Polacy z rekordem
Informację o ukończeniu budowy czytamy na stronie internetowej „Puls Biznesu”, który podaje, że na wybudowanie brodzika o powierzchni 120 m2 oraz kąpieliska głównego o powierzchni 1350 m2 wykorzystano 200 ton piasku kwarcowego oraz 9,5 tony żywicy. Ta informacja sama w sobie jednak niewiele nam mówi, zatem przyjrzymy się bliżej tej technologii.
Natura
Do budowy basenu wykorzystuje się naturalny kamień i żywicę, a także siatki i warstwy wzmacniające. Marek Ignatowicz z firmy Garden podkreśla – Nie używamy żelbetu, cementu i nie stosujemy ciężkich wykopów, a wykopujemy tylko tyle ziemi, ile potrzeba do uformowania kształtu i wielkości basenu. Oznacza to, iż albo budowę opiera się o materiały naturalnie występujące, albo o takie, które nie wchodzę w reakcje z naturalnym otoczeniem. Działa to w dwie strony – otoczenie także jest nieinwazyjne w stosunku do niecki, gdyż elastyczność i wysoka rozciągliwość hydroizolacji jest odporna nawet na ruchy ziemi. Ignatowicz tłumaczy - Ta rozciągliwość wacha się nawet w granicach 300%, co do spółki z geomembraną o grubości 1,5 mm daje niezwykłą trwałość. Cały system jest bardzo przyjazny środowisku, gdyż filtry oraz systemy dezynfekcji zmniejszają produkcję zanieczyszczeń, związaną z użytkowaniem. Ponadto nie ma konieczności użycia ogromnych ilości środkowych chemicznych, aby uzyskać pożądaną przejrzystość wody, co może także pozytywnie wpłynąć na zdrowie kąpiących. Niektórzy bowiem narzekają na kondycje swojej skóry i oczu po częstych kąpielach w tradycyjnych basenach.
Estetyka + Funkcjonalność
Kształt, wielkość i głębokość akwenu jest dowolna, co jest atutem, którego nie zapewnia nam klasyczny basen. Wspomniany na początku artykułu projekt to bezsprzeczny rekord światowy, ale przecież możemy zdecydować się na kilkanaście razy mniejszy odpowiednik. Dopasowując basen w krajobraz ogrodu, nie tylko tworzymy wyszukaną i unikalną konstrukcję, mogącą być nawet konkretną repliką scenerii, ale tez stwarzamy doskonałe warunki do bezpiecznego wypoczynku dla nas i dla bliskich, zwłaszcza dla dzieci, które zawsze będziemy mieć na oku.
Sezonowość
Stawiając sobie basen w ogródku wykorzystujemy go rzecz jasna w naszym klimacie przez okres 2-3 miesięcy, no 4 to już w drodze wyjątku. Użyte w budowie kamienie pobierają ciepło z zewnątrz, a to gromadzone jest w wodzie, czyli znów wszystko odbywa się w naturalny sposób. Ponadto, tradycyjny basen w zimę nie robi wrażenia, za to naturalna sceneria stworzona na wzór lasu, jeziora czy morza daję nam taką samą atrakcyjność w każdej porze roku. Na zakończenie, Ignatowicz podsumował – Baseny żyją swoim życiem przez cały rok.
Bio, po przyjazne środowisku, design bo cieszące oczy, pools bo basen i to jeszcze na każdą porę roku. Więcej o patencie przeczytacie na stronie: biodesignpools.pl.
KOMENTARZE