Potrójnie negatywny rak piersi charakteryzuje się brakiem ekspresji specyficznych dla innych nowotworów piersi genów: receptora dla estrogenu (ER), receptora dla progesteronu (PR) i Her2 (Human Epidermal Growth Factor Receptor 2, receptor ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu). W większości przypadków rak TNBC powiązany jest z niewłaściwie funkcjonującym genem BRCA1, którego mutacja zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi nawet do 80%. Hormononiezależne guzy typu TNBC rozwijają się bardzo szybko, co utrudnia wykrycie ich na wczesnym etapie choroby, charakteryzują się również częstym przerzutowaniem i szybszymi niż inne nowotwory nawrotami. Ze względu na swój fenotyp TNBC są niewrażliwe na terapię hormonalną, stosowaną w przypadku guzów ER+ i PR+, jak również na leczenie trastuzumabem (Herceptyną), skuteczne w przypadku nowotworów HER+.
Zespół badaczy, kierowany przez dr Peter Zhou, dokonał analizy metabolizmu komórek TNBC, w wyniku której stwierdzono brak syntezy fruktozo-1,6-bifosfatazy (FBP1), jednego z kluczowych enzymów anabolicznej ścieżki przemian glukozy. Procesy anaboliczne w komórkach nowotworowych wymuszone są przez środowisko, w jakim znajduje się guz. Niewielki dostęp tlenu limituje procesy następujące po glikolizie. Brak FBP1 w komórkach badanego nowotworu promuje przemiany kataboliczne, powodując większy transport glukozy do tkanek guza i lepsze ich odżywienie. Wyjaśnia to dużo szybsze tempo wzrostu guzów TNBC w stosunku do innych nowotworów. Za inhibicję FBP1 odpowiada nadekspresja genów białek wchodzących w skład kompleksu zawierającego czynnik transkrypcyjny Snail. Wczesniejsze badania, kierowane przez Zhou badały udział kompleksu białka Snail z metylotransferazami G9a i DNMT w rozwoju i przerzutowaniu raka piersi.
Odkrycie odmiennego mechanizmu, jakim dysponuje trudny w leczeniu nowotwór, stanowi podstawę do projektowania kolejnych badań. Zidentyfikowanie białek kluczowych w nowo poznanym łańcuchu metabolicznym może być pomocne w stworzeniu skutecznej terapii, na którą TNBC będzie wrażliwy.
Zuzanna Sobańska
Źródła:
http://www.jci.org/articles/view/57349
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130228155519.htm
http://www.tnbcfoundation.org/
KOMENTARZE