Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BLIRT S.A. - PRZYSZŁOŚĆ NALEŻY DO BIOTECHNOLOGII
08.12.2010

WKRÓTCE OFERTA PRYWATNA SPÓŁKI I WEJŚCIE NA NEW CONNECT

 

 

 

 

Blirt – Biolab Innovative Research Technologies, firma badawczo – rozwojowa prowadząca działania w zakresie biotechnologii medycznej i farmaceutycznej, planuje pozyskanie 15-25 mln zł poprzez przeprowadzenie prywatnej oferty akcji w grudniu tego roku. Na początku 2011 roku Spółka planuje zadebiutować na rynku NewConnect.

Cele emisji to przede wszystkim rozbudowa laboratorium i zakup dodatkowego wyposażenia, zapewnienie udziału własnego na realizację kolejnych projektów dofinansowywanych ze środków PARP, jak również zasilenie kapitału obrotowego.

Celem strategicznym Blirt jest osiągnięcie pozycji lidera wśród firm o podobnym profilu biotechnologicznym w Polsce i znaczącej pozycji na rynku europejskim.

Blirt to firma o hybrydowym modelu biznesowym, łącząca profil badawczo – rozwojowy z laboratorium usługowym. Oferta Blirt obejmuje sprzedaż usług biotechnologicznych, realizację projektów badawczo – rozwojowych na zlecenie (outsourcing badań) oraz prowadzenie własnych komercyjnych projektów badawczo-rozwojowych.  Oferta  Blirt w zakresie outsourcingu badań obejmuje procesy w fazie przedklinicznych testów laboratoryjnych: konstrukcję cząsteczki, syntezę, testy in vitro oraz procesy analityczne w wybranych etapach testów w fazie klinicznej badań.  

Potencjał Blirt tworzy silny zespół badawczy oraz współpraca z zespołami twórców polskiej biotechnologii prof. Hilarego Koprowskiego i prof. Wacława Szybalskiego. Firma zatrudnia 34 pracowników, w tym 21 członków zespołu badawczego, z których 12 z nich posiada przynajmniej tytuł doktora w zakresie biologii molekularnej, biotechnologii lub chemii organicznej. Członkowie zespołu opublikowali łącznie 885 publikacji naukowych. Blirt posiada własne laboratorium wyposażone w sprzęt najwyższej jakości. Siedziba Spólki mieści się w gdańskim Parku Naukowo – Technicznym im. Prof. Hilarego Koprowskiego.

Blirt realizuje projekty współfinansowane ze środków z Unii Europejskiej. Spółka jest beneficjentem pomocy publicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.

Akcjonariuszami Spółki są Marian Popinigis, Prof. Józef Kur oraz Jerzy Milewski. Akcjonariusze Spółki tworzą jednocześnie jej ścisłą kadrę zarządzającą.

  

OFERTA USŁUG BLIRT

Spółka działa w atrakcyjnych i szybko rosnących segmentach rynku badań nad białkami:

 

WŁASNE PROJEKTY BADAWCZO – ROZWOJOWE BLIRT

Spólka prowadzi także własne projekty badawczo-rozwojowe. Do najważniejszych zrealizowanych projektów należą:

  • Zestaw wektorów do szybkiego klonowania w DNA wektorów dla układu ekspresyjnego P.pastoris – stanowi narzędzie umożliwiające szybką konstrukcję wielu wariantów szczepu ekspresyjnego P.pastoris. Pozwala na szybkie określenie przydatności sekwencji sygnalnych do produkcji danego białka.
  • Rekombinantowy szczep drożdży P.pastoris został przystosowany do produkcji galaktozy z laktozy zawartej w serwatce. Galaktoza może być wykorzystywana jako odczynnik do produkcji D-tagatozy (substancji będącej w III fazie badań klinicznych jako leku na cukrzycę)
  • Biotechnologia produkcji D-tagatozy z laktozy zawartej w serwatce odpadowej – pozwala na otrzymanie niskokalorycznej substancji słodzącej D-tagatozy o niemetalicznym smaku

Kluczowe obecnie realizowane projekty to:

  • Lek przeciwgrzybiczy – pozytywny wynik projektu będzie stanowić przełom w leczeniu zachorowań na grzybice układowe. Komercjalizacja będzie prowadzona w formie sprzedaży know-how dużym koncernom farmaceutycznym. 
  • Płyn do przechowywania narządów ludzkich przeznaczonych do przeszczepu (transplantologia)

