Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotechnologia na salonach cz. 2 – znamy agendę konfernecji w Pałacu Prezydenckim!
Biotechnologia na salonach cz. 2 – znamy agendę konfernecji w Pałacu Prezydenckim!
Nowy tydzień rozpoczęliśmy wywiadem z Martą Gajęcką, Doradcą Prezydenta RP ds. Innowacji, zapowiadającym pierwszą konferencję z cyklu „Technologie Przyszłości” w Pałacu Prezydenckim, która będzie stanowiła spotkanie największych autorytetów z branży LifeScience w Polsce. Dostaliśmy właśnie ostateczny plan jutrzejszego spotkania i aż nie mogliśmy się doczekać, by podzielić się z Wami nazwiskami oraz tematami, jakie będą jutro wizytówką polskiej biotechnologii w Kancelarii Prezydenta.

 

 

Spotkanie poprowadzi red. Piotr Chęciński, dyrektor portalu Polskiego Radia. Jako autor takich programów telewizyjnych jak „Świat i Gospodarka”, „Komentarz Świat” czy „Biznes Info”, jest doskonale obeznany w zagadnieniach ekonomicznych. Od 11 lat związany jest z Telewizją Polską. W 2012 r. Chęciński został nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Wywiad”. Prowadzi także debaty gospodarcze na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz w Związku Banków Polskich.

Po nim uwagę gości zgromadzonych w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego przykuje prof. Tadeusz Pietrucha, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, biotechnolog, kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej UM, prezes i założyciel firmy Bio-Tech Consulting sp. z o.o., a także portalu, który obecnie przeglądacie – biotechnologia.pl. Jest ponadto pomysłodawcą organizowanej od 2000 r. konferencji naukowo-biznesowej BioForum, aktualnie jednej z największych imprez innowacyjnego biobiznesu w Europie Środkowej. Prof. Pietrucha zaprezentuje wykład pt. „Społeczne i ekonomiczne uzasadnienie potrzeby rozwoju biotechnologii w Polsce”. Wykład będzie ukazywał interdyscyplinarny charakter tej dziedziny nauki, a także jej ogromny wpływ na wiele obszarów naszego życia, począwszy od rolnictwa, przez energetykę, aż po medycynę spersonalizowaną. Zatem bez rozwiniętej biotechnologii, nie zbudujemy silnej, nowoczesnej gospodarki kraju, a także nie uda nam się wypełnić istotnych luk na gruncie społecznym.

Wykład prof. Pietruchy będzie wstępem do najważniejszego punktu programu tj. panelu dyskusyjnego „Biotechnologia – jakie korzyści dla Polski?”. Potwierdzeniem informacji, iż w Kancelarii zagoszczą największe nazwiska polskiej nauki i biznesu, niech będzie udział w debacie doskonałych panelistów, którymi są:

*prof. Tomasz Ciach – polski inżynier chemik, nanotechnolog, biolog, Kierownik Zakładu Biotechnologii i Inżynierii Bioprocesowej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, a także założyciel Laboratorium Inżynierii Biomedycznej oraz firm takich jak: NanoVelos, NanoThea i NanoSanguis,

*prof. Leszek Kalinowski – Kierownik Zakładu Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista analityki klinicznej, współorganizator Centralnego Banku Tkanek i Materiału Genetycznego. Prof. Kalinowski wraz z zespołem pracowników GUMed od początku uczestniczy w pracach na rzecz BBMRI.pl,

*dr Edyta Kocyk – Współzałożycielka i Prezes Zarządu SiDLY – spółki technologicznej oferującej innowacyjne rozwiązania w obszarze telemedycyny, m.in. rewolucyjną opaskę telemedyczną SiDLY Care, która monitoruje funkcje życiowe człowieka: rytm serca, temperaturę skóry, upadek, utratę przytomności. Jest także uczestniczką programu "Biznes w kobiecych rękach", wyróżnioną w prestiżowym rankingu "30 Under 30, Europe2017",

