Modelowanie molekularne, to jedna z najmłodszych dziedzin biotechnologii, którą cechuje niezwykła dynamika rozwoju. Z każdym dniem rośnie potencjał oraz możliwości zastosowania modelowania w badaniach nad nowymi lekami, przewidywaniem struktury związków, oddziaływań między nimi, a także wizualizacji zachodzących zmian. Dzięki temu stale powiększa się grono zwolenników wykorzystywania tej metody zarówno wśród dużych, zagranicznych, koncernów farmaceutycznych takich jak GSK, MERCK Serono, Gadeon Richter, czy J&J, jak i mniejszych firm badawczo-rozwojowych, także tych działających w Polsce.
Jednym z podstawowych narzędzi modelowania molekularnego jest wizualizacja struktur biomolekularnych, która wykorzystuje informacje o trójwymiarowej strukturze związków biologicznych. Zaawansowane metody obliczeniowe umożliwiają wejście do wnętrza struktury białek, kwasów nukleinowych, a nawet małych cząsteczek, które z nimi oddziałują. To niezmiernie fascynujące zarówno dla naukowców, jak i osób niezwiązanych z badaniami, szczególnie, że wizualizacja struktur jest coraz częściej wykorzystywana nie tylko w artykułach stricte naukowych, ale również popularno-naukowych, ciesząc oko czytelnika (ang. „eye-candy”).
Rys. Białko GFP (ang. Green Fluorescent Protein)
BLIRT (Biolab Innovative Research Technologies) – jako jedna z niewielu firm biotechnologicznych wykorzystuje metody modelowania i wizualizacji, które w znacznym stopniu przyspieszają realizację własnych projektów badawczych, pozwalając na zaprojektowanie nowych analogów białek i peptydów. Nasze laboratorium planuje utworzenie Działu Modelowania Molekularnego, który oferować będzie usługi wspomagające zewnętrzne projekty badawcze. Zastosowanie metod modelowania będzie dawało naszym partnerom bardzo duże możliwości, ograniczając jednocześnie koszty prowadzonych projektów i wskazując odpowiedni kierunek prowadzonych badań.
Autor:
dr Paweł Gruszczyński
BLIRT S.A.
Kontakt: pawel.gruszczynski@blirt.eu,
+48 661 608 846
Więcej informacji także na www.blirt.eu
KOMENTARZE