Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
BioMed i DCMiB - czyli jak Wrocławskie Centrum Badań EIT+ wspiera polską branżę life science
20.03.2013

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ spółka z o.o. powstało w 2007 r.. Jest to unikalne przedsięwzięcie władz miasta Wrocławia oraz największych wrocławskich uczelni wyższych. W tej chwili priorytetowym działaniem Centrum jest projekt infrastrukturalny "Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów" (DCMiB).

Misją EIT+ jest stworzenie i rozwijanie innowacyjnego centrum, jednoczącego świat nauki, biznesu i administracji, aby przyczyniać się do poprawy jakości życia poprzez transformację wiedzy w rozwiązania użyteczne społecznie i atrakcyjne rynkowo. Na swoją działalność spółce udało się pozyskać dofinansowanie z UE, którego wartość przekroczyła 200 mln euro.

Projekt "Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów" (DCMiB).

Projekt infrastrukturalny DCMiB, którego realizację rozpoczęto w 2008 r., jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Wartość inwestycji wynosi ponad 503 mln PLN netto i jest współfinansowana przez UE w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jej celem jest utworzenie we wrocławskim Kampusie Pracze nowoczesnego centrum naukowo‑badawczego. Kompleks powstaje na bazie nowopowstałego budynku oraz trzech zrewitalizowanych zabytkowych obiektów. Na roboty budowlane przeznaczono 180 mln PLN. Docelowo w tym miejscu wybudowanych zostanie ponad 40 specjalistycznych laboratoriów o całkowitej powierzchni ponad 8 000 m2, które na przestrzeni dwóch lat (2013‑2014) zostaną wyposażone w nowoczesną aparaturę o szacunkowej wartości 200 mln PLN. Po zakończeniu projektu znajdzie w nich pracę ponad 320 wykwalifikowanych pracowników.

Kampus Pracze

Kampus Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ będzie unikalnym miejscem na mapie centrów badawczo-rozwojowych. Dzięki zgromadzeniu w jednym miejscu kompleksowo wyposażonych interdyscyplinarnych laboratoriów, będzie możliwe prowadzenie projektów w warunkach dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb firm i grup badawczych.

"Kampus Pracze powstaje poprzez realizację projektu DCMiB. (...) W przyszłości jego powierzchnia ma wynosić około 30 ha. To będzie idealne miejsce m.in. dla zespołów badawczych realizujących projekty, ale i dla firm prowadzących działania badawczo-rozwojowe" ‑ opowiada Ireneusz Czerwiński, Pełnomocnik Zarządu ds. Realizacji Projektu DCMiB."Zakres projektu obejmuje remont budynku 1 B,C, przebudowę budynku 7 i 9 oraz budowę nowego budynku 9A. (...) Wszystkie trzy istniejące zabudowania podlegają ochronie konserwatorskiej, ponieważ są to budynki, które mają ponad 100 lat.”.

Zakończenie budowy pierwszego budynku o nazwie 1 B,C planowane jest na marzec 2013. Obecnie trwają czynności odbiorowe oraz inspekcje pomieszczeń w celu umożliwienia dostaw sprzętu laboratoryjnego. Pracownie mają rozpocząć działalność w lipcu. Zaplanowano w nim otwarcie następujących laboratoriów:

  • Laboratorium ASA
  • Laboratorium FT‑IR
  • Laboratorium Chromatografii Gazowej
  • Laboratorium Spektrometrii Mas
  • Laboratorium NMR
  • Laboratorium Spektroskopii Optycznej
  • Laboratorium Dyfraktometrii

Łączna wartość sprzętu zlokalizowanego w tym jednym miejscu wyniesie 35,1 mln PLN. Zakończenie budowy pozostałych trzech budynków planowane jest na  IV kwartał  bieżącego roku.

Projekt "Biotechnologie i zaawansowane technologie medyczne" (BioMed)

Badania prowadzone w ramach projektu BioMed będą koncentrowały się na zastosowaniu bionanomateriałów w terapii i diagnostyce, nowych lekach i ich formach użytkowych oraz poszukiwaniu pionierskich strategii w diagnostyce. Za tymi trzema priorytetami kryją się prace badawcze mające na celu uzyskiwanie innowacyjnych leków przeciwnowotworowych oraz stosowanych w leczeniu osteoporozy, wykrywanie substancji halucynogennych, diagnostykę i zapobieganie chorobom bakteryjnym, tworzenie biodegradowalnych polimerów dla przemysłu farmaceutycznego i innych zastosowań medycznych oraz opracowywanie nowatorskich szczepionek i antybiotyków.

"Z uwagi na charakter naszego centrum, w którym często spotykamy się z przedsiębiorcami oraz naukowcami, zapytaliśmy się  ich  o potrzeby związane z budową naszych  laboratoriów. (...) Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, postanowiliśmy wyodrębnić sieć laboratoriów biotechnologicznych typu Core Facility, która dzięki wysoce specjalistycznej aparaturze oraz łatwemu dostępowi, sprosta oczekiwaniom obu stron. Jest to jeden z czterech typów laboratoriów biotechnologicznych, na które zostały podzielone nasze powierzchnie”. ‑ opowiada dr Magdalena Ćwikowska, Koordynator sieci laboratoriów biotechnologicznych.

W departamencie Life Science będą znajdowały się cztery rodzaje laboratoriów:

  • D ‑ dedykowane; przeznaczone dla zespołów badawczych w ramach zadań w projektach
  • CF ‑ core facility; dostępne dla grup badawczych oraz klientów komercyjnych
  • O ‑ open space; pod wynajem, do ulokowania zewnętrznych grup badawczych
  • K ‑ kitchen facility; pomieszczenia pomocnicze

W pierwotnym planie w tym podziale nie istniały laboratoria CF. Wydzielono je z pracowni, które mają największą rynkową szansę na usługi komercyjne. Było to niezbędne ze względu na charakter przyszłej działalności (usługi), przepływ materiału do badań (bezpieczeństwo próbek), klientów i rozliczenie finansowe.

Na pytanie portalu Biotechnologia.pl o koszt wynajęcia laboratorium typu open space dr Ćwikowska odpowiada: "Będziemy to ofertować dopiero w momencie, kiedy laboratoria będą przygotowane i zobaczymy, ile kosztuje nas eksploatacja takich powierzchni. Musimy np. założyć specjalne liczniki, żeby wiedzieć, ile przyszły klient będzie zużywał prądu, tak byśmy na tym nie stracili. Przeprowadziliśmy analizę rynku, dzięki której wiemy, ile kosztują powierzchnie tego typu. Zdajemy sobie sprawę, że musimy być atrakcyjni rynkowo, natomiast nie możemy też przełożyć tych danych na zasadzie jeden do jeden, dlatego, że poza standardową powierzchnią oferujemy również dostęp do infrastruktury badawczej. Wobec tego, aby całość profesjonalnie wycenić, musimy najpierw uruchomić laboratoria." O kwestii zainteresowania rynku takimi powierzchniami mówi: "Takiej oferty w Polsce jeszcze nie ma. Zainteresowanie już jest spore. W ostatnim czasie z zapytaniem o tego typu powierzchnie zwróciło się do nas np. duże konsorcjum, ponieważ już za chwilę otworzymy pierwsze laboratoria w budynku 1 B, C”.

Otwarcie nowoczesnych laboratoriów na Kampusie Pracze jest przewidziane na drugą połowę bieżącego roku. Być może dzięki Wrocławskiemu Centrum Badań EIT+ w stolicy Dolnego Śląska powstanie ważne miejsce na mapie środowisk proinnowacyjnych w Europie i na świecie.


Przeczytaj również:
Polscy naukowcy w walce z białaczką – wywiad z dr Magdaleną Winiarską

Wypalenie zawodowe groźniejsze od palenia, cholesterolu i złego trybu życia


red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl

KOMENTARZE
Newsletter