Konferencję otworzył i poprowadził Prof. dr hab. Tomasz Twardowski – Prezes Polskiej Federacji Biotechnologii.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele: SGGW – prof. dr hab. Krzysztof Krygier,
prof. dr hab. Zbigniew Dąbrowski, UW – prof. dr hab. Piotr Stępień, IHAR, Koło Biotechnologów SGGW.
W trakcie konferencji przedstawione zostały poniższe prezentacje:
1. Prof. dr hab. Tomasz Twardowski: „Biotechnologia podstawą biogospodarki przyszłości. Opinia publiczna i legislacja”
2. Dr. Roman Warzecha – Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: „Omacnica prosowianka zagrożeniem upraw kukurydzy w Polsce”
3. Clive James: „Światowa produkcja roślin GM w roku 2006”
Podczas konferencji omówione zostały badania opinii rolników nt agrobiotechnologii i uprawy roślin GM wykonane przez firmę Martn & Jacob specjalizującą się w badaniach rolniczych.
Preferencje rolników:
- 55% respondentów uważa, iż dzięki zastosowaniu odmian GM ich gospodarstwo mogłoby być bardziej opłacalne,
- 59% respondentów uważa, że polscy rolnicy powinni mieć możliwość uprawy roślin GM,
- 83% respondentów wie co to jest roślina GM / uprawa GM, w tym 90% z rejonu występowania omacnicy prosowianki i 77% z pozostałych województw,
- 42% respondentów uważa, że materiał siewny odmian GM powinien być dostępny w normalnym obrocie handlowym,
- 67% respondentów wysiałoby na swoim polu odmianę kukurydzy GM odporną na omacnicę prosowiankę,
- 85% uważa, że rolnik powinien mieć swobodę wyboru technologii uprawy roślin,
- 49% respondentów widzi korzyści płynące z upraw GM, w tym:
- 57% wskazuje niższe koszty produkcji,
- 52% wskazuje wyższe plony,
- 31% wskazuje na wyższą odporność roślin,
- 9% wskazuje mniej oprysków,
- 6% wskazuje na wyższą jakość plonów.
Prof. Twardowski przedstawił również obecną sytuację legislacyjną w obszarze biotechnologii. Ponadto nawiązał do wygranych z rządem polskim procesów sądowych firm Monsanto i Pionieer oraz poinformował o złożonej przez PFB skardze konstytucyjnej, związanej z ostatnią nowelizacją ustawy o nasiennictwie. Podsumowując stwierdził, iż należy dążyć do zapewnienia prawa wyboru wszystkim podmiotom na rynku rolniczym.
Dr. R. Warzecha przedstawił rosnące zagrożenia upraw kukurydzy w Polsce przez omacnicę prosowiankę i związane z tym straty plonów, poruszył problem pozostałości mikotoksyn w ziarnie kukurydzy, rozwiązanie tych problemów upatruje w technologii Bt.
Clive James przedstawił raport nt stale powiększającej się światowej powierzchni uprawy i produkcji roślin GM w roku 2006 oraz prognozy upraw GM na następną dekadę. Przedstawił również korzyści płynące z agrobiotechnologii: biopaliwa, mniejsze ilości CO2 uwalniane do atmosfery, zmniejszenie zanieczyszczenia gleb i wód. Kończąc swoją wypowiedz postawił pytanie „Co Polska ryzykuje nie stosując biotechnologii w rolnictwie?” – odpowiedz – utratę konkurencyjności! Opór przeciw GMO w Polsce jest „normalny” – ludzka natura jest oporna na zmiany, nie lubi podejmować ryzyka. Potrzebna jest debata, dostarczenie obiektywnych danych przez grono naukowców i przekazanie ich dalej poprzez media, by społeczeństwo mogło podjąć decyzje popartą wiedzą na temat GMO, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem.
Podsumowanie:
Celem konferencji było pokazanie, iż genetyczne modyfikacje są szansą dla polskiego rolnictwa i polskich rolników, a nie zagrożeniem. Zaprezentowane przez prof. Twardowskiego wyniki badań opinii rolników nt agrobiotechnologii i uprawy roślin GM dowiodły, że polscy rolnicy są zainteresowani zarówno korzyściami związanymi
z agrobiotechnologią, jak i uprawą roślin GM. Podczas konferencji głos zabrał rolnik –
E. Cholewa, który jako przedstawiciel rolników wyraził poparcie dla komercjalizacji uprawy roślin GM w Polsce, jako jednego z rozwiązań problemów w uprawie kukurydzy. Stwierdził, że w rejonach intensywnej uprawy kukurydzy jest to jedyne możliwe rozwiązanie, jeśli uprawa kukurydzy ma być opłacalna.
W celu uzyskania dokładniejszych informacji prosimy o kontakt:
Niezależna Agencja Prasowa
ul. Goszczyńskiego 28a
Warszawa
tel: 022 646 88 18
Niezależna Agencja Prasowa
KOMENTARZE