*prof. Waldemar Priebe – pracownik Department of Experimental Therapeutics, Division of Cancer Medicine, University of Texas MD Anderson Cancer Center, Houston, USA. Jest autorem ponad 170 publikacji i kilkudziesięciu patentów. Dwa spośród otrzymanych związków – Annamycyna i Berubicyna-WP744 są w trakcie badań klinicznych, których celem jest m.in. wykazanie przydatności w leczeniu glejaków. Licencje patentowe zostały udzielone szeregu firmom farmaceutycznym oraz były podstawą utworzenia pięciu firm biotechnologicznych w USA. W roku 2012 Prezydent RP odznaczył Profesora Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu zasług na rzecz polsko-amerykańskiej współpracy naukowej, a w roku 2015 dołączył do grupy Narodowej Rady Rozwoju,

*dr Maciej Wieczorek – założyciel spółki farmaceutycznej Celon Pharma, współtwórca i jeden z głównych akcjonariuszy biotechnologicznej firmy Mabion. Pakiet jego akcji w giełdowej spółce Celon Pharma przekroczył wartość 1 mld zł. Dr Wieczorek jest autorem kilku wdrożeń produktów, które obecnie są najlepiej sprzedawanymi lekami w Polsce. Miesięcznik „Forbes” umieścił go na 20. pozycji wśród najbogatszych Polaków,

*prof. Maciej Żylicz – prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, doctor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek: PAN, Leopoldina (Niemieckiej Akademii Nauk), Academia Europea, Europejskiej Akademii Badań nad Rakiem, PAU, Senatu Towarzystwa Maxa Plancka, European Molecular Biology Organization (EMBO).

Bezpośrednio po debacie Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju przedstawi długo wyczekiwane założenia Programu Rozwoju Biotechnologii, które mają prowadzić nasz kraju ku drodze do innowacyjnego ekosystemu biotechnologicznego. Elementy programy zostały opracowane w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Po zakończonym spotkaniu postaramy się dokładnie przedstawić Wam te założenia w oddzielnym artykule, już dziś jednak wiemy, że celem tych założeń mają być: większe, pochodzące z różnych źródeł inwestycje w sektor LifeScience, stworzenie kolejnych firm biotechnologicznych w Polsce, zwiększenie krajowej produkcji leków innowacyjnych w Polsce czy zawiązanie owocnych partnerstw biznesowych, m.in. z funduszami venture capital oraz private equity z całego świata.

Oficjalną część konferencji zakończy wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Gospodarz spotkania przez tą i kolejne konferencje dedykowane nowoczesnym specjalizacjom, tzw. technologiom przyszłości (biotechnologii rozumianej jako LifeScience, gospodarce cyfrowej, energetyce i środowisku oraz materiałom zaawansowanym) chce pokazać, jak wysokie miejsce w jego hierarchii priorytetów zajmują kwestie związane z poszukiwaniem źródeł finansowania innowacji w Polsce.

Po wystąpieniu Prezydenta, goście przejdą do Sali Obrazowej, gdzie rozpocznie się część nieoficjalna konferencji, podczas której najważniejsi ludzie w branży będą mieli unikalną okazję spotkać się, porozmawiać, wymienić kontaktami. Lista gości bowiem oczywiście nie zamyka się na wyżej wymienionych nazwiskach, które są tylko niewielkim ułamkiem pełnej "obsady" ludzi reprezentujących niemal wszystkie firmy biotech w Polsce oraz najważniejsze ośrodki akademickie w kraju. Liczymy, że także dla naszej redakcji będzie to pole do ciekawych rozmów, których owoce będziecie mogli zobaczyć niedługo na łamach portalu.

KOMENTARZE
news

<Październik 2018>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
5
6
7
10
11
Life Science Open Space
2018-10-11 do 2018-10-11
12
13
14
16
18
INSIDE TRENDS
2018-10-18 do 2018-10-19
Meet Up Food Supplement Ingredients
2018-10-18 do 2018-10-18
19
20
21
22
27
28
Lifestyle Medicine Academy
2018-10-28 do 2018-10-29
29
31
1
2
3
4
Newsletter