń wyświetlanych na ekranie, bądź obsługę wirtualnej klawiatury.

Kolejnym rozwiązaniem, które planuje opracować zespół badawczy pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego jest tzw. Cyber łóżko –urządzenie, które umożliwi prowadzenie kompleksowych badań z zakresu diagnostyki funkcji poznawczych pacjenta i pobudzania jego zmysłów. Pozwoli ono również pacjentowi sterować łóżkiem, oświetleniem i klimatyzacją za pomocą myśli lub wzroku.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcy oraz finalistom.

 

Donata Zaczyńska

 

Źródła:

http://www.pg.gda.pl

http://www.tvp.pl

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2026>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter