Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Chiny potentatem komórek macierzystych
09.04.2009
Chiny zbudują największą w Azji centralę zajmującą się komórkami macierzystymi i ich aplikacjami w medycynie. Oświadczenie w tej sprawie wydał minister zdrowia i określił przedsięwzięcie jako mające ogromny potencjał rozwojowy.
Komórki macierzyste mogą służyć do zastępowania lub replikacji zniszczonych lub objętych procesem chorobowym organów i tkanek w organizmach chorych, często nieuleczalnie, pacjentów. Chiński minister zdrowia Chen Zhu powiedział, że Państwo Środka może w najbliższym czasie zostać liderem w użytkowaniu tej technologii.

"Komórki macierzyste i medycyna regeneracyjna są jednymi z najważniejszych sektorów Hi-tech w Chinach" powiedział Chen.

Choć już dziś wiemy, że terapeutyczne wykorzystanie dorosłych komórek macierzystych (adult stem cells) jest tańsze i o wiele bardziej efektywne niż używanie komórek embrionalnych to prace nad tymi ostatnimi nie ustają. Nie powstrzymują ich ani takie odkrycia jak induced pluripotent stem cell (iPSc), czy udokumentowana kliniczna wyższość dorosłych komórek macierzystych nad embrionalnymi.  Zbyt dużo ludzkiej energii, partykularnych interesów i środków finansowych pochłaniają laboratoryjne badania nad embrionami, by nagle takie prace ustały. Poza tym, mówi się o tym, iż ci, którzy odnoszą sukcesy w próbach z dorosłymi komórkami macierzystymi bazują na wiedzy i doświadczeniach tych, którzy nie stronią od używania komórek embrionalnych.- pisał na łamach biotechnologia.pl Maciej Bazela.

 
Natomiast Chiny planują dalszy rozwój swojego potencjału w dziedzinach biomedycznych, zwłaszcza w tych, które w innych rejonach świata dostarczają kontrowersji moralnych - w tym właśnie tych związanych z zastosowaniem komórek macierzystych.
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2021>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter