Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Cukrzycy mają swój pierwszy stent!
29.03.2013

Cukrzyca, choroba XXI w., która dotyczy zarówno młodych jak i starszych. Choroba, z którą można żyć, stosując się do odpowiedniej diety oraz zaleceń lekarza. Choroba, przy której wzrasta 2-3 krotnie prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową, która z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka śmiertelności. Ma ona wpływ zarówno na  rozwój chorób serca jak i  chorób układu sercowo-naczyniowego. Leczenie chorób wieńcowych u pacjentów z cukrzycą, jest wyjątkowo trudne z uwagi na zmiany patofizjologiczne naczyń układu krwionośnego, dlatego bardzo istotny jest dobór stosowanej metody leczenia. U pacjentów z cukrzycą pojawiła się nowa metoda, zatwierdzona przez Amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA). Pierwszy i jedyny stent wieńcowy, który uwalnia lek (DES – Dug ElutingStent).

Z szacunkowych danych wynika, że niemal 2,7 mln populacji w Polsce jest chorych na cukrzycę, czyli zespół chorób metabolicznych charakteryzujący się hiperglikemią, wynikającą z defektu samego wydzielania lub jednocześnie wydzielania i funkcji insuliny. U połowy chorych obserwuje się złożone czynniki ryzyka, zachorowalności na choroby wieńcowe. Wśród nich wymienia się między innymi: niewydolność nerek, rozgałęzienia naczyń włosowatych, czy zmiany zakrzepowe. Zwężania rozszerzanie naczyń oraz zaburzenia krzepliwości krwi to zaburzenia czynności śródbłonka, które są powikłaniami cukrzycy. Prowadzą one do bardziej rozsianych zmian miażdżycowych.

Głównym problemem w przypadku terapii tradycyjnymi stentami u cukrzyków było do tej pory zjawisko restenozy, czyli powtórnego zwężania się tętnicy po zabiegu plastyki naczyń, lub jego zakrzepicy. Zjawisko to spowodowane jest morfologią naczyń krwionośnych osób chorych n cukrzycę. Są one drobniejsze i mają bardziej krętą i wymagającą budowę.

Resolute Integrity Stent – stent uwalniający lek zotarolimus, którego używa się stosując minimalnie inwazyjną metodę, czyli przezskórnej interwencji wieńcowej PCI (Percutaneous Coronary Interventions). Zastosowanie tej metody jest dużo wygodniejsze zarówno dla pacjenta jak i dla samego wykonującego zabieg, w przeciwieństwie do tradycyjnej operacyjnej metody leczenia.

Stenty uwalniające leki składają się z trzech komponentów:

  • Stentu metalowego stanowiącego podłoże doprowadzające lokalnie działający lek,
  • Leku (immunosupresantu) wywierającego określony efekt, w tym wypadku zotarolimusu (półsyntetycznej pochodnej rapamycyny),
  • Polimeru, którego zadaniem jest spowalnianie uwalniania leku i utrzymanie jego względnie stałego, określonego stężenia.

Tak zbudowany stent osadzony na cewniku balonowym, który wprowadzony jest do jednej z tętnic, a następnie kierowany do miejsca, gdzie naczynie jest zwężone lub niedrożne. Gdy trafi na swoje miejsce, zostaje tam umieszczony i rozprężony przy pomocy cewnika balonowego. Tak wygląda procedura przy stosowaniu każdego z rodzaju stentów. Dodatkowym atutem Resolute Integrity Stent jest uwalnianie wcześniej wspomnianego zotarolimusu, który zapobiega nadmiernemu rozrostowi tkanki naczyń, a tym samym zapobiega restenozie, czyli ponownemu zwężaniu się udrożnionego naczynia.  I to jest najistotniejszą rolą stentu u pacjentów z cukrzycą.

 

 

Adrian Gajewski

Źródło:

1 www.termedia.pl
2 www.diabetologiaonline.pl
3 www.medtronicstents.com

KOMENTARZE
Newsletter