Dodatkowo, Blirt planuje realizację następujących projektów:

  • Ligandy HtrA2 jako potencjalne leki proapoptotyczne w terapii nowotworów.
  • Selektywne inhibitory proteaz trzustkowych jako leki o przełomowym znaczeniu w terapii Ostrego Zapalenia Trzustki
  • Opracowanie nowych środków do farmakologicznej stymulacji regeneracji w oparciu o strukturę i działanie angiopoetynopodobnego czynnika wzrostu AGF
  • Diagnostyka inwazyjności nowotworowej kierująca do celowej terapii

STRATEGIA ROZWOJU

Celem strategicznym Blirt jest osiągnięcie pozycji lidera wśród firm o podobnym profilu biotechnologicznym w Polsce i znaczącej pozycji na rynku europejskim.

Cel ten Spółka zamierza osiągnąć poprzez:

  • zbudowanie rozpoznawalnej marki wśród partnerów biznesowych w Europie
  • oferowanie usług związanych z produkcją i oczyszczaniem białek oraz poszukiwaniem nisz o obszarach wskazanych przez partnerów biznesowych,
  • prowadzenie własnych badań nad nowymi technologiami i preparatam i o nowych właściwościach i praktycznych zastosowaniach w farmacji i przemyśle.

TENDENCJE RYNKOWE SZANSĄ DLA BLIRT

Analizy (jak chociażby PricewaterhouseCoopers Pharma 2020: Virtual R&D) wskazują, że największe firmy farmaceutyczne na świecie (tzw. BigPharma) w najbliższych pięciu latach będą musiały zmierzyć się ze spadkiem przychodów wywołanych utratą ochrony patentowej na sprzedawane obecnie leki. Wpłynie to na poziom i zakres finansowania badań nad nowymi lekami. Spółki farmaceutyczne zapowiadają wprowadzenie zmian w zakresie sposobu prowadzenia badań oraz ich finansowania.

Głównym beneficjentem zapowiadanych zmian będą firmy, które zajmują się badaniami nad nowymi lekami na zlecenie. Obecnie światowy rynek firm świadczących usługi outsourcingu badań jest rozdrobniony i ciągle przed etapem konsolidacji. Ocenia się, że sektor CMO nadal nie jest przygotowany na przejęcie 30% badań, których outsourcing zapowiadany jest przez koncerny Big Pharma.

Model działalności Blirt został przygotowany w odpowiedzi na spodziewany wzrost finansowania badań nad nowymi lekami w formule outsourcingu.

Posiadane przez Spółkę zaplecze naukowe i technologiczne, w połączeniu z silnym zespołem zarządczym oraz skutecznością z pozyskiwaniu finansowania, powodują, że Spólka ma szansę na osiągnięcie pozycji lidera wśród firm o podobnym profilu biotechnologicznym w Polsce i znaczącej pozycji na rynku europejskim.

 

PRZEWAGI KONKURENCYJNE BLIRT W SEGMENCIE OUTSOURCINGU BADAŃ

Przewagi konkurencyjne Blirt w segmencie outsourcingu badań to przede wszystkim:

  • Potencjał intelektualny i zaplecze naukowe – naukowcy o dorobku rozpoznawalnym przez potencjalnych partnerów biznesowych
  • Doświadczona kadra zarządzająca – komercyjne podejście do badań naukowych oraz właściwa ocena możliwości ich komercjalizacji pozwala efektywnie zarządzać procesem selekcji i finansowania projektów (m.in. ze środków unijnych)
  • Działalność na szybko rosnącym polskim rynku biotechnologicznym – niskie koszty pracy przy nowoczesnym zapleczu technologicznym będą główną przewagą konkurencyjną wobec podobnych podmiotów działających w Europie Zachodniej. 

 

 

Więcej informacji także na www.blirt.eu

Więcej informacji na temat oferty prywatnej Blirt S.A. na www.navigatorcapital.pl.

 

Kontakt dla inwestorów:

Navigator Capital Sp.  z o.o.

Tel: (+48) 22 630 83 26

e-mail: blirt@navigatorcapital.pl

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2027>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter