Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotechnologia Kosmetologiczna - przyszłość to innowacje!
26.10.2009
Wywiad z mgr Pawłem Kitlasem Asystentem Zakładu Analizy chemicznej WSKiOZ w Białymstoku
Skąd pomysł na biotechnologię o specjalności kosmetologicznej?

Podstawowe dokumenty opracowane przez ekspertów Unii Europejskiej, określające na najbliższe lata kierunki rozwoju naszego kontynentu, zakładają, że w XXI wieku musi nastąpić intensywny rozwój tzw. biogospodarki. To właśnie zastosowanie biotechnologii, bioprocesorów i bioproduktów pomoże krajom UE rozwiązać problemy zdrowia, energii, globalnego ocieplenia i starzenia się ludności.
W odpowiedzi na te trendy i potrzeby Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku w roku akademickim 2010/2011 rozpoczyna nauczanie w specjalności biotechnologia kosmetologiczna.
- Jesteśmy przekonani, że decydując się na naukę na tym właśnie kierunku, młodzi ludzie będą mieli ogromną satysfakcję obcowania z najnowszymi osiągnięciami nauki, a jednocześnie będą cenionymi i poszukiwanymi specjalistami na bardzo dziś trudnym rynku pracy.


Jakie przedmioty znajdą się na liście kierunkowych i specjalnościowych?

Nauczanie przedmiotów kierunkowych ma na celu przekazanie wiedzy i umiejętności rozumienia biochemicznych, molekularnych i komórkowych podstaw funkcjonowania organizmów oraz pracy doświadczalnej w naukach biologicznych. Kształcenie prowadzi do zrozumienia faktu, że począwszy od pojedynczych cząsteczek, poprzez ich kompleksy, makrocząsteczki, aż do organizmów jednokomórkowych i wielokomórkowych kształtujemy możliwość wykorzystania materiału biologicznego w biotechnologii. Student posiada umiejętności ilościowego opisu podstawowych procesów jednostkowych oraz potrafi wykorzystać techniczne i technologiczne aspekty biotechnologii. Proces kształcenia powinien zapewnić nie tylko wiedzę teoretyczną, ale dać umiejętności i kompetencje umożliwiające podejmowanie zadań technicznych i organizacyjnych związanych z rozwijaniem własnych umiejętności zawodowych.
Celem nauczania przedmiotów specjalizacyjnych i specjalnościowych jest nabycie uprawnień, w zakresie prowadzenia i nadzoru, w szeroko rozumianym przemyśle kosmetycznym i ochronie zdrowia. W ramach specjalności biotechnologia kosmetologiczna studenci otrzymają podstawową wiedzę z takich przedmiotów jak: chemia kosmetyków, ich aktywność farmakologiczna i toksyczna, receptura i technologia kosmetyków, fitokosmetyka i fitoterapia, sensoryka i substancje zapachowe, metody analizy chemicznej i oceny jakości kosmetyków, co pozwoli im w pełni wykorzystać posiadany warsztat, umiejętności i kompetencje do pracy zawodowej i podejmowania samodzielnej działalności gospodarczej.


Jak przedstawia się sylwetka absolwenta?

Absolwent kierunku biotechnologia otrzyma szeroką wiedzę ogólną z zakresu nauk podstawowych: fizyki, biofizyki, chemii ogólnej, organicznej, analitycznej i fizycznej, makromolekularnej i biopolimerów, matematyki, biologii z genetyką, anatomii i fizjologii człowieka, farmakologii z toksykologią, biologii komórki, mikrobiologii, biochemii, informatyki i statystyki.
Z przedmiotów kierunkowych absolwent uzyska wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie: biologii molekularnej, enzymologii, inżynierii genetycznej, immunologii, kultur komórkowych i tkankowych, biotechnologii mikroorganizmów, roślin, farmaceutyczno – medycznej i kosmetologicznej, inżynierii bioprocesowej, aparatury i projektów biotechnologicznych oraz technik biologii molekularnej stosowanych w biotechnologii. Ponadto w ramach specjalności biotechnologia kosmetologiczna studenci otrzymają podstawową wiedzę w problematyce dotyczącej kosmetologii z takich przedmiotów jak: składniki i surowce kosmetyczne, sensoryka i substancje zapachowe, chemia kosmetyków, ich aktywność farmakologiczna i toksyczna, receptura i technologia kosmetyków, analiza chemiczna i ocena jakości kosmetyków. Absolwent posiadać będzie także wiedzą z zakresu higieny i organizacji pracy oraz z zakresu biotechnologii spożywczej.
Po ukończeniu studiów na kierunku biotechnologia o specjalności biotechnologia kosmetologiczna absolwent będzie przygotowany organizacyjnie, praktycznie i teoretycznie do pracy w dziedzinach biotechnologii zajmujących się produkcją kosmetyków, przy wykorzystaniu metod i technik z zakresu: biochemii, biologii molekularnej, mikrobiologii, materiałoznawstwa biotechnologicznego, inżynierii genetycznej i współczesnych metod biologii eksperymentalnej, zwłaszcza kultur komórkowych i tkankowych. Ponadto absolwenci mając dobre przygotowanie chemiczne i kosmetologiczne będą przygotowani do pracy w laboratoriach: analitycznych, badawczych, diagnostycznych i kontrolnych zajmujących się analizą chemiczną materiału biologicznego, zwłaszcza składników i surowców kosmetycznych, a szczególnie produktów kosmetycznych i oceną ich jakości.
Również absolwenci będą przygotowani do obsługi nie tylko aparatury typowo biotechnologicznej związanej bezpośrednio z kierunkiem i specjalnością studiów, ale także aparatury naukowo – badawczej i analitycznej jak: chromatografy cieczowe i gazowe, absorpcji atomowej itp.

Zaplecze dydaktyczne:
Szkoła dysponuje szeregiem laboratoriów chemicznych, biologicznych, jak również pracowniami kultur komórkowych i chromatografii cieczowej. Ponadto dzięki dofinansowaniu z UE powstaną między innymi takie pracownie jak:
  • Mikrobiologii i immunologii z alergologią wyposażonych w sterylizator parowy, komorę laminarną, lampę bakteriologiczną, autoklaw mikroskop świetlny z imersją, inkubator CO2 z płaszczem powietrznym
  • Biochemii i enzymologii posiadających spektrofotometr, spektrofluorymet, a także zestawy do chromatografii bibułowej, płytkowej i kolumnowej
  • Biotechnologii z termocyklerem PCR z przystawką do real –time, aparat do analizy ilościowej i jakościowej prób DNA i RNA.
  • Biologii molekularnej wyposażoną w aparaty do elektroforezy w agarozie, poliakrylamidzie, aparat do Western-blot z komorą do dokumentacji żeli, a także aparat do genotypowania
  • Pracownia kultur komórkowych z komora laminarna przystosowana do pracy sześciu osób jednocześnie
Przedmiotów teoretycznych i praktycznych na kierunku biotechnologii Wyższej Szkoły Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku nauczają profesorowie i nauczyciele akademiccy z Uniwersytetu Medycznego, Politechniki i Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, Centrum Badań Molekularnych PAN w Łodzi, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, Instytutu Chemii Bioorganicznej w Poznaniu, a także Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.


Dziękuję za rozmowę.
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter