Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Chemioterapię zastąpią czerwone wodorosty?
18.03.2013

Chemioterapia to metoda leczenia nowotworów, która cechuje się wysoką toksycznością i powoduje bardzo uciążliwe skutki uboczne. Zastąpienie chemioterapii innym, równie skutecznym narzędziem w leczeniu nowotworów może przyczynić się do polepszenia komfortu życia pacjentów. Naukowcy z University Putra Malaysia dowodzą, że czerwone wodorosty powodują zmniejszenie guza piersi lepiej niż rutynowo stosowana chemioterapia.

Glony różnych gatunków od wieków były wykorzystywane w leczeniu raka piersi w chińskiej i japońskiej medycynie ludowej. Potwierdzają to badania epidemiologiczne. Kobiety z Japonii charakteryzuje bowiem o 83% mniejsza częstość występowania raka piersi, niż kobiety z Europy Zachodniej.

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Malezji wykorzystano jadalne czerwone wodorosty (Eucheuma cottonii) rosnące naturalnie w tropikalnych rejonach Azji Południowo-Wschodniej. Rośliny z grupy Euchema są powszechnie używane do produkcji karageniny czyli polisacharydu stosowanego jako środek żelujący. Wodorosty wykorzystane w badaniu poddano trzydniowemu suszeniu i ekstrakcji w 80% roztworze alkoholu etylowego.

Eksperyment został przeprowadzony na szczurzych modelach nowotworu piersi. Utworzono trzy grupy, jedną kontrolną i dwie badane. Grupa kontrolna nie była poddana żadnemu leczeniu przeciwnowotworowemu. Pierwsza grupa badana dostawała standardową chemioterapię w dawce 10mg/kg, druga natomiast leczona była ekstraktem z wodorostów w dawce 100mg/kg masy ciała. Zaaplikowana dawka wodorostów odpowiadała dawce 800mg podanej 50kg kobiecie.

U szczurów poddanych standardowej chemioterapii zaobserwowano po 4 tygodniach 71% spadek wielkości guza, podczas gdy terapia wodorostami powodowała spadek wielkości guza o 91%. Ponadto wodorosty nie powodowały chemotoksyczności, jak miało to miejsce w przypadku chemioterapii. Na tym korzyści ze stosowania czerwonych wodorostów nie kończą się. Wśród zalet ich stosowania warto wymienić również działanie antyoksydacyjne. Potwierdza to poziom MDA (dialdehydu malonowego), który jest markerem stresu oksydacyjnego i bardzo często podnosi się wraz z występowaniem nowotworu. Chemioterapia zmniejszyła jego ilości o 27%, podczas gdy czerwone wodorosty obniżyły go o aż 46%.

Badania naukowców z Azji rzucają zupełnie nowe światło na terapię raka piersi. Szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę uciążliwość i chemotoksyczność stosowania chemioterapii. Zapewniają również znakomitą ochronę przed działaniem stresu oksydacyjnego.


Przeczytaj również:

Dieta bogata w sól może powodować choroby autoimmunologiczne

Aspiryna chroni przed czerniakiem?


 

Krzysztof Bulenger

źródło: http://www.naturalnews.com

KOMENTARZE
Newsletter