Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bioprinting: "wydrukowana" w 3-D wątroba pomoże w testach toksyczności leków
Bioprinting: "wydrukowana" w 3-D wątroba pomoże w testach toksyczności leków
Firmy farmaceutyczne w celu oszczędności szukają nowych, skuteczniejszych metod testowania leków przed rozpoczęciem badań klinicznych, na które przeznaczają olbrzymie pieniądze. W przypadku badania toksycznego wpływu leku na organizm, a w szczególności na wątrobę, metodą alternatywną dla testów na zwierzętach czy hodowlach komórkowych, mogą być testy na „wydrukowanych” organach, czyli organach otrzymanych na drodze bioprintingu Testy takie mogą stać się skuteczniejszą, w porównaniu do obecnych, metodą oceny bezpieczeństwa stosowania nowego leku. Firma Organovo chce rozwinąć platformę bioprintingu organów. Stworzyła ona w ten sposób wątrobę 3D, którą ma zamiar wprowadzić na rynek w 2014 roku.

Bioprinting to metoda zainspirowana drukiem atramentowym. Stosuje się tu komórki zawieszone w specjalnym żelu i warstwa po warstwie nakłada je na siebie tworząc trójwymiarowe struktury przypominające tkankę. Takie repliki organów podłączone są do układów elektronicznych oraz do płynu imitującego krew.

Organovo jest to firma, która rozwija platformę bioprintingu organów. Firma wyprodukowała wątrobę 3D, którą chce wprowadzić do komercyjnego użytku w 2014 roku. Produkt ten został stworzony, aby pomóc firmom farmaceutycznym dokładniej przewidzieć toksyczność badanych związków. 

Wyprodukowany organ zachowuje kluczowe dla niego funkcje przez 40 dni, podczas gdy w zwykłych hodowlach komórkowych 2D, komórki wątroby zachowują swoje funkcje tylko przez 48 godzin. Udowodniono również, że wyprodukowana wątroba wykazywała odpowiedź zależną od dawki stosowanego związku toksycznego, w wypadku przeprowadzonych badań był to acetaminofen.

Uzyskane dane wskazują, że stworzona przez Organovo wątroba 3D, może być wykorzystana w ocenie toksyczności leków. Tkanka, która zachowuje swoje funkcje przez okres dłuższy niż miesiąc jest obiecującym rozwiązaniem dla firm farmaceutycznych, ponieważ umożliwia podawanie różnych dawek leku tej samej tkance. Ta możliwość pozwoli na otrzymanie bardziej dokładnych danych na temat toksyczności badanego związku na wczesnych etapach rozwoju leku.

 

 

Katarzyna Stankiewicz

KOMENTARZE
Newsletter