Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotechnologiczna spółka Lectus Therapeutics obrała nową strategię
20.12.2011

Brytyjska Lectus Therapeutics Plc, miała w planach pozyskanie w procesie private placement do 40 mln zł z giełdy NewConnect. Mogła to być największa oferta prywatna poprzedzająca debiut na warszawskim parkiecie. Jednak emisja akcji nie zakończyła się sukcesem, a najważniejsze aktywa farmaceutyczne Lectus zbył na rzecz spółki UCB.

Po zbadaniu szeregu strategii finansowania, w tym takich jak pierwsza oferta prywatna na New Connect, polskim rynku spółek rozwojowych, dla zarządu stało się jasne, iż w świetle braku wystarczającego zainteresowania inwestorów instytucjonalnych transakcja z UCB Pharma najlepiej odzwierciedlała wartość aktywów firmy – mówi Dr Roland Kozlowski założyciel i były prezes Lectus Therapeutics, a obecnie prezes polskiej spółki Life Sciences Biznes Consulting.

Transakcja ta wiąże się z przejęciem wszystkich prowadzonych przez Lectus programów odkrywania i rozwoju leków ukierunkowanych na kanały jonowe oraz terapię określonej grupy schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Szczegóły finansowe nie zostały ujawnione. Po sprzedaży spółka będzie nadal mogła zbyć licencję na swoją funkcjonalną platformę proteomiczną, LEPTICS® (Leveraged Enabling Proteomics Technology for Ion Channel Screening).

W 2010 r. spółka Lectus zdecydowała się na wdrożenie strategii outsourcingu w celu dalszego rozwijania swoich aktywów klinicznych i wykorzystania wykwalifikowanej siły roboczej oraz konkurencyjnych kosztów pracy dostępnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a w szczególności w Polsce. Transakcja zawarta z UCB  wygeneruje zwrot dla udziałowców Lectus Therapeutics, a także umożliwi dalszy rozwój aktywów związanych z lekami wpływającymi na kanał jonowy. Planujemy rozwój produktu działającego na kanały potasowe, obecnie znajdującego się na poziomie badań – mówi Roland Kozłowski.

Rynek bólu neuropatycznego w 2008 wart był 4,8 miliarda USD. Jego średnią, roczną stopę wzrostu szacuje się na 4,3%. Przewiduje się, że w 2015 roku osiągnie wartość 6,5 miliarda USD. Jest to ogromny rynek, na którym obecnie znajduje się zaledwie 6 leków. O jego potencjale świadczą również dane finansowe lidera rynkowego Lyrica, której sprzedaż rocznie wynosi 2.8 mld dolarów, z czego 35% recept zostało wypisanych właśnie na ból neuropatyczny – dodaje Kozłowski.

Istniejące terapie wykazują słabą skuteczność i powodują skutki uboczne. Leki działające na kanały jonowe w sposób tradycyjny ukierunkowane są bezpośrednio na pory kanałów jonowych, które niewiele się od siebie różnią. Najprościej tłumacząc, lek “nie wie”, czy napotyka na swojej drodze kanał potasowy czy na przykład wapniowy. Lectus dzięki LEPTICS zastosował nową metodę identyfikacji kanałów jonowych poprzez białka aktywne. Wierzymy, że dzięki pośredniemu oddziaływaniu na kanały jonowe opracowywane przez nas leki będą inne od konkurencyjnych – podkreśla założyciel Lectus Therapeutics.

Założona w grudniu 2002 r. spółka Lectus Therapeutics specjalizuje się w odkrywaniu i rozwijaniu nowatorskich leków przeciwbólowych i leków przeciwko schorzeniom powodującym ból w oparciu o własną technologię LEPTICS®. LEPTICS® (Leveraged Enabling Proteomics Technology for Ion Channel Screening) to zastrzeżona funkcjonalna platforma proteomiczna, która bazuje na wiedzy o kanałach jonowych, umożliwiając rozwój nowoczesnych modulatorów kanału jonowego mogących zaoferować istotne korzyści kliniczne oraz terapeutyczne w stosunku do dotychczasowych terapii.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Listopad 2024>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter