Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BLIRT mierzy bardzo wysoko
10.08.2011

Strategia notowanej od kilku miesięcy na giełdzie NewConnect spółki BLIRT (Biolab Innovative Research Technologies), zakłada przejęcie pozycji lidera wśród firm biotechnologicznych w Europie. Początkiem tych założeń, ma być pozyskanie nowych klientów z sektora farmaceutycznego Europy Zachodniej.

„Spółka podjęła działalność w bardzo perspektywicznej branży. Rynek farmaceutyczny cechują wysokie obroty i wysokie wydatki na badania i rozwój. Znajdujemy się dobrym okresie czasowym, ponieważ właśnie teraz, większość wielkich pozycji lekowych kończy ochronę patentową. Branża farmaceutyczna jest pod presją, musi wykonać konkretny ruch by zachować tempo obrotów rynku. Mówi się o tym, że wartość rozwoju nowych leków sięgnie 800mld dolarów na świecie. Największe nadzieje budzi ta część produktów, nazywana bio. My w tej przestrzeni chcemy zająć swoje miejsce” – mówi Jerzy Milewski, prezes zarządu spółki Blirt.

„Jesteśmy pierwsza z firm o takim modelu działania. Chcemy zbudować nasza pozycję w sektorze farmaceutycznym, w której widzimy zapotrzebowanie na nasze usługi. Zaczęliśmy od bezpieczniejszego modelu biznesowego opartego na świadczeniu usług. To pozwala nam także generować przychody i utrzymać spółkę. Jednak nasze ambicje sięgają realizacji projektów wynalazczych. Nasz zespół ma dużo pomysłów, które na pewno uda nam się zrealizować” – dodaje Jerzy Milewski. „Spektrum naszej działalności stanowią: dział proteomiki, czyli szereg badań skupionych wokół białek, dział analityki z flagowym sprzętem UPLC – wysokosprawnym chromatografem cieczowym połączonym z podwójną spektrometrią mas, dział syntezy wycelowany w przemysł farmaceutyczny oraz dział DNA, dzięki któremu dostarczamy na potrzeby biotechnologii ogrom naszych produktów.”

Wysoką pozycję może zapewnić firmie, sukces w badaniach nad nowym lekiem przeciwgrzybicznym, którego zastosowanie ma być skierowane na grzybice układowe.

„Jest to ciężka choroba wymagająca specyficznego leczenia. U osób z deficytem odporności, na oddziałach hematologicznych, onkologicznych, dla pacjentów chorych na AIDS, jest to bardzo częsty problem. Standardem leczenia jest toksyczna amfoterycyna B. Pomysłodawcą projektu nad alternatywą dla tego leku jest Prof. Borowski, mający ogromne doświadczenie w chemii leków. Jeśli nasze przypuszczenia i plany się spełnią, byłby to pierwszy, ogromny sukces w dziedzinie badawczej naszej firmy” – mówi Jerzy Milewski.

Firma wchodzi w nowy ale bardzo obiecujący obszar badań metagenomowych. Metagenomika jest nową techniką polegającą na klonowaniu DNA pozyskiwanego bezpośrednio z naturalnych środowisk i następnie sekwencjonowaniu ogromnych bibliotek genomowych. Nauka pozwala na testowanie całych populacji mikroorganizmów występujących w danym środowisku, bez konieczności ich hodowli w laboratorium. Pozwala to zatem na poznanie tych gatunków mikroorganizmów, które dotychczas były pomijane ze względu na brak możliwości laboratoryjnej hodowli, czyli milionów drobnoustrojów o potencjalnie pożytecznych funkcjach.

„Zespół naukowy jest rekrutowany przez prof. Józefa Kura, dzięki którego doświadczeniu sięgamy po odpowiednich ludzi. Cały zespół może pochwalić się liczbą 900 publikacji. Do realizacji naszych celów posiadamy doskonałe zaplecze techniczne zagospodarowane ze środków prywatnych i doposażone dzięki kapitałowi z NewConnect. Poza tym aplikujemy do projektów unijnych” – podkreśla Jerzy Milewski.

***

BLIRT oferuje wysokiej jakości usługi w dziedzinie konstrukcji systemów ekspresyjnych, izolacji nowych białek oraz optymalizacji procesów produkcji i warunków oczyszczania białek. Oferta firmy BLIRT spełnia potrzeby zarówno dużych koncernów farmaceutycznych czy instytutów badawczych, jak i małych firm badawczo-rozwojowych.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter