Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotechnologia w kosmosie – Polka chce wysłać ludzi na Marsa w ciągu 20 lat! [VIDEO]
Biotechnologia w kosmosie – Polka chce wysłać ludzi na Marsa w ciągu 20 lat! [VIDEO]
Jak się okazuje, kolonizacja kosmosu i odległe loty załogowe, np. na Marsa, mogą być nierealne bez wykorzystania osiągnięć biotechnologii! Jedno dolecieć, ale drugie – przetrwać kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat podczas trwania misji. Aby odkrywcy kosmosu byli bezpieczni, należy im zapewnić system podtrzymywania życia oraz produkcji jedzenia, wody i tlenu na miejscu, ponieważ dostawy z Ziemi w przypadku tak dalekiej podróży są niemal niemożliwe, a na pewno zbyt kosztowne i długotrwałe.

 

Najlepiej rozumie to biotechnolog Justyna Barys, doktorantka w projekcie MELiSSA Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Czy dzięki Polce pierwsi astronauci postawią stopę na Czerwonej Planecie już nawet za 20 lat? Byłoby to niewątpliwie spełnienie jednej z największych fantazji ludzkości! I wcale nie awykonalnej, bo Mars wydaje się najbardziej przystępnym dla człowieka miejscem do zdobycia w Układzie Słonecznym.

Zachęcam do obejrzenia wywiadu z Justyną, podczas którego przedstawia ona ideę bioregeneracyjnego systemu podtrzymywania życia MELiSSA. Moją rozmówczynię zapytałem m.in. o fantastyczną przygodę i pracę marzeń w ESA, ale przede wszystkim o potencjał, wyzwania, motywacje i nadzieje związane z potencjalną eksploracją kosmosu! UWAGA! Dla koneserów gatunku, materiał nie ma charakteru filmu science-fiction :). 

KOMENTARZE
Newsletter