Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biogospodarka napędza Łódzkie. Amerykanie nam zazdroszczą
Blisko tysiąc uczestników, kilkanaście paneli tematycznych z udziałem ponad 70 prelegentów z całego świata, podpisanie ważnego kontraktu i nagrody dla najlepszych biogmin z województwa łódzkiego – VI Kongres Biogospodarki pokazał jak merytoryczne dyskusje i debaty przekładają się na konkrety.

 

 

 

Łódzkie kilka lat temu postawiło na biogospodarkę, a szósta edycja łódzkiego Kongresu udowodniła, że była to właściwa decyzja. Obecni w Łodzi przedsiębiorcy z USA podkreślali, że w tej branży to Ameryka ma się czego uczyć od Polski, a międzynarodowy ekspert d.s. biogospodarki Christian Patermann zwracał uwagę na coraz liczniejszy udział w Kongresie ludzi biznesu. Jak zauważył, widoczne jest większe niż w latach ubiegłych zainteresowanie wśród przedsiębiorców.

Gospodarz Kongresu Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień za jedne z ciekawszych uznał rozmowy z przedstawicielami regionu Północnej Karelii w Finlandii. – Karelia to jeden z najsilniejszych regionów Finlandii, w którym dominuje przemysł leśno-drzewny. Mają duże doświadczenia w budowie rozproszonych małych rolniczych biogazowni. Są zaawansowani w budownictwie drewnianym. Chcemy wykorzystać ich doświadczenia w rozwoju naszych klastrów budownictwa szkieletowego i modułowego (Łask, Radomsko) i meblarskiego (Radomsko). Tematyka ta wpisuje się w zieloną rewitalizację miast, która jest przewodnim hasłem EXPO w 2024 r., na które już teraz wszystkich serdecznie zapraszam – mówi Marszałek Stępień.

 

Polski sukces na amerykańskiej ziemi

Ważnym punktem VI Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki było uroczyste podpisanie kontraktu pomiędzy łódzką firmą Biotechnika i amerykańską spółką Red River Biorafinery na projekt i dostarczenie technologii dla Biorafinerii w Grand Forks, w Dakocie Północnej w USA. Technologia wykorzystywana jest do produkcji bioetanolu oraz biogazu, jako surowiec wykorzystywane są odpady z przetwarzania buraków cukrowych i ziemniaków. Firma Biotechnika z Łodzi opracowała unikatowy w skali światowej układ procesowy o niezwykle wysokiej efektywności. Wartość kontraktu to 80 mln dolarów, prace budowlane już się rozpoczęły. Reprezentujący amerykańskiego inwestora Jacek Chmielewski i Keshav Rajpal podkreślali, że w zagospodarowaniu odpadów w produkcji rolnej Polska jest o wiele bardziej zaawansowana niż USA, a właściciel łódzkiej Biotechniki Tomasz Kapela ma nadzieję, że kontrakt z Amerykanami będzie początkiem szerszej ofensywy.

Zakres poruszanych tematów podczas Kongresu był bardzo szeroki, od ściśle specjalistycznych po interesujące niemal każdego. Podczas Forum Antysmogowego poznaliśmy innowacyjne sposoby walki ze smogiem w Warszawie, Krakowie i Łodzi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również dyskusje na temat zrównoważonej konsumpcji i zdrowego modelu życia, w którym dbanie o siły witalne organizmu jest szczególnie ważne.

Dyskutowano o wykorzystaniu odpadów jako surowców do dalszego przetworzenia, inicjowaniu lokalnych łańcuchów biznesowych, tworzeniu nowych miejsc pracy w biogospodarce i rozwoju lokalnych biospołeczności. Najlepsze gminy, które działają na rzecz zrównoważonego rozwoju i prowadzą szeroko zakrojone konsultacje z mieszkańcami – zostały nagrodzone.

 

Samorządy na rzecz EKO

W konkursie „Gmina na szóstkę” organizowanym przez "Dziennik Łódzki" nagrodzonych zostało 9 inwestycji z każdej z 9 zgłoszonych gmin, w tym takie jak: ochrona środowiska naturalnego Gminy Maków poprzez instalację odnawialnych źródeł energii w budynkach prywatnych, rozwój gospodarki turystycznej w miejscowości Lisowice czy budowa pasywnego budynku przedszkola.

Podczas wieczornej Gali po raz drugi wręczono również nagrody w konkursie „Najlepsza Biogmina Województwa Łódzkiego”. Nagrody przyznano w trzech kategoriach:

* I kategoria – gmina wiejska. Zwycięzca: Gmina Gomunice;

* II kategoria – gmina wiejsko-miejska lub miejska do 100 tys. mieszkańców. Zwycięzca: Gmina Koluszki;

* III kategoria – nagroda internautów: Gmina Gomunice.

W tym konkursie jednak nie tylko rywalizacja między gminami była ważna, ale również wymiana pomysłów i doświadczeń przyczyniających się do zwrócenia uwagi na znaczenie biogospodarki w regionie, Polsce i na świecie.

--

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu samorządu województwa łódzkiego. Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi.

KOMENTARZE
Newsletter