Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
"Biotechnologia w Polsce to ciągle obszar nie do końca dobrze zagospodarowany" - rozmawiamy z Anną Krause, prezesem firmy PozLab
Redakcja Redakcja, 19.09.2013 , Tagi: Anna Krause, PozLab, NTPP
"Biotechnologia w Polsce to ciągle obszar nie do końca dobrze zagospodarowany" - rozmawiamy
PozLab to niewielka firma z Poznania założona w 2010 roku przez byłych pracowników nieistniejącego już poznańskiego działu badawczego firmy GlaxoSmithKline. Spółka prowadzi badania zlecone przez podmioty z branży farmaceutycznej, spożywczej, chemicznej i kosmetycznej. O działalności PozLab, planach na przyszłość i perspektywach sektora biotechnologicznego w Polsce rozmawiamy z prezesem spółki panią Anną Krause.

 

Jak zrodziła się idea założenia spółki? Zespół PozLab tworzą osoby, które wcześniej pracowały w centrum R&D GlaxoSmithKline. Jak udało się zmobilizować te osoby tak aby po zamknięciu tego działu GSK każdy nie poszedł w swoją stronę?

W 2010 r. Zarząd R&D GSK postanowił zamknąć na całym świecie 6 swoich Działów Badawczych, w tym Dział Rozwoju Produktów w Poznaniu. Pracująca w nim grupa ośmiu osób postanowiła wówczas stworzyć niezależne centrum badań i rozwoju dla branży farmaceutycznej. Udało się pozyskać dla tego bardzo ambitnego przedsięwzięcia przychylność i wsparcie ze strony poprzedniego pracodawcy. Dzięki pomocy GlaxoSmithKline w tym samym roku powstała firma PozLab Sp. z o.o. Obok osób fizycznych jej udziałowcami zostali: najpierw w 2010 r. Uniwersyteckie Centrum Transferu Technologii Medycznych w Poznaniu (spółka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu) a w 2012 r. także Nickel Technology Park Poznań (NTPP). Od września 2012 r. właśnie na terenie NTPP w podpoznańskich Złotnikach, w stworzonym specjalnie dla podmiotów z branży farmaceutycznej i biotechnologicznej ośrodku Nickel BioCentrum, mieszczą się nowoczesne laboratoria naszej firmy.

Od samego początku działalności największą wartością PozLabu byli pracownicy. To dzięki ich zaangażowaniu, doświadczeniu oraz ciężkiej pracy powstała unikalna w Polsce jednostka. W chwili obecnej spółka zatrudnia 18 osób i cały czas rozwija swoją działalność. Świadczymy usługi dla branży farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej, a klientami są nie tylko firmy z Polski, ale także z innych krajów UE. Dzięki projektowi Nickel Inkubator jesienią 2012 r. założyliśmy wspólnie z NTPP Centrum Biotechnologii i Badań Mikrobiologicznych (CBBM), które w swojej ofercie ma unikalny pakiet kompleksowych usług laboratoryjnych, w tym usługi mikrobiologiczne.

 

Jakie są najważniejsze kamienie milowe w dotychczasowej działalności spółki PozLab?

W latach 2010-2012 do kamieni milowych naszej działalności zaliczyłabym z pewnością przede wszystkim założenie samej spółki, następnie pozyskanie kolejnych udziałowców i zdobycie pierwszych klientów oraz przeprowadzkę do Nickel BioCentrum. Natomiast w 2013 roku znaczące wydarzenie to otwarcie dwóch nowych laboratoriów: mikrobiologicznego, które stało się częścią Działu Kontroli Jakości oraz biotechnologicznego.

W chwili obecnej w naszej firmie posiadamy następujące działy: Dział Kontroli Jakości (obejmujący laboratorium analityczne z badaniami stabilności i laboratorium mikrobiologiczne), Dział Zapewnienia Jakości oraz Dział Technologii i Walidacji. Wszystkie działania firmy, w tym pozyskanie nowoczesnego zaplecza infrastrukturalnego w NTPP, skierowane były na otrzymanie certyfikatu GMP. W chwili obecnej firma jest już po inspekcji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i czeka na otrzymanie Zezwolenia na Wytwarzanie w zakresie Kontroli Jakości dla form sterylnych i niesterylnych. Kolejnym etapem jest uzyskanie certyfikatu GMP na wytwarzanie. Skala pilotażowa jest już przygotowana. Teraz trwają prace związane z kwalifikacją urządzeń. 

 

20 miesięcy temu, gdy w PozLab zainwestował NTPP, spółka opowiadając o swych planach na przyszłość chciała spróbować sił na rynku leków generycznych oraz innowacyjnych? Jakie kroki zostały postawione w tym kierunku?

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zdobycie odpowiednich certyfikatów, które umożliwią kompleksowe opracowanie produktów leczniczych. Wszystkie nasze działania koncentrują się na tym założeniu. W chwili obecnej opracowujemy takie preparaty na zlecenie koncernów farmaceutycznych, ale już w niedługim czasie mamy nadzieję na realizację własnych pomysłów. Własne projekty staramy się także rozwijać we współpracy z uznanymi ośrodkami badawczymi. Razem z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich oraz firmą Kawon w ramach Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju opracowywać będziemy innowacyjny preparat stosowany w profilaktyce łagodnego przerostu prostaty (BPH) i zapalenia gruczołu krokowego.

 

Jakie usługi obecnie oferuje PozLab? Które z nich są kluczowe dla działalności spółki?

W chwili obecnej oferujemy kompleksowy pakiet usług związanych z rozwojem produktu i rutynowymi analizami. Dział Kontroli Jakości, który pozytywnie przeszedł Inspekcje GIF, rozwija i waliduje metody analityczne, wykorzystywane w badaniach surowców i produktów gotowych, wykonuje ich transfer lub używa ich do rutynowych analiz. Wykorzystujemy wiele technik analitycznych, takich jak np. HPLC, UPLC, GC, ASA, DSC, LD W laboratorium mikrobiologicznym wykonujemy oznaczenia mikrobiologiczne produktów leczniczych zgodnie z wymaganiami Ph. Eur. 7.0. Badamy produkty jałowe, jak i niejałowe. Wykonujemy m.in. następujące oznaczenia: jałowość, BET, czystość mikrobiologiczną oraz obecność mikroorganizmów patogennych, test konserwacji, oznaczanie aktywności antybiotyków metodą dyfuzyjną, oznaczanie aktywności witamin metodą turbidymetryczną, oznaczenie skuteczności środków dezynfekcyjnych zgodnie z obowiązującymi normami. Przeprowadzamy monitoring środowiska mikrobiologicznego z użyciem próbnika impaktacyjnego oraz płytek RODAC i wymazów. Wykonujemy także kwalifikacje pomieszczeń czystych z uwzględnieniem pomiaru ilości cząstek z użyciem licznika laserowego, przy jednoczesnym pomiarze różnicy ciśnień pomiędzy pomieszczeniami lub ciśnieniem odniesienia oraz pomiar wilgotności i temperatury - pomiar wszystkich parametrów jednocześnie w każdym punkcie. W ramach kwalifikacji wykonujemy również test regeneracji klasy i integralności filtrów oraz ich mocowań.

Jedno z naszych laboratoriów specjalizuje się w badaniach dostępności farmaceutycznej, gdzie obok powszechnych w przemyśle farmaceutycznym badań uwalniania wykonywane są analizy z użyciem modelu żołądkowo-jelitowego i rozwijane są metody, które symulują warunki w organizmie, a tym samym przewidywane jest zachowanie leku w przewodzie pokarmowym.

Dział Kontroli Jakości wspiera w swoich pracach Dział Technologii i Walidacji, gdzie opracowywane są nowe rozwiązania w technologii postaci leku lub prowadzone są prace nad formami generycznie dostępnych na rynku preparatów. Wykonywane są również badania stabilności eksperymentalnej i formalnej.

Kluczowymi klientami są firmy z branży farmaceutycznej, ale realizujemy także projekty dla branży kosmetycznej i spożywczej. Szeroko pojęty outsourcing w branży badawczo-rozwojowej sprowadza do nas zarówno duże międzynarodowe koncerny, jak też średnie i małe przedsiębiorstwa, które często nie mają własnych działów badawczych, a pragną się rozwijać wykorzystując naszą wiedzę i doświadczenie.

 

Jakie są przewagi konkurencyjne spółki PozLab?

Naszym olbrzymim atutem jest zespół badawczy. Są to osoby z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem w realizacji mniejszych projektów na lokalne rynki, jak też dużych międzynarodowych prac z obszaru innowacyjnych cząsteczek. Nasze doświadczenie w wielu fazach badawczych, od badań przedklinicznych do etapu transferu technologii i produkcji, pozwala na optymalne wykorzystanie harmonogramu i budżetu powierzonych nam zadań. Nie bez znaczenia jest także kompleksowość wykonywanych przez nas prac. Jesteśmy w stanie wykonać pełen rozwój wielu form leków, kosmetyków i suplementów diety wraz z dokumentacją wymaganą dla poszczególnych produktów.

 

Jakie są plany spółki na najbliższe lata?

Najważniejszy cel to otrzymanie certyfikatu GMP na część technologiczną. W planach mamy również wprowadzenie nowej technologii do obszaru rozwoju formulacji. Systematycznie staramy się uzupełniać nasze zaplecze sprzętowe i chociaż już posiadamy olbrzymi zasób urządzeń, to ciągle w planach mamy zakup kilku pozycji.  

 

Jakie wyzwania stoją na drodze do realizacji tych planów?

Najważniejszą przeszkodą w realizacji planów chyba większości przedsiębiorstwa są zwykle finanse. Dla tak młodej spółki jak nasza są one sprawą kluczową. Staramy się racjonalnie podchodzić do kwestii dalszego rozwoju PozLabu. Najistotniejsze jest oczywiście posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w rozwijanych obszarach oraz zapewnienie odpowiedniej ilości zleceń, tak by firma mogła się stabilnie rozwijać. Pracy mamy coraz więcej i rozpoczęliśmy już poszukiwanie nowych pracowników.

 

Jak z Pani perspektywy, osoby o szerokim doświadczeniu w dziale badawczo rozwojowym dużego koncernu farmaceutycznego, a obecnie prezesa spółki PozLab,  zmieniła się w ostatnich latach branża biotechnologiczna?

Branża biotechnologiczna w Polsce to ciągle obszar nie do końca dobrze zagospodarowany. Z mojej perspektywy ciągle brakuje osób z doświadczeniem, od których młodzi absolwenci mogliby czerpać wiedzę. Niewiele firm rozwija laboratoria biotechnologiczne, chociaż powoli obserwujemy rosnące zainteresowanie tym obszarem. Patrząc, jak rozwija się biobranża u naszych sąsiadów za zachodnią i południową granicą, wierzę, że w ciągu paru lat także w naszym kraju zwiększy się liczba projektów biotechnologicznych.

 

Jak działalność spółki PozLab wpisuje się w rozwój polskiego biosektora?

Tak jak już wspomniałam na początku, w 2013 r. przy wsparciu NTPP otworzyliśmy nowoczesne laboratorium biotechnologiczne (w ramach naszej spółki zależnej - Centrum Biotechnologii i Badań Mikrobiologicznych). W chwili obecnej trwają przygotowania do uruchomienia prac badawczo-rozwojowych. Laboratorium spełnia wymagania standardów GMP - wyposażone jest w wysokiej klasy sprzęt badawczy, który zlokalizowany jest w klasie czystości C, zapewniającej odpowiednie warunki pracy. Mamy nadzieję, że już na początku 2014 roku zakończymy wszystkie prace związane z kwalifikacją infrastruktury i rozpoczniemy ciekawe bioprojekty. Nasi pracownicy z niecierpliwością czekają już na ich realizację.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter