Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biomaxima ma kolejnych partnerów
09.01.2012

Polska spółka biotechnologiczna BioMaxima SA należy do grupy krajowych liderów w diagnostyce laboratoryjnej. Od czerwca 2010 roku notowana jest na NewConnect (BMX) i należy do indexu LifeScience. Firma współpracuje z prawie 2 tysiącami laboratoriów w całej Polsce, bezpośrednio i skutecznie konkurując m.in. z firmami takimi jak Siemens czy Roche.

W sierpniu 2010 spółka zakupiła 100% udziałów w POLAB Sp. z o.o. od włoskiego producenta materiałów zużywalnych dla laboratoriów - firmy Biosigma. W 2009 roku została także wyłącznym dystrybutorem jedynego na świecie producenta glukometrów szpitalnych – amerykańskiej firmy Nova Biomedical, a od czerwca 2011 roku Spółka posiada swoją siedzibę oraz centrum badawczo – produkcyjne na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Mielec – Podstrefa Lublin.  Niebawem rozpocznie na obszarze Strefy budowę własnego Centrum Logistycznego.

5 grudnia BioMaxima podpisała list intencyjny z niemiecką firmą HSG-IMIT z siedzibą w Villingen w zakresie projektu rozwojowego – automatycznych zintegrowanych analiz mikroprzepływowych do wykorzystania na specjalistycznej platformie diagnostycznej LabDisk.

Wspólny projekt z HSG to dla nas szansa skokowego rozwoju spółki. I to nie tylko z racji zakładanej w umowie możliwości częściowej produkcji analizatorów przez BioMaxima– wyjaśnia Henryk Lewczuk, prezes zarządu BioMaxima S.A. Z pewnością obecność tak wysoce zaawansowanych technologii to prawdziwy krok milowy na polskim rynku diagnostyki laboratoryjnej. Jak zaznacza H.Lewczuk – tendencje światowe w diagnostyce zmierzają w kierunku badań jak najbliżej pacjenta, aby wynik był jak najszybciej, bardzo dokładny – to urządzenie znakomicie wpisuje się w ten proces.

Prototyp urządzenia będzie gotowy w okresie 3-6 miesięcy od podpisania umowy właściwej. Cały projekt potrwa maksymalnie 2 lata. Korzyści z współudziału w projekcie wydają się być oczywiste. Powstaje jednak jeszcze pytanie – ile to będzie spółkę kosztować? I czy zyski będą w stanie pokryć te koszty? Prezes Lewczuk, pytany o te kwestie odpowiada dyplomatycznie:

Gdyby na wstępie koszty szacowane miały być wyższe niż zyski z tego projektu, to po prostu nie wchodzilibyśmy w ten biznes. Choć dziś, na obecnym etapie projektu te faktyczne zyski są tak naprawdę trudne do oszacowania. Jeżeli jednak osiągniemy choćby 10% tego, co szacunkowo wyliczają inwestorzy konkurencyjnych i wrogo do nas nastawionych firm, to będę bardzo szczęśliwy.

Ponadto pod koniec grudnia 2011 roku  BioMaxima S.A. podpisała umowę przedwstępną zakupu 100% udziałów w Emapol Sp. z o.o. Wartość transakcji wynosi 6,6 mln zł.

Ostateczna umowa ma zostać zawarta do 30 marca 2012 roku.  Zakup udziałów w Emapolu jest wynikiem konsekwentnie realizowanej przez BioMaximę polityki konsolidacji firm sektora IVD. Celem prowadzonych od roku działań jest budowanie i ugruntowywanie pozycji zdecydowanego lidera wśród polskich firm tej branży, a rozpoczęta właśnie akwizycja to jedno z kluczowych przedsięwzięć umożliwiających osiągnięcie tych zamierzeń. Dzięki efektowi synergii potencjału oraz możliwości produkcyjnych obu firm BioMaxima ma szansę zdecydowanie zdystansować konkurencję i stać się największą rodzimą firmą na rynku diagnostyki laboratoryjnej.

Integracja naszych spółek przyniesie z jednej strony wymierne efekty finansowe, z drugiej zaś stworzy nam dodatkowe możliwości rozwoju wynikające z połączenia potencjałów badawczych oraz synergii produktowej, przede wszystkim w obszarze chemii klinicznej, szybkich testów.  Wzbogacamy nasza ofertę o grupę testów wytwarzanych przez Emapol są to testy do określania lekowrażliwości– dodaje. – Konsolidacja to właśnie możliwość zbudowania kompleksowej oferty oraz szybszego doskonalenia jakości naszych produktów i usług – tłumaczy prezes Lewczuk.

***

BioMaxima zamierza być pierwszym w Polsce producentem szybkich testów diagnostycznych (testy ciążowe, testy na liczne choroby zakaźne, oraz testy wykrywające narkotyki). Firma pozyskała środki unijne na badania nad szybkim testem immunochromatograficznym do wykrywania krwi utajonej. Całkowity koszt tej inwestycji to 400 tys. zł.

red. Blanka Majda 

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2026>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter