Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BIOTON umacnia swoją pozycję jako globalna spółka biotechnologiczna
28.03.2007
Bioton S.A. zawarł umowę nabycia 100 proc. akcji w kapitale zakładowym spółki BioPartners Holding AG z siedzibą w Szwajcarii.
BioPartners jest właścicielem 100 proc. udziałów w spółkach: BioPartners GmbH z siedzibą w Szwajcarii oraz BioPartners GmbH z siedzibą w Niemczech, prowadzących działalność w branży biotechnologicznej. Umowa została podpisana 9 marca 2007 r. z podmiotami grupy DLJ Merchant Banking Partners.

Dzięki nabyciu BioPartners, Bioton zyskał dostęp do innowacyjnych produktów biotechnologicznych w zaawansowanych fazach rozwoju, jak również dostęp do wysoko rentownych rynków europejskich i USA. Nabycie BioPartners pozwala na wcześniejsze niż planowano wejście na rynek ludzkiego hormonu wzrostu, gdyż został on zarejestrowany w EMEA oraz posiada niezbędną autoryzację rynkową do rozpoczęcia sprzedaży. Ponadto spółka uzyskała dodatkowy know-how w zakresie rozwoju nowoczesnych produktów biotechnologicznych oraz procesów rejestracji w EMEA. Wszystko to daje możliwości wzajemnych synergii w zakresie wykorzystania infrastruktury produkcyjnej Grupy Bioton, a także istniejącej sieci dystrybucji. Zdaniem przedstawicieli spółki doświadczenie BioPartners pozwoli na przyspieszenie rejestracji produktów, nad którymi Bioton pracuje obecnie. „Już od dłuższego czasu Bioton prowadził zaawansowane prace nad lekami biotechnologicznymi takimi jak hormon wzrostu i interferon, dlatego też przejęcie to idealnie wpisuje się w scenariusz naszej strategii” powiedział Adam Wilczęga, Prezes Bioton S.A.
 
Działalność BioPartners koncentruje się głównie na rozwoju innowacyjnych produktów biotechnologicznych, wytwarzanych przy pomocy technologii rekombinacji DNA. Przełomowym rokiem w działalności BioPartners był rok 2006, w którym spółka jako jeden z dwóch podmiotów w całej Europie otrzymała pozytywną opinię Komitetu ds. Produktów Medycznych Przeznaczonych do Użytku przez Ludzi Europejskiej Agencji Medycznej (EMEA), jak również marketingową autoryzację Unii Europejskiej dla Valtropinu, jednego z biotechnologicznych produktów firmy zawierającego rekombinowany ludzki hormon wzrostu. Ponadto BioPartners posiada już podpisane umowy z dystrybutorami na wybrane rynki europejskie.

Główne produkty BioPartners to:
•    Valtropin - lek, zawierający rekombinowany ludzki hormon wzrostu stosowany w przypadku niedoborów hormonu wzrostu. Rozpoczęcie sprzedaży planowane jest na II kwartał 2007, tym samym jest to produkt najbardziej zaawansowany w procesie wprowadzenia na rynek spośród wszystkich produktów spółki. Szacowana wartość rynku ludzkiego hormonu wzrostu tylko w 5 największych krajach europejskich w 2007 roku wynosi około 565 mln USD. Zakres terytorialny obejmuje kraje UE, CIS oraz Centralnej i Środkowej Europy, a także wybrane kraje Azji wraz z Japonią i Australia;
•    Valtropin SR - to także rekombinowany ludzki hormon wzrostu hGH o wydłużonym czasie uwalniania substancji czynnej. Valtropin SR jest produktem o takich samych właściwościach leczniczych jak Valtropin, jego przewagą jest możliwość kilkukrotnego wydłużenia przerw pomiędzy kolejnymi dawkowaniami leku. Produkt jest w III fazie badań klinicznych;
•    Biferonex - lek zawierający interferon beta stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego. Rozpoczęcie sprzedaży Biferonexu planowane jest na rok 2008, a obecnie kończy się trzecia faza badań klinicznych. Szacowana wartość rynku interferonu beta na świecie wynosi około 4,7 mld USD, w tym wartość rynku w 5 największych krajach europejskich w 2007 roku to około 1,03 mld USD. BioPartners posiada prawo do dystrybucji produktu na całym świecie;
•    Alpheon - lek stosowany przy wirusowym zapaleniu wątroby typu C oraz terapiach onkologicznych. Wzrost rynku połączony ze zwiększeniem zdiagnozowanych przypadków zapalenia wątroby typu C. Szacowana wartość rynku interferonu alpha tylko w 5 największych krajach europejskich w 2007 roku to około 792mln USD. BioPartners posiada prawo do dystrybucji produktu w większości krajów na całym świecie;
•    Ravanex - lek zawierający rybawirynę, stosowany w leczeniu wielu rodzajów wirusów m.in. w wirusowym zapaleniu wątroby typu C stosowany razem z interferonem alfa. Rozpoczęcie sprzedaży planowane jest na rok 2008, obecnie lek znajduje się w końcowej fazie badań klinicznych. BioPartners posiada prawo do dystrybucji produktu na całym świecie.

Zapłatę za akcje BioPartners stanowi 81.489.729 akcji zwykłych na okaziciela serii I o wartości nominalnej 0,20 złotych każda emitowanych w ramach kapitału docelowego na podstawie uchwały Zarządu Spółki, przeznaczonych do objęcia przez DLJ i podmioty powiązane z DLJ. Akcje spółki będą uczestniczyły w dywidendzie począwszy od dnia 01.01.2007 roku. Ponadto, zgodnie z umową, spółka spłaciła pożyczki udzielone BioPartners Holding AG przez DLJ w wysokości 15.766.780,32 USD, wraz z należnymi odsetkami. Spłata pożyczek nastąpiła ze środków własnych spółki oraz kredytów bankowych.

BIOTON SA jest jedną z zaledwie kilku firm na świecie produkujących insulinę ludzką. Jego strategicznym celem jest ciągłe umacnianie pozycji w globalnym rynku insuliny, głównie poprzez sprzedaż na wybranych, szybko rozwijających się rynkach (Rosja, Chiny, Ukraina, Indie). Obok insuliny Grupa BIOTON prowadzi zaawansowane prace nad lekami biotechnologicznymi takimi jak: hormon wzrostu, interferony, analog insuliny, EPO i GCSF oraz szczepionka przeciw żółtaczce typu B, której produkcja jest właśnie uruchamiana w fabryce w Izraelu. W ostatnim czasie Bioton rozszerza swoją działalność o wytwarzanie produktów krwiopochodnych - inwestycja w Laboratorium Frakcjonowania Osocza w Mielcu. Zakup BioPartners jest kolejnym krokiem spółki w budowie nowoczesnej firmy biotechnologicznej działającej na rynku globalnym i pozwala znacznie przyspieszyć obecność na tym rynku z nowymi produktami, a w szczególności hormonem wzrostu oraz interferonem beta.

Źródło: Bioton S. A.
KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter