Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Celon Pharma z dniem 17 czerwca 2010r. zintegrowała oraz powiększyła laboratoria badawczo rozwojowe
23.06.2010
Koszt tego przedsięwzięcia to wydatek rzędu 4,5 mln zł, przy czym połowa tej kwoty została pozyskana w ramach działania Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.


W trakcie uroczystości inaugurującej otwarcie laboratoriów prezes spółki dr Maciej Wieczorek poinformował, że posiada już pierwsze obiecujące wyniki badań nowego leku przeciwcukrzycowego, który jeśli dalsze badania to potwierdzą będzie stanowił nową strategię terapeutyczną w leczeniu tego schorzenia. ”Wstępne wyniki badan na zwierzętach pokazują, że zahamowanie aktywności transporterów glukozy w nerkach może stanowić nowe narzędzie w walce z cukrzycą typu 2” twierdził Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma. „Nasz lek ma bardzo dobre właściwości farmakokinetyczne i farmakodynamiczne. W najbliższym czasie będą przeprowadzane dalsze badania potwierdzające jego skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania”.

Zintegrowane Laboratorium Badawczo Rozwojowe spółki składa się z Laboratorium Syntezy Oligonukleotydów, które oprócz działalności na rzecz firmy, ma w przyszłości także świadczyć usługi dla podmiotów zewnętrznych oraz Laboratorium Badań Przedklinicznych Innowacyjnych Leków. To drugie zostało wyposażone w aparaturę niezbędną do prowadzenia prac na liniach komórkowych.

”Środki uzyskane z programu innowacyjna gospodarka w znacznym stopniu przyczyniły się do szybszej realizacji strategii spółki dotyczącej badań i rozwoju innowacyjnych leków stosowanych m. in. w onkologii i chorobach neurodegeneracyjnych” powiedziała dr Monika Lamparska-Przybysz, kierownik Działu Badawczo-Rozwojowego Leków Innowacyjnych.

Strategia rozwoju Celon Pharma zakłada, że w ciągu kilku lat firma stanie się głównym producentem leków onkologicznych z wykorzystaniem interferencji RNA w Polsce i na świecie. Technologia opiera się na wykorzystaniu aktywnych RNA, powszechnie nazywanych siRNA (krótkie fragmenty RNA), które: po pierwsze, można otrzymywać syntetycznie, po drugie cechuje je to, że w sposób selektywny rozpoznają, wiążą i degradują indywidualne mRNAi odpowiedzialne za wytworzenie określonego białka. Uzyskuje się więc efekt pozwalający blokować chorobę, ale na znacznie wcześniejszym etapie jej rozwoju - powstawania dopiero chorobotwórczego białka.

red. Blanka Majda
KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter