Celuloza impregnowana srebrem groźna dla mikrobów
Srebro od dawna znane jest ze swoich właściwości bakterio- i grzybobójczych. W starożytnej Grecji stosowano je w postaci roztworu odkażającego, a od lat 20 XX wieku stosuje się w postaci roztworu srebra koloidalnego.
Zespołowi badaczy ze Stanów Zjednoczonych udało się stworzyć celulozę impregnowaną srebrem (silver-impregnated cellulose, SIC). W przypadku tego materiału stosuje się rozpuszczalne w wodzie polimery, które asocjują z jonami srebra i wprowadzają je w strukturę celulozy. Dzięki temu zabiegowi cząsteczki srebra nie są uwalniane na zewnątrz, wydzielanie jonów srebra jest ograniczone do minimum, a opatrunek zachowuje swoje właściwości odkażające. Zdaniem jej twórców, celuloza impregnowana srebrem stanowi duży postęp technologiczny w medycynie, jednak konieczne są dalsze, bardziej szczegółowe testy biokompatybilności tego materiału, obejmujące między innymi zbadanie oddziaływania srebra z ludzkim DNA.
Źródło: Antimicrobial effect of silver-impregnated cellulose: potential for antimicrobial therapy,Kim J., Kwon S., Ostler E., Journal of Biological Engineering 2009, 3:20, December 2009
KOMENTARZE