Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego
24.08.2009

8 lipca Ośrodek Przetwarzania Informacji pełniący rolę instytucji wdrażającej dla priorytetu Infrastruktura szkolnictwa wyższego Programu Infrastruktura i Środowisko podpisał z beneficjentem kolejną umowę o dofinansowanie dużego projektu indywidualnego.

Beneficjentem projektu jest Uniwersytet Warszawski, a projekt dotyczy Centrum Nowych Technologii „Ochota” Uniwersytetu Warszawskiego. Łączna wartość projektu wynosi 286 552 938,73 pln, w tym dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko - 270 229 999,43 pln. Kompleks dydaktyczno-naukowy Uniwersytetu Warszawskiego - Centrum Nowych Technologii, powstający na terenie Kampusu „Ochota” wzorowany jest na najlepszych światowych wzorcach, takich jak MIT, Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet w Heidelbergu, czy Techniczny Uniwersytet w Monachium.

Umowę podpisali rektor UW prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska – Macukow oraz dyrektor OPI – dr Olaf Gajl. Podpisaniu umowy towarzyszyła obecność prof. dr hab. Barbary Kudryckiej – ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Umowa o dofinansowanie projektu Uniwersytetu Warszawskiego jest 17. umową o dofinansowanie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko podpisaną przez Ośrodek Przetwarzania Informacji.

Główny cel Centrum to kształcenie ludzi, którzy będą mogli podjąć wyzwanie budowania w Polsce „knowledge based society”. CeNT będzie ukierunkowane na kształcenie interdyscyplinarne, a tematyka prowadzonych w nim prac magisterskich i doktorskich będzie silnie powiązana z potrzebami gospodarki. Studenci i doktoranci będą zdobywali zarówno wiedzę i umiejętności kierunkowe (np. potrzebne do opracowywania technologii nowych leków i szczepionek, modelowania procesów przemysłowych czy syntezy nowych materiałów i konstruowania nowych urządzeń), jak również z zakresu ekonomii i zarządzania, tak by wynalazki i technologie móc właściwie wykorzystywać w praktyce.

CeNT stanie się także siedzibą interdyscyplinarnej Szkoły Doktoranckiej (Warszawskiej Szkoły Zaawansowanych Technologii - WaSZT), kształcącej studentów w strategicznych obszarach, takich jak: zdrowie, nowe materiały i technologie i technologie informacyjne. Szkoła będzie działać w oparciu o doświadczenia interdyscyplinarne Kolegium MISMaP, wydziałów i jednostek zaangażowanych w projekt oraz obejmie szeroko rozumiany obszar nauk przyrodniczych i matematycznych.

Projekt realizowany będzie w dwóch etapach. Pierwszy (przygotowawczy) przewidziano na okres od marca 2006 do września 2009. Właściwy etap realizacji rozpoczął się w sierpniu 2008 r., a jego zakończenie planowane jest na marzec 2013 r. W budynku CENT I powstaną laboratoria oraz sale wykładowe i dydaktyczne dla studentów i doktorantów kształcących się na kierunkach: biologia, chemia, biotechnologia, informatyka i ochrona środowiska.

Do końca 2009 r. powinny zostać zakończone prace przygotowawcze związane z usunięciem kolizji sieci infrastruktury technicznej, rozbiórką dawnej oraz budową nowej stacji zasilającej PZO. Budynek będzie gotowy w III kwartale 2012 r. Budynek CENT II będzie powstawał w dwóch etapach. Docelowo będzie mieścił Wydział Fizyki z infrastrukturą służącą realizacji programów edukacyjno – badawczych w zakresie fizyki i nauk pokrewnych. Do końca października zostaną zakończone prace nad dokumentacją projektu wykonawczego, a rozpoczęcie pierwszego etapu budowy planowane jest na I kwartał 2010 roku. Zakończenie realizacji budynku planowane jest na I kwartał 2013 roku.


Źródło: Ośrodek Przetwarzania Informacji [www.opi.org.pl]

